موتور درب اتوماتیک
چکیده مطلب

موتور درب اتوماتیک به عنوان قلب تپنده سیستم درب و یکی از مهمترین اجزای آن محسوب می شود. اورجینال بودن موتور و همچنین استفاده از موتور با کیفیت و با توان مناسب و متناسب با وزن و ابعاد درب، تضمین کننده کارآیی و عملکرد مطلوب آن است. ما در این مطلب قصد داریم با هدف آشنایی و اطلاع شما، به بررسی ابعاد فنی و تجاری موتور درب اتوماتیک بپردازیم، پس در ادامه با ما همراه باشید.

موتور درب اتوماتیک

همانطور که می‌دانید درب اتوماتیک از قطعات متعددی تشکیل شده‌ است که یکی از مهمترین آنها موتور است و عمل تبدیل نیروی الکتریکی به مکانیکی دورانی را بر عهده دارد و باعث به حرکت در آمدن لنگه های درب و باز و بسته شدن آن می شود. در حقیقت موتور مثل قلبی تپنده عمل می کند و به عنوان نیروی محرکه، وظیفه ایجاد حرکت در اجزای متحرک اپراتور و نهایتا درب را بر عهده دارد و کارآیی و عملکرد درب بدون موتور امکان پذیر نیست.

درب اتوماتیک

اجزای موتور درب اتوماتیک

موتور درب اتوماتیک

اجزای تشکیل دهنده موتور درب اتوماتیک شامل موارد زیر می باشد:

1. پوسته: سازه اصلی موتور است و سیم پیچ داخل آن قرار می گیرد و سایر اجزاء موتور به آن متصل می شود.

2. مولد نیرو: استاتور متشکل از سیم پیچ است که وظیفه تولید نیروی الکترومغناطیسی موتور را برعهده دارد.

3. گیربکس: دور موتور اولیه را از نقطه دورانی منتقل و به میزان مورد نیاز تغییر و کاهش می دهد.

4. شافت: دور موتور ایجاد شده توسط گیربکس را به خارج از آن انتقال می دهد.

5. فولی: قطعه ای گرد و دندانه ای شکل است که به شافت متصل می شود و تسمه روی آن قرار می گیرد.

6. انکودر: قطعه ای است که حرکت خطی یا دورانی را به سیگنال دیجیتالی ۰ و ۱ تبدیل می کند.

7. سوکت: اتصال سیم های ورودی برق اصلی موتور و انکودر از طریق سوکت انجام می شود.

8. پایه اتصال به شاسی: این پایه به موتور متصل می شود و به وسیله آن موتور روی شاسی نصب می گردد.

ساختار عملکرد موتور درب اتوماتیک

شاید تا به حال به گوشتان خورده باشد که مثلا برق فلان موتور و یا فلان سیستم DC یا AC است. آشنایی با مفاهیم این عبارات به شما در شناخت بیشتر سیستم ها کمک زیادی می کند. برای اطلاع شما باید بگوییم که اگر جهت جریان الکتریکی در یک مدار ، از طرف قطب مثبت به طرف قطب منفی باشد، به این جریان الکتریکی، جریان مستقیم یا Direct Current گفته می شود که به آن اصطلاحا DC گفته می شود و در حالت دیگر اگر جریان الکترون‌های موجود در مدار به صورت خط صاف نباشدو به شکل جریان الکتریکی متناوب یا Alternative Current باشد، به اختصار به آن AC گفته می شود.

مطلب پیشنهادی: لوازم درب اتوماتیک

موتور درب اتوماتیک

باید بدانید که موتور درب اتوماتیک از نوع دی سی (DC) است و انرژی الکتریکی مورد نیاز خود را از طریق مرکز فرمان سیستم که برق متناوب شهری را با استفاده از یک ترانس، به 24 و یا 40 ولت کاهش می دهد، دریافت می کند.

در صورت تماس مستقیم با برق DC به طور معمول دچار برق گرفتگی نمی شویم ولی رعایت احتیاط و نکات ایمنی حتما الزامی است.

