چکیده مطلب

درب گردان یکی از زیباترین و تشریفاتی ترین نوع درب اتوماتیک محسوب میشود و به خاطر قیمت قابل توجهش در مقایسه با بقیه مدل‌های درب اتوماتیک، جاهای به خصوصی مثل مجتمع های تجاری لوکس، هتل ها، اماکن تشریفاتی و … بکار میرود. عملکرد بی نظیر این مدل، از هدر رفت انرژی و تبادل هوای محیط داخلی و خارجی در حد قابل توجهی جلوگیری می کند. با ما همراه باشید تا در ادامه این مطلب انواع مدل های درب اتوماتیک گردان و کارکرد آن را بررسی کنیم.

درب اتوماتیک گردان یا اصطلاحا Revolving طوری هست که امکان تردد همزمان افراد را به راحتی فراهم می کند و ساختارش به شکلی است که در واقع همیشه هم درب باز است و هم بسته و به این صورت از برخورد و تبادل هوای داخل محیط و خارج از آن تا حد قابل توجهی جلوگیری می کند.

درب اتوماتیک گردان چون همیشه در حال چرخش است، برای کاهش مصرف و افزایش طول عمر دستگاه، سیستم Stand By فعال دارد که در مواقع تردد کم، به صورت بسیار آرام گردش دارد و زمانی که فردی در محدوده سنسور سیستم قرار میگیرد، به حالت Active تغییر حالت می دهد و با سرعت استاندارد تعیین شده شروع به گردش میکند.

درب اتوماتیک گردان را بسته به ابعاد، موقعیت، میزان تردد، کاربری و … در سه حالت می توان تولید و اجرا نمود:

  1. دو باله
  2. سه باله
  3. چهار باله

 

 

دو باله

در این حالت از درب اتوماتیک گردان فضای اصلی مثل سایر حالتها است و فقط تعداد باله های داخل باکس دو تا است که معمولا در محیط های با تردد خیلی بالا مورد استفاد قرار میگیرد.

 

البته باید بدانیم که در حالت دو باله چون بال ها در یک راستا و امتداد قرار دارند، در زمان چرخش بال ها، مواقعی وجود دارد که هوای داخل و بیرون مستقیما باهم تماس برقرار می کنند و به عبارتی عمل نگهداری هوای محیط داخلی به خوبی انجام نمیشود، بنابراین از این حالت بیشتر در سالن های داخلی و ارتباطات بین بخشی درونی ساختمان ها استفاده میشود.

سه باله

در حالت سه باله از درب اتوماتیک گردان، از نظر شاسی و ساختار کلی مشابه بقیه حالت هاست با این تفاوت که با سه بال جداشونده و متحرک، فضای محیط داخلی باکس، به سه قسمت تقسیم شده و در حقیقت با تقسیم فضای داخلی به سه قسمت، تردد را تا حدی محدود تر می کند.

در نقطه مقابل عمل نگهداری هوای داخل، در حالت سه باله خیلی بهتر از دوباله انجام میشود. چون در این مدل هیچ وقت ارتباط مستقیم بین هوای داخل و بیرون ایجاد نمی گردد.

چهار باله

این حالت بهینه ترین عملکرد را در بین درب های اتوماتیک گردان دارد، چون علاوه بر کنترل تردد موثر، به خوبی مانع از خروج هوای محیط داخلی به بیرون و بالعکس میشود و ضمن ایجاد عملکرد بهتر، زیبایی بیشتری هم به محیط می بخشد.

بنابراین به طور کلی اگر بخواهیم از بین همه حالت ها، بهترین را انتخاب بکنیم، پیشنهاد مطلوب حتما حالت چهار باله است.