چکیده مطلب

جک برقی موسوم به جک پارکینگ، یکی از پرکاربردترین نوع سیستم درب اتوماتیک است و بیشترین کاربرد را در ساختمان های مسکونی و اداری دارد. وزن درب و ابعاد آن هر چقدر هم که باشد، جک های برقی قابلیت سازگاری با انواع شرایط را دارد. در ادامه این مطلب مشخصات و ویژگی های انواع آنها را با هم بررسی می کنیم تا بدانیم کدام جک مناسب شرایط ماست.

جک پارکینگ یک واسطه برای باز کردن درب ها محسوب می شود، به این معنی که به صورت مستقل کاربردی ندارد و با نصب شدن بر روی درب ها کارآیی آن معنی و مفهوم پیدا می کند و البته جک ها روی درب های لولایی با کاربری پارکینگ بیشترین کاربرد را دارند و عموما روی درب های آهنی تک لنگه و دو لنگه با هر وزنی و با هر عرضی نصب می شوند.

همانطور که می‌دانید، جک پارکینگ ساختاری بازویی دارد و در 3 مدل زیر به بازار عرضه میشود:

1.الکترومکانیک

2.هیدرولیک

3.پنوماتیک

 

الکترومکانیک

این مدل از جک پارکینگ، یعنی الکترومکانیک، با ساختار ترکیبی موتور، گیربکس، چرخ دنده و ماردون کار میکند و برای درب های سبک کاربرد دارد. ضمن اینکه این نوع جک پارکینگ برای محیط های با تردد معمولی طراحی شده و برای اماکنی که تردد خیلی زیادی در آنجا در جریان است، شاید زود به زود نیاز به سرویس و خدمات پیدا کند.

یادمان باشد که استفاده از یک جک پارکینگ خوب و استاندارد می تواند طول عمر بیشتری داشته باشد. البته هر چقدر درب سبک تر باشد و تردد هم کمتر باشد، می توان از جک های ارزان قیمت تر هم استفاده کرد.

هیدرولیک

مدل هیدرولیک با ساختار موتور، پمپ، مخزن روغن، سیلندر و پیستون عمل می کند و برای درب های سنگین وزن و حتی فوق سنگین هم مورد استفاده قرار می گیرد.

این نوع جک پارکینگ از لحاظ ظاهری تفاوت خاصی با مدل‌ الکترومکانیکی ندارد، امّا قیمت جک‌ پارکینگ هیدرولیک، خیلی بالاتر از مدل‌ الکترومکانیکی است. ضمن اینکه جک های هیدرولیک بیشتر در مجتمع های مسکونی و اداری پرتردد استفاده میشوند.

پنوماتیک

جک پنوماتیک هم یکی دیگر از مدل های جک های پارکینگ محسوب میشود که در اماکن به خصوص کاربرد دارد و چون بدون موتور کار می کند، حتما باید آن محل مجهز به سیستم تولید باد باشد تا به وسیله ورود باد به درون محفظه سیلندر و فشار به پیستون، جک باز و بسته شود. این مدل جک را عمدتا در اماکن صنعتی استفاده می کنند.

نکته مهم:

یادمان باشد برای انتخاب یک جک پارکینگ متناسب با محل مورد نظرمان، سه عامل خیلی مهم زیر را حتما در نظر داشته باشیم:

1.وزن هر لنگه

2.عرض دهانه

3.میزان تردد

 

حالا با توجه به سه عامل فوق، به نظر شما کدام یک از جک های پارکینگ مناسب محل شماست؟؟

برای آشنایی بیشتر شما بریم چند تا نمونه از جک پارکینگ اجرا شده را با هم ببینیم:

 

جک الکترومکانیک

جک هیدرولیک

جک پنوماتیک