 

 

عملکرد موتورها

عملکرد تمام موتورها به طور کلی بر مبنای دو اصل می باشد: قانون فارادی و قانون آمپر

موتور درب اتوماتیک

قانون فارادی بیان می کند که اگر یک رسانای الکتریکی در میان یک میدان مغناطیسی حرکت کند، در این صورت هر جزء عمود بر حرکت میدان، اختلاف پتانسیل هایی را بین دو طرف رسانا ایجاد می کند.

قانون آمپر بیان می کند که وقتی یک رسانای الکتریکی در میدان مغناطیسی قرار می گیرد، اگر هر جریانی که از رسانا عبور می کند دارای یک مولفه باشد، نیرویی را تجربه خواهد کرد.

 

درباره موتور براشلس درب اتوماتیک

اگر در زمینه درب اتوماتیک چیزی درباره موتور براشلس شنیده اید، اول باید بگوییم که بعضی ها تصور می کنند که براشلس یک برند و یا نام تجاری موتور است و بارها دیده شده که با این عنوان، اقدام به تبلیغ و فروش درب اتوماتیک می کنند، ولی این یک اشتباه ناشی از عدم شناخت است و ما برای آشنایی شما، در ادامه توضیح مختصری درباره این موضوع خواهیم داد.

 

موتور DC براش

یکی از اولین نوع موتورها است که از یک استاتور ثابت که از یک آهنربا دائمی و یک آرمیچر متحرک یا اصطلاحا روتور است ساخته شده که سایر اجزای آن اعم از کموتاتور، براش و حلقه نصف شده ،در اطراف شافت موتور قرار گرفته است.

موتور درب اتوماتیک

وقتی برقی که توسط باطری یا ترانس ایجاد شده، وارد موتور می شود، برق از منبع از طریق براش هایی که در دو طرف شافت موتور قرار دارند، در آرمیچر جریان می یابد. براش ها از طریق تماس فیزیکی با کموتاتور، جریان الکتریکی را به آرمیچر منتقل می کنند و به محض اینکه آرمیچر یا همان سیم پیچ برق دار شد، مانند یک آهنربا عمل می کند و قطب های آن شروع به دفع قطب های آهنربای دائمی می کنند که استاتور را تشکیل می دهد. با دفع قطب ها، شافت موتور که آرمیچر به آن متصل است با سرعت و گشتاور شروع به چرخیدن می کند که میزان سرعت و گشتاور آن بستگی به قدرت میدان مغناطیسی اطراف آرمیچر دارد.

مطلب مرتبط: فریم درب اتوماتیک

در موتورهای براش، براش ها به طور دائم با کموتاتور در تماس هستند و این موضوع باعث ایجاد اصطکاک قابل توجهی بین آنها می شود که هم باعث ایجاد گرمای زیاد در موتور و هم ساییدگی تدریجی براش ها می شود. بنابراین، موتور های DC براش بازده کمی دارند و زود به زود دچار خرابی می شوند و هر چند وقت یکبار باید باز شده و براش ها تعویض شوند.

 

موتور DC براشلس

در موتورهای براشلس شرایط کمی پیچیده تر است و این پیچیدگی برای بهبود کارایی و عملکرد موتور های DC براش انجام گرفت. در موتور براشلس همانطور که از نامش پیداست، خبری از براش نیست و آرمیچری که در موتور براش، در داخل استاتور می چرخد، در موتور های براشلس ثابت است و همچنین آهنربای دائمی که در موتور های براش ثابت است، به عنوان روتور در یک موتور براشلس عمل می کند.

موتور درب اتوماتیک

به بیان ساده تر، استاتور برای موتور های DC براشلس از سیم پیچ تشکیل شده است در حالی که روتور آن که شافت موتور به آن متصل است، از یک آهنربا دائمی تشکیل شده است.

با این وضعیت عملا موتورهای DC براشلس بسیار بدون اصطکاک هستند و بازده فوق العاده بالایی دارند و به نگهداری نیاز ندارند و دوام آنها نسبت به موتور های براش بسیار بیشتر است.

 

در حال حاضر، تقریبا تمامی موتورهای مورد استفاده در درب های اتوماتیک، از نوع براشلس است که توسط شرکت های مختلف در دنیا تولید و عرضه می شود. این موتورها برق خود را از منبع تغذیه دریافت کرده و به صور تک فاز کار می کنند.

