چکیده مطلب

درب اتوماتیک تاشو یا اصطلاحاَ Folding  نوعی از درب اتوماتیک است که همه ما نمونه ای از آنها را روی اتوبوس های شهری دیده ایم. درب اتوماتیک تاشو، بازشوی زیادی در عرض دهانه ایجاد می نماید و برای جاهایی که عرض دهانه کوچک باشد و ما به تمام عرض موجود برای بازشدن نیاز داشته باشیم، بیشترین کارآیی را دارد. ما در این مطلب ویژگی ها و کارکرد این مدل را با یکدیگر به صورت دقیق تر ارزیابی و بررسی می کنیم.

همانطور که گفتیم، همه ما روی اتوبوس های شهری نمونه ای از این مدل درب را دیده ایم و مکانیزم آن به این شکل است که دولنگه در هر طرف با استفاده از یراق لولایی به یکدیگر متصل هستند و زمانی که درب باز میشود، دو لنگه از وسط تا میشوند و روی همدیگر قرار می گیرند.

 

البته درب های تاشوی روی اتوبوس ها فقط مشابهت ساختاری با درب های تاشوی مورد نظر ما دارند و از لحاظ عملکردی کاملا متفاوت هستند. سیستم درب های تاشوی اتوبوسی پنوماتیک هست و سیستم درب مورد نظر ما الکترومکانیک.

این مدل تقریبا معادل 90% عرض دهانه بازشو برای ما ایجاد می کند و برای جاهایی که عرض دهانه راهرو کوچک باشد و ما به تمام عرض موجود برای بازشدن احتیاج داشته باشیم، می تواند گزینه مناسبی باشد.

 

یا در جاهایی که در طرفین درب محدودیت داشته باشیم و امکان حرکت درب روی دیواره های طرفین نباشد و از طرفی در هر مرحله باز شدن به بخش زیادی از عرض دهانه برای عبور نیاز داریم، درب اتوماتیک تاشو بهترین گزینه است.

به عنوان مثال، در محیط بیمارستان ها در مسیر راهروها به خصوص راهروهای باریک، برای جداسازی محیط و در عین حال عبور راحت تخت های بیمارستانی و … این مدل می تواند خیلی کارساز باشد.

 

برای استفاده از این مدل درب، محدودیت هایی در ارتفاع و عرض داریم و ابعاد استاندارد موجود، ارتفاع حداکثر 220 سانتیمتر و عرض حداکثر 250 سانتیمتر هست که باید در انتخابمان و یا حتی در مراحل طراحی معماری ساختمان این موضوع را در نظر بگیریم.