لوازم درب اتوماتیک
چکیده مطلب

درب اتوماتیک از مجموعه ای از لوازم و تجهیزات الکترونیکی، الکتریکی، مکانیکی و الکترومکانیکی تشکیل شده است که مجموعا به ما امکان استفاده از درب اتوماتیک را به بهترین شکل می دهد. برخی از این لوازم جزء قطعات اصلی درب است و بکاربردن آنها الزامی است و بعضی دیگر اختیاری است و نبود آنها لطمه ای به عملکرد کلی درب اتوماتیک نمی زند. ما قصد داریم در این مطلب برای آشنایی شما با این تجهیزات و اطلاع نسبی از کارآیی و کیفیت آنها، تک تک آنها را بررسی و مختصرا تشریح کنیم. پس با ما همراه باشید.

لوازم درب اتوماتیک

درب اتوماتیک، ساختاری فنی و تخصصی دارد و از قطعات و تجهیزاتی تشکیل شده که در کنار هم به صورت مجموعه ای کامل کار می کنند. در گذشته، بخش عمده لوازم درب اتوماتیک از خارج از کشور وارد می شد و دانش فنی ساخت آن نیز در انحصار کشورهای اروپایی و برخی کشورهای آسیایی مثل ژاپن بود. ولی با افزایش تحریم ها و مشکلات عدیده ناشی از آن، به لطف الهی فرصت پیاده سازی دانش فنی این محصول در داخل کشور به وجود آمد و نقطه عطفی در رشد و شکوفایی این صنعت در کشور گردید.

لوازم فیک

البته در میانه این تحول، به دلیل فقدان نظارت های کافی، فرصت برای جولان قطعات غیر اصلی و بی کیفیت نیز فراهم گردید و در برخی موارد کار به جایی رسید که قطعات غیر اصلی (فیک) در ظاهر قطعات اصلی به اصطلاح غالب شدند و این موضوع کار را برای شرکت های دانش بنیان و همچنین مصرف کنندگان عزیز بسیار سخت کرد.

مسلما در چنین شرایطی مطمئن ترین راه برای خرید یک محصول با کیفیت و درجه یک، فقط از طریق شرکت های معتبر امکان پذیر است و شاید در نگاه اول، در برخی مواقع به دلیل کیفیت بالای قطعات و اصلی بودن آنها، ظاهرا قیمت تمام شده محصول نسبت به نمونه های تقلبی و غیر اصلی بالاتر باشد، ولی شک نکنید که از خرید و استفاده از آن متضرر نخواهید شد و محصولی استاندارد و با عمری طولانی را خریداری خواهید کرد.

تقسیم بندی لوازم درب اتوماتیک

  1. اپراتور
  2. فریم
  3. شیشه

 

1. اپراتور

درب اتوماتیک

اپراتور درب اتوماتیک وسیله ای ترکیبی است که ماهیت آن از کنار هم قرار گرفتن چندین وسیله مرتبط دیگر در کنار هم به وجود می آید، به عبارت دیگر اپراتور درب اتوماتیک وسیله ای مرکب است که از تجهیزات تخصصی مکانیکی، الکترومکانیکی، الکتریکی و الکترونیکی تشکیل شده است که با یکدیگر در تعامل و هماهنگی کامل هستند و مجموعه روابط بین اجرای تشکیل دهنده باعث ایجاد عملکرد کامل درب اتوماتیک می شود.

اپراتورها انواع مختلفی دارد که در کلیات و ساختار تجهیزات، مشابه همدیگرند و بیشتر بر اساس نوع برند شناخته می شوند و نسبت به همدیگر  تفاوت هایی در قدرت، توانایی، عملکرد و ظاهر دارند. برای آشنایی بهتر با اجزای اپراتور ، در ادامه هر کدام از آنها را به تفکیک با هم بررسی می کنیم.

 

اجزای اپراتور درب اتوماتیک

ردیف نام قطعه اهمیت (الزامی/اختیاری)
1 شاسی الزامی
2 کاور الزامی
3 سطح مقطع الزامی
4 ست پلاستیک پارت (شامل درپوش کاور، نگهدارنده کاور و نگهدارنده سیم) اختیاری
5 موتور الزامی
6 مرکز فرمان الزامی
7 کلید تعیین وضعیت اختیاری
8 ست هنگر (شامل غلطک، تسمه گیر، استوپ، هرزگرد) الزامی
9 تسمه الزامی
10 سنسور حرکتی اختیاری
11 ریموت کنترل اختیاری
12 قفل اختیاری
13 باطری اختیاری

شاسی

درب اتوماتیک

شاسی یا ریل قطعه ای از جنس آلومینیوم آلیاژی است که بقیه اجزای اپراتور روی آن نصب می شود. شاسی باید از نظر نوع جنس، ضخامت و مقاومت طوری باشد که قدرت نگهداری قطعات و حرکت سایشی غلطک ها را روی خود داشته باشد تا به تدریج و بر اثر کارکرد درب دچار خوردگی، افتادگی و لغزش و بازشدگی قطعات نشود. لذا همواره بهتر است از شاسی استفاده شود که از بیلت یا شمش آلومینیوم فابریک تولید شده باشد.

قطعات نیز برای سوار شدن روی شاسی یا باید مخصوص همان شاسی طراحی و ساخته شده باشند و یا حداقل دارای پایه مناسب جهت اتصال به آن باشند، تا به طور مناسب و بدون اشکال روی شاسی بسته شوند.

مطلب مرتبط: نصب درب اتوماتیک

البته غلطک ها و تسمه گیرها الزاما باید متناسب با شاسی ساخته شوند و امکان استفاده از مدل های مختلف غلطک روی یک شاسی امکان پذیر نیست.

شاسی ها اولین تفاوت را در انواع اپراتورها با یکدیگر دارند و این تفاوت ناشی از شکل قالبی آنها است که رایجترین نوع شاسی و کاور مورد استفاده در ایران طرح لابل است که در حقیقت از برند لابل ایتالیا الگوبرداری شده است.

کاور

درب اتوماتیک

کاور در واقع نقش قاب و پوشش روی قطعات نصب شده بر روی شاسی را به عنوان محافظ ایفا می کند و از جنس آلومینیوم آلیاژی است. این قطعه از نظر طراحی 100% منطبق بر شاسی تولید و مورد استفاده قرار می گیرد و به تعبیر دیگر کاور و شاسی دو قطعه مکمل همدیگر هستند که عمدتا به صورت نر و مادگی به هم متصل و جفت میشوند.

سطح مقطع

درب اتوماتیک

سطح مقطع، قطعه ای آلومینیومی آلیاژی است که روی شاسی قرار دارد و در واقع مسیر حرکت غلطک های درب اتوماتیک است و قرقره غلطک ها بر روی آن حرکت می کند.

بسیاری از شاسی ها به منظور افزایش قدرت و مانور حرکت قطعات و همچنین امکان ارائه خدمات مقرون به صرفه، مادولار هستند؛ یعنی دارای سطح مقطع مجزا و جدا شونده جهت حرکت غلطک ها هستند تا در صورتی که به تدریج دچار سایش و خوردگی شوند، بدون اینکه نیاز به تعویض شاسی باشد، همان قسمت از سطح مقطع تعویض گردد.

جنس سطح مقطع حتما و حتما باید آلومینیوم فابریک و آلیاژی باشد، تا در مقابل حرکت مداوم غلطک ها، به سرعت دچار خوردگی و سایش نشود و عمری طولانی مدت داشته باشد.

ست پلاستیک پارت

درب اتوماتیک

این ست قطعات پلاستیکی اپراتور درب اتوماتیک است که شامل درپوش کاور، نگهدارنده کاور و سیم گیر می شود و باید از مواد پلیمری درجه 1 تولید شده باشد تا در اثر ضربه، فشار، وزن و … خرد و شکسته نشود.

درپوش کاور

به صورت جفت بوده و در انتهای کار و زمانی که کاور روی شاسی بسته می شود، به کار می رود و وظیفه ثابت و فیکس نگهداشتن کاور بر روی شاسی از طرفین را دارد.