در قسمت های قبلی، توضیحات فنی زیاد و البته تخصصی درباره اجزای تشکیل دهنده موتور، ساختار و عملکرد آنها داده شد و قصد ما از بیان این حجم از مطالب تخصصی که شاید به طور کلی خیلی به کار مشتریان عزیز هم نیاید، این است که برای شما چیز ناشناخته ای درباره موتور درب اتوماتیک وجود نداشته باشد و خدای نکرده فریب اطلاعات نادرست و الفاظ و واژه های دهن پرکن تخصصی را به غلط نخورید و آگاهانه و با اطلاعات نسبتا کاملی اقدام به خرید درب اتوماتیک نمایید.

در ادامه انواع برند موتورهای درب اتوماتیک موجود در بازار را با هم بررسی می کنیم، پس با ما در ادامه همراه باشید.

 

انواع موتور درب اتوماتیک در ایران

همانطور که گفته شد، در حال حاضر شرکت های متعددی در دنیا مشغول به تولید و عرضه موتورهای براشلس مورد استفاده در صنعت درب اتوماتیک هستند، ولی طی سالها رشد و نمو این صنعت در کشور و بومی سازی بخشی از متریال به کار رفته در آنها، در داخل کشور و همچنین تحریم های ناجوانمردانه ای که به صنایع و اقتصاد کشور عزیزمان ایران تحمیل گردید، از یک طرف عرصه را برای حضور محصولات برندهای مطرح دنیا در کشور محدود نمود و از طرف دیگر تلاش برای افزایش خودکفایی و کاهش نیاز به محصولات خارجی را تا حدودی فراهم نمود.

البته در زمینه موتور درب اتوماتیک، هنوز این محصول در داخل ایران ساخته نشده و تمام آنچه به عنوان موتور درب اتوماتیک استفاده می شود، محصولات وارداتی از ترکیه، چین، امارات و همچنین مبادی غیر رسمی می باشد.

موتورهای موجود در بازار ایران

  1. موتور دانکر
  2. موتور کورماس
  3. موتور براشلس

 

الف) موتور دانکر (dunker motoren)

موتور درب اتوماتیک

این موتور، محصول شرکت donkermotoren که در شهر bonndorf آلمان واقع شده، می باشد و سالهاست که پیشتاز و رهبر بازار جهانی در عرصه تولید موتورهای براشلس با plc یکپارچه است.

دو تیپ از موتورهای این شرکت که در زمینه درب های اتوماتیک مورد استفاده قرار می گیرد، عبارت است از:

1. مدل GR63×55 : که دارای قدرت بیشتری است و در درب های اتوماتیک نسبتا سنگین کاربرد دارد.

2. مدل GR63×25 : این مدل قدرت کمتری داشته و در درب های اتوماتیک سبک تر کارآیی و کاربرد دارد.

برای استعلام اصلی بودن این محصول، کافی است کد قید شده روی آن را در سایت اصلی شرکت دانکر جستجو و اصالت آن را تایید نمایید.

 

 

ب) موتور کورماس (Kormas)

موتور درب اتوماتیک

این موتور، محصول شرکت KORMAS است که در سال 1996 در استانبول ترکیه تأسیس گردیده است. این کمپانی توانسته است با کسب تجربیات ارزنده در دوران رشد و شکوفایی صنعت کشور ترکیه و مهندسی معکوس برخی قطعات، محصولات با کیفیتی را به بازار عرضه نماید.

دو تیپ از موتورهای این شرکت که در زمینه درب های اتوماتیک مورد استفاده قرار می گیرد، عبارت است از:

1. مدل 140 وات : که دارای قدرت بیشتری است و در درب های اتوماتیک نسبتا سنگین کاربرد دارد.

2. مدل 100 وات : این مدل قدرت کمتری داشته و در درب های اتوماتیک سبک تر کارآیی و کاربرد دارد.

 

 

ج) موتورهای براشلس چینی

موتور درب اتوماتیک

این موتورها عمدتا توسط شرکت های معتبر داخلی تحت برند و نشان تجاری همین شرکت ها وارد کشور شده و به بازار عرضه می شود و به لحاظ سازگاری با اپراتورهای ایرانی در سطح نسبتا مناسبی قرار دارند ولی به طور کل قدرت و توان و همچنین طول عمر مفید آنها، در مقایسه با موتورهای دانکر و کورماس نسبتا ضعیف بوده و برای درب های سبک و در محیط های کم تردد مناسب می باشد.

