چکیده مطلب

درب اتوماتیک لولایی یا Swing یک سیستم درب اتوماتیک است که برای بیشتر درب های لولایی کاربرد دارد و با تمرکز روی اپراتور الکترومکانیکی سیستم، بدون محدودیت خاصی روی تمامی درب هایی که دارای لولا هستند، قابل نصب و استفاده می باشد. با استفاده از این سیستم می توانیم تقریبا هر دربی را اتوماتیک کنیم، لذا برای اینکه ببینیم این مدل با محیط ما سازگار است و برای مکان مورد نظر ما مناسب هست یا نه، در ادامه این مطلب به آن می پردازیم.

این مدل، یک سیستم فرمان حرکتی روی محور لولا است که برای بیشتر درب های لولایی کاربرد دارد و با تمرکز روی اپراتور الکترومکانیکی سیستم، بدون محدودیت خاصی روی تمامی درب هایی که دارای لولا هستند، قابل نصب و استفاده می باشد.

اپراتور درب اتوماتیک لولایی به دو صورت زیر اجرا میشوند:

  1. تک لنگه
  2. دو لنگه

در حالت تک لنگه، درب تک لنگه هست و اپراتور روی همان یک لنگه نصب میشود و در حالت دو لنگه با توجه به دو لنگه بودن درب، روی هر لنگه یک اپراتور نصب میشود که از طریق کابل سنکرون به هم متصل میشوند و هماهنگ عمل می کنند.

سیستم لولایی در دو حالت اتوماتیک و نیمه اتوماتیک اجرا میشود. در حالت اتوماتیک مثل بقیه درب های اتوماتیک به محض رویت شیء متحرک، به صورت خودکار باز و بسته میشود ولی در حالت نیمه اتوماتیک، عمل باز شدن به صورت دستی انجام شده و عمل بسته شدن به صورت اتوماتیک.

در واقع سیستم حالت نیمه اتومات، مثل آرام بند عمل میکند و فقط در زمان بسته شدن درب کارآیی موثر دارد.

اپراتور درب اتوماتیک لولایی را روی هر درب لولایی میتوان نصب کرد و به سادگی میشود، یک درب ساده را به یک درب اتوماتیک تبدیل کرد. حتی درب های چوبی و آهنی و …

اگر در راه اندازی درب اتوماتیک لولایی از یک سیستم مرغوب و با کیفیت استفاده شود، تردد از آن محل هر چقدر که باشه فرقی نمی کند و درب اتوماتیک بدون اشکال و بدون وقفه به کار خودش ادامه میدهد.

پس این خیلی مهم است که ما از چه اپراتوری و با چه مشخصاتی استفاده بکنیم تا عملکرد درب مطلوب و رضایت بخش باشد. هر چند که البته این موضوع در همه درب های اتوماتیک صادق است و استفاده از سیستم قوی می تواند عمر دستگاه و عملکرد آن را به خوبی برای ما تضمین کند.

نکته مهم در استفاده از این سیستم، این است که درب هایی که لولای دو طرفه دارند یا به اصطلاح درب به هر دو طرف باز و بسته میشود، در زمانی که یک نفر یا یک شیء در یک طرف دیگر درب باشد و درب از طرف مقابل در حال باز شدن به سمت آنها می باشد، حتما باید اپراتور مجهز به سنسور ایمنی safety باشد تا زمانی که درب دارد باز میشود، به آهستگی این عمل اتفاق بیفتد تا برخورد محکمی با افراد یا اشیاء مقابلش نداشته باشد.