چکیده مطلب

وقتی وارد یک مرکز درمانی معتبر و درست و حسابی میشویم از ابتدای ورود تا حتی جزئی ترین بخش ها، درب اتوماتیک بکار برده شده است، که در مراکز درمانی و بیمارستان ها فلسلفه منحصر به خودش را دارد. استفاده از درب های اتوماتیک بیمارستانی در مراکز درمانی، مفاهیم مادی و معنوی ویژه ای دارد که در ادامه این مطلب با این مفاهیم و کارکرد آن آشنا می شویم.

دقت کردید وقتی وارد یک مرکز درمانی معتبر و درست و حسابی میشویم از ابتدای ورود تا حتی جزئی ترین بخش ها، درب اتوماتیک بکار برده شده.

دلیلش خیلی واضح است، چون اساسا کاربرد درب اتوماتیک در مراکز درمانی و بیمارستان ها فلسلفه منحصر به خودش را دارد. استفاده از درب اتوماتیک بیمارستانی در مراکز درمانی در واقع مفاهیم مادی، معنوی و ارزشی را به افراد و مخاطبان منتقل می کند. برای درک بهتر این مفاهیم، توجه تان را به برخی از آنها جلب می کنیم:

 1. برای بیماران و همراهانشان جذابیت های بصری ایجاد می کند.
 2. سرمایش و گرمایش محیط را بهتر حفظ می کند.
 3. درب اتوماتیک بیمارستانی تردد مراجعین و بیماران را سهل و آسان می کند.
 4. امکان کنترل تردد کارکنان و مراجعین را فراهم می کند.
 5. به طور مستقیم در حفظ بهداشت محیط موثر و کارآمد است.
 6. باعث ارتقاء قابل توجه سطح ایمنی و امنیتی مرکز می شود.
 7. تردد افراد مسن، معلول، کم توان و کودکان را تسهیل می نماید.
 8. مانعی جدی برای جلوگیری از ورود گرد و غبار و آلودگی محیطی محسوب میشود.
 9. سطح کیفی خدمات درمانی را در کنار سایر اقدامات، در چشم مراجعه کنندگان ارتقاء می بخشد.
 10. باعث ایجاد تکریم و احترام بیشتر به مراجعین و بیماران می شود.
 11. در مواقع اورژانسی تا حد قابل توجهی باعث سرعت در تردد میشود.
 12. از تردد افراد غیر مجاز در محیط های تخصصی و ایزوله جلوگیری میکند.
 13. از انتقال ویروس و میکروب ناشی از تماس بیماران با درب جلوگیری می کند.
 14. تا حدود 60% از انتقال سر و صدا و آلودگی های صوتی محیط جلوگیری می کند.
 15. امکان ایجاد محدودیت رفت و آمد به بخش های خاص مثل اتاق عمل و … را فراهم می کند.

نکته: این موارد تنها بخشی از مفاهیم کاربرد درب اتوماتیک بیمارستانی را بیان میکند و در ابعاد کلان تر، میشود این مفاهیم را بسط و شرح بیشتری داد ولی تا همین جا می توان اینطور برداشت کرد که بخش مهمی از پازل تکمیل ساخت و بهره برداری از یک مرکز درمانی قطعا درب اتوماتیک است. فرقی هم نمی کند که این مرکز بیمارستان باشد یا درمانگاه، دندانپزشکی، آزمایشگاه ها، تصویربرداری و یا حتی بخشی هایی مثل اورژانس، هسته ای، اتاق عمل، اتاق های ایزوله، داروخانه و …

درب اتوماتیک بیمارستانی در 2 مدل تولید و اجرا میشه:

 1. درب معمولی
 2. درب ضد اشعه

 

درب معمولی

مثل همه مدل های درب های اتوماتیک دیگر به ویژه مدل درب اتوماتیک کشویی یا درب اتوماتیک تلسکوپی است، با این تفاوت که بعضی جاهای خاص مثل اتاق های عمل، بخش مراقبت های ویژه و … مجهز به اکسس کنترل یا سخت افزارهای کنترل تردد میشود تا فقط افراد مجاز قادر به تردد در این بخش ها باشند.

درب ضد اشعه

این نوع از درب اتوماتیک بیمارستانی، یعنی درب ضد اشعه یا سُربی برای اماکن دارای اشعه “ایکس ری” و “گاما” به عنوان یک مانع ضد تشعشع کاربرد دارد و از استاندارد خاصی برخوردار است. برای آشنایی بیشتر با نحوه ساخت این محصول بد نیست یک مرور مختصر با هم داشته باشیم:

سازه اولیه درب سربی از یک کلاف آهنی با استفاده از ورق با ضخامت 2 میلیمتر است که با استفاده از تجهیزات صنعتی فرم دهی، جوشکاری و کلاف بندی شده و بعد از آن با پنل های سربی دوبل با ضخامت 2 میلیمتر بخش های داخلی درب پوشش داده میشود. در ادامه برای پوشش سازه از ورق های 8 میلیمتری MDF استفاده می گردد که با استفاده از دستگاه CNC برشکاری دقیق شده و بعد از نصب ورق های MDF نوبت به پوشش نهایی درب اتوماتیک ضد اشعه است که در این مرحله از ورق های استیل و یا کامپوزیت ها استفاده میشود.

نکته: در این حالت از درب اتوماتیک بیمارستانی اگر لازم باشد، می توانیم یک شیشه هم طراحی و اجرا کنیم که خب مطمئنا این شیشه هم خاصیت ضد اشعه دارد و اشعه از آن عبور نمی کند و از اکسید سرب در تولید این شیشه استفاده شده. بنابراین به هیچ عنوان تاثیر منفی در عملکرد درب ندارد.

در ادامه نمونه های بیشتری از کاربرد بسیار زیاد درب اتوماتیک در بیمارستان ها و مراکز درمانی را با هم می بینیم: