درب اتوماتیک شیشه ای
چکیده مطلب

درب شیشه ای اتوماتیک نوعی از درب اتوماتیک است که در اماکن مختلفی مثل فروشگاه ها، مغازه ها، رستوران ها، نمایشگاه، هتل ها، بیمارستان ها و … مورد استقبال و استفاده می باشد. این درب ها بسته به محل، موقعیت و نیازمندی ها و الزامات محیط در انواع مختلف با امکانات و قابلیت های متنوع تولید و اجرا می‌شود و اگر شما قصد خرید یک درب شیشه ای اتوماتیک دارید، حتما تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید تا هم با این مدل ها آشنا شوید و هم انشالله خرید موفقی را تجربه کنید.

درب شیشه ای اتوماتیک

درب اتوماتیک شیشه ای نوعی از درب اتوماتیک است و همانطور که از نام آن پیداست، تلفیقی از شفافیت، جذابیت و زیبایی شیشه به عنوان سازه اصلی درب، با کارآیی سیستم الکترونیکی، مکانیکی و الکترومکانیکی است که وظیفه آن باز کردن و بستن درب شیشه ای به صورت خودکار و اتوماتیک می باشد و در واقع منطق استفاده از آن، رسیدن به احساس آرامش، زیبایی و امنیت است و با این وصف، به طور قاطع هر درب شیشه ای اتوماتیکی که این احساس مرکب و خوشایند را ایجاد نکند، ماهیت وجودی آن زیر سؤال خواهد بود.

مطلب پیشنهادی: راهنمای قدم به قدم خرید درب اتوماتیک

درب شیشه ای اتوماتیک

انواع درب اتوماتیک شیشه ای

درب های شیشه ای اتوماتیک بسته به مکان، موقعیت، نیازها و شرایط محیط، در انواع مختلف تولید و اجرا می شود:

  1. کشویی (Sliding)
  2. تلسکوپی (Telescopic)
  3. گرد و نیم گرد (Curved)
  4. گردان (Revolving)
  5. اضطراری (Break Out)
  6. تاشو (Folding)
  7. زاویه ای (Prismatic)
  8. لولایی (Swing)

مطلب مرتبط: درب اتوماتیک مغازه

هر کدام از این درب های اتوماتیک شیشه ای را می توان بدون فریم و یا فریم دار تولید کرد و همچنین از انواع شیشه های سکوریت 8 تا 10 میل با رنگ های مختلف در آن استفاده نمود. امکان اجرای سندبلاست و طرح های متنوع و دلخواه روی شیشه فراهم است و در نوع فریم دار می توان از انواع گوناگون فریم پهن، باریک و در طرح های استیل، آنادایز و رنگی در ساخت آن استفاده کرد.

در برقی شیشه ای

مطلب مرتبط: شیشه سکوریت سوپر کلیر

درب اتوماتیک کشویی

درب اتوماتیک کشویی یا اسلایدینگ، متداول ترین و پرکاربرد ترین نوع درب اتوماتیک است که قابلیت نصب در بیشتر اماکن را دارد. این مدل حدودا به اندازه 50% از فضای ورودی را بازشو ایجاد می کند و به صورت یک طرفه و دو طرفه تولید و اجرا می شود.

مکانیسم این درب به گونه ای است که شاسی در قسمت بالای درب قرار می گیرد و سایر تجهیزات الکترونیکی، مکانیکی و الکترومکانیکی بر روی آن نصب می شود. در مواردی که دیواره های جانبی، فضای کافی برای حرکت لنگه های متحرک را داشته باشد، می‌توان لنگه های ثابت را کوچک و یا حذف کرد و لنگه های متحرک در زمان باز شدن روی دیوار قرار بگیرد.

نمونه هایی از درب اتوماتیک شیشه ای کشویی را با هم ببینیم:

درب اتوماتیک تلسکوپی

مدل تلسکوپی درب اتوماتیک شیشه ای همانند مدل کشویی، ساختاری خطی دارد ولی نسبت به آن بازشوی بیشتری به ما می دهد و حدودا 70% عرض ورودی را بازشو ایجاد می کند. این مدل هم دارای انواع یک طرفه و دو طرفه است و در کمترین حالت 2 لنگه متحرک و در بیشترین حالت 6 لنگه متحرک دارد.

در این مدل نیز اگر دیواره های جانبی فضای حرکت لنگه های متحرک را داشته باشد، می توان لنگه های ثابت را کوچک و یا حذف نمود و درب در زمان باز شدن روی دیواره های طرفین قرار بگیرد.

نمونه هایی از درب اتوماتیک شیشه ای تلسکوپی را با هم ببینیم:

3. درب اتوماتیک گرد و نیم گرد

این مدل درب را می توان به صورت دایره کامل، نیم دایره، بیضی و منحنی های سازگار با ساختار نمای ساختمان ها تولید و اجرا کرد. از مدل گرد درب اتوماتیک شیشه ای کامل آن علاوه بر عوامل زیبایی شناختی، به دلیل اینکه دو درب پشت سرهم و با فاصله استاندارد (حداقل3متر) قرار می گیرد، باهدف مدیریت و ذخیره دما و انرژی استفاده می شود. بدین صورت که با ورود و خروج افراد از درب اول، درب بسته می شود و سپس درب دوم باز می شود و بالعکس و این امر باعث می شود که با باز و بسته شدن درب ها قبل از یکدیگر، دمای محیط حفظ شود و انرژی بهینه تر مصرف گردد.

نمونه هایی از درب اتوماتیک شیشه ای گرد و نیم گرد را با هم ببینیم:

درب اتوماتیک شیشه ای گردان

این مدل درب برقی شیشه ای به شکلی است که امکان تردد همزمان افراد را به راحتی فراهم می کند و ساختار آن به شکلی است که به تعبیری، درب هم باز است و هم بسته و بدین شکل از برخورد و تبادل هوای داخل محیط و خارج آن تا حد قابل توجهی جلوگیری می نماید.

درب اتوماتیک گردان یکی از زیباترین و تشریفاتی ترین نوع درب اتوماتیک است و در انواع 2باله، 3باله و 4باله طراحی و اجرا می شود.

نمونه هایی از درب اتوماتیک گردان را با هم ببینیم:

5. درب اتوماتیک اضطراری

این درب اتوماتیک شیشه ای عملکردی شبیه به درب های کشویی دارد با این تفاوت که در صورت نیاز به وارد و یا خارج نمودن کالای حجیم و یا در مواقع اضطراری و خطرات احتمالی ناشی از زلزله، حریق و … این قابلیت را دارد که لنگه های ثابت و متحرک به صورت لولایی باز شود و در طرفین درب روی هم قرار گیرد و با ایجاد بازشو 95درصدی دهانه، اماکن حرکت راحت تر و جابجایی کالاهای بزرگ را به راحتی فراهم نماید.

درب اتوماتیک اضطراری را می توان بهترین نوع درب برای مکان هایی مثل نمایشگاه های اتومبیل دانست.

نمونه هایی از درب اتوماتیک شیشه ای اضطراری را با هم ببینیم:

6. درب اتوماتیک تاشو

به درب اتوماتیک تاشو اصطلاحا اتوبوسی هم می گویند و در مکان هایی که عرض نسبتا کمی دارند بهترین گزینه برای استفاده است و مکانیزم آن به این شکل است که دولنگه در هر طرف با استفاده از یراق لولایی به هم متصل هستند و زمانی که درب باز می شود، دو لنگه از وسط تا می شود و روی همدیگر قرار می گیرند.
نمونه این درب را روی بعضی از اتوبوس های داخل شهری می توان مشاهده کرد. این مدل درب تقریبا 90درصد عرض دهانه را بازشو می دهد و برای مکان های که محدودیت عرضی دارند و از طرفی بازشوی بیشتری هم می خواهند بسیار کاربردی است.

نمونه هایی از مدل تاشو درب اتوماتیک شیشه ای را با هم ببینیم:

7. درب اتوماتیک زاویه ای

به این مدل درب شیشه ای اتوماتیک اصطلاحا درب اتوماتیک منشوری یا کنجی هم می گویند و عملکرد آن مشابه مدل کشویی است. از این درب در مکان هایی که پخی و زاویه وجود دارد و قصد داریم بازشوی زیادی ایجاد نماییم، استفاده می شود و کارکرد آن به گونه ای است که درب از وسط به سمت طرفین زاویه حرکت می کند.

با توجه به زاویه ی دو بعدی که این مدل درب شیشه ای اتوماتیک دارد، حتما باید از دو سنسور در طرفین درب استفاده شود تا از هر دو طرف زاویه، اگر افراد قصد ورود و خروج داشته باشند، سیستم بتواند حرکت را تشخیص داده و درب را باز نماید.

نمونه هایی از درب اتوماتیک شیشه ای زاویه ای را با هم ببینیم:

8. درب اتوماتیک لولایی

سیستم لولایی در دو مدل اتوماتیک و نیمه اتوماتیک اجرا می شود و سیستم اپراتور آن به شکلی است که بدون محدودیت خاصی روی همه درب های دارای لولا، قابل نصب و استفاده می باشد.
مکانیزم درب اتوماتیک لولایی خیلی شبیه آرام بندهاست با این تفاوت که آرام بندها فقط بستن درب را به صورت مکانیکی انجام می دهند ولی این سیستم با استفاده از اپراتوری کامل شامل موتور، مرکز فرمان، سنسور و … عمل باز و بسته شدن درب را به صورت کاملاً اتوماتیک انجام می دهد.

مطلب مرتبط: نصب درب اتوماتیک

نمونه هایی از مدل لولایی درب اتوماتیک شیشه ای را با هم ببینیم:

در نتیجه …

درب شیشه ای اتوماتیک یک درب کاربردی و فوق العاده است که در هشت مدل کشویی، تلسکوپی، گرد و نیم گرد، گردان، اضطراری، تاشو، زاویه ای و لولایی تولید و اجرا می شود و شما می توانید انتخاب کنید که فریم دار باشد یا بدون فریم و اگر انتخاب شما فریم دار باشد، از فریم پهن استفاده شود و یا باریک و همچنین پوشش فریم، رنگی باشد، آنادایز باشد و یا استیل و … همانطور که می بینید ما در این مقاله تمام مطالب مربوط به درب شیشه ای اتوماتیک را برایتان به طور کامل توضیح دادیم تا شما بتوانید انتخابی صحیح و اصولی داشته باشید و اگر سوالی در این خصوص دارید، می توانید از طریق تماس با واحد پشتیبانی و یا پایین همین مقاله با ما در میان بگذارید.