 

 

موتورهای فیک و تقلبی

موتور درب اتوماتیک

توجه داشته باشید که متاسفانه برخی افراد سودجو، موتورهای مستعمل و کارکرده وارداتی را با بازسازی و نوسازی آنها، به عنوان محصولات نو و اورجینال عرضه می کنند و همچنین بعضی دیگر نیز موتورهایی بدون نام و نشان تجاری از کشور چین وارد می کنند و با انجام چاپ لیزری و استفاده از لیبل های فیک، مشخصات موتورهای دانکر آلمان و یا حتی کورماس را روی آن درج نموده و آنها را به عنوان موتورهای اصلی به فروش می رسانند. لذا به شما عزیزان اکیدا توصیه می کنیم که برای گرفتار نشدن در دام کلاهبرداری های این چنینی، بهتر است از مجموعه های معتبر و خوشنام خریداری نمایید و فریب قیمت های پایین تر و تبلیغات فریبنده را نخورید.

 

قیمت موتور درب اتوماتیک

با توجه به انواع موتورهای درب اتوماتیک و اصالت هر یک از آنها، قیمت موتور دانکر آلمان بر اساس قدمت و کیفیت بسیار بالای آن، نسبت به دیگر موتورها قیمت بالاتری دارد و پس از آن قیمت موتور کورماس ترکیه نیز که مدتی است در زمینه درب های اتوماتیک مورد استفاده قرار گرفته شده و کیفیت آن اثبات گردیده است، در رده دوم قیمتی قرار دارد و در نهایت موتورهای چینی برند داخلی نیز تا حدودی توانسته اند عملکرد نسبی خود را برای محیط های کم تردد و درب های کوچکتر به اثبات برسانند و در رده سوم قیمت قرار دارند.

در واقع بین قیمت موتور دانکر آلمان با موتور کورماس به طور تقریبی 40 درصد اختلاف قیمت وجود دارد که بخشی از این اختلاف به دلیل تفاوت نرخ لیر ترکیه و نرخ دلار و یورو است و الزاما ربطی به کیفیت آنها ندارد.

در خصوص اختلاف قیمت موتورهای چینی و کورماس نیز حدودا بین 30 تا 40 درصد اختلاف قیمت وجود دارد.

با توجه به نوسانات نرخ ارز، قیمت ها به روز تغییر می کند و این روند تا زمان تثبیت نرخ ارز متاسفانه تداوم دارد.

درباره قیمت موتورهای غیر اصلی و تقلبی هم بهتر است اظهار نظری نکنیم چون طبیعتا این قبیل محصولات را به اسم کالای اصلی و اورجینال و کمی پایین تر از قیمت اصلی به فروش میرسانند و به این شیوه آنها را دلخوش به خریدی ارزان تر میکنند ولی غافل از اینکه چندین برابر این قیمت را بعدها برای تعمیرات و تعویض آن بایستی صرف نمود و نمیشود آنچه باید بشود…

در نتیجه …

همانطور که دیدیم، موتور درب اتوماتیک از نوع DC براشلس است و در سه نوع دانکر آلمان، کورماس ترکیه و چینی برند داخلی عرضه می شود و البته توجه به این نکته هم داشته باشیم که موتورهای غیر اصلی و تقلبی هم در بازار کم نیست و متاسفانه توسط برخی افراد سودجو با تبلیغات فریبنده عرضه و بکار می رود. لذا پیشنهاد و تاکید داریم که حتما برای دریافت این محصول، از مراکز معتبر و خوشنام خرید خود را انجام دهید.

آریانسب با بیش از دو دهه سابقه و تجربه در زمینه تولید و اجرای درب اتوماتیک و قطعات مربوط به آن، کیفیت و اورجینال بودن قطعات مصرفی خود را تایید می نماید و با افتخار محصولات خود را بدون هیچ قید و شرطی 24 ماه ضمانت می کند.

برای مشاوره رایگان و ثبت سفارش موتور درب اتوماتیک می توانید از طریق فرم بالا و یا تماس با کارشناسان ما از طریق شماره 40333959 – 021 داخلی 102 یا 09339620339 اقدام بفرمایید.