 

نگهدارنده کاور

این قطعه به صورت دو یا سه تایی روی کاور و شاسی بسته می شود و به خصوص در مواقع نیاز به خدمات و سرویس، بسیار کارآمد است. با بستن این نگهدارنده ها، زمانی که بخواهیم داخل شاسی اپراتور، به سرویس و تعمیرات بپردازیم، بدون اینکه نیاز به بلند کردن و پایین آوردن کاور باشد، می توانیم کاور را آزاد کرده و به خدمات فنی بپردازیم.

 

سیم گیر

این قطعه نیز بسته به طول ریل، در بخش هایی از سرتاسر ریل جاگذاری و فیکس می شود و به سیم کشی داخلی اپراتور از طریق نگهداری سیم ها و متمرکز نمودن آنها، نظم و انسجام می بخشد.

موتور درب اتوماتیک

درب اتوماتیک

موتور به عنوان نیروی محرکه درب اتوماتیک، وظیفه ایجاد حرکت در اجزای متحرک اپراتور و نهایتا جابجایی لنگه های درب را بر عهده دارد. موتور از اجزایی مثل پوسته، سیم پیچ، گیربکس، شافت، فولی، اینکودر و پایه اتصال به شاسی تشکیل شده است. موتورها به لحاظ ولتاژ، شدت جریان و نوع گیربکس متفاوت هستند و نسبت به طراحی و کارآیی درب انتخاب می شوند.

مطلب پیشنهادی: موتور دانکر آلمان

آنها با توجه به نوع و سایز درب انتخاب می شوند و دارای توان های ۵۰ ، ۱۰۰ و ۱۸۰ وات هستند و پر استفاده ترین نوع موتور مدل ۱۰۰ وات است که دارای RPM ۳۳۰۰ (تعداد دور در دقیقه) می باشد.

درحال حاضر بیشترین نوع موتورهای موجود در بازار ایران، موتور دانکر آلمان، دانکر گیربکس ایرانی، دانکر غیراصلی (طرح دانکر)، کورماس ترکیه و براشلس چین است.

مرکز فرمان

درب اتوماتیک

مرکز فرمان یا کنترل باکس ، مغز متفکر اپراتور درب اتوماتیک است و نقشی اساسی در کارآیی و عملکرد درب دارد. این قطعه وظیفه صدور فرمان و تامین نیروی موتور الکتریکی، خواندن وضعیت و عملکرد سنسورهای چشمی، محاسبه و شناسایی فاصله بین درب، شناسایی موقعیت درب و اجرای برنامه های عملکردی درب را بر عهده دارد. مرکز فرمان دارای یک برنامه (Program) است که این برنامه در انواع کنترل باکس ها متفاوت و منحصر به خود آن سیستم است.

موتور، سنسورها، کلید کنترل، قفل و باطری قطعاتی هستند که به طور مستقیم به مرکز فرمان متصل اند و هماهنگی بین آنها تحت برنامه سیستم امکان پذیر می گردد.

کلید تعیین وضعیت

درب اتوماتیک

کلید تعیین وضعیت (key pad) در وهله اول وظیفه ی تعیین و تغییر وضعیت درب برای حالات مختلف را بر عهده دارد و به کاربر این امکان را می دهد تا با استفاده از آن، نوع عملکرد درب را تعیین نماید.
به عنوان مثال وقتی کاربر قصد دارد درب را به صورت دائم باز نگهدارد، می تواند علاوه بر ریموت کنترل، این فرمان را با کلید تعیین وضعیت ایجاد نماید.
سیر پیشرفت تکنولوژی موجب گردیده، کلید کنترل از شکل آنالوگ سوئیچی به دیجیتال لمسی تغییر یابد و علاوه بر کنترل حالات درب، برخی امکانات دیگر نظیر برنامه ریزی مرکز فرمان و همچنین تنظیم ریموت کنترل نیز به آن افزوده گردیده و کار را برای کاربر و همچنین خدمات فنی آسان تر نماید.

ست هنگر

درب اتوماتیک

این ست به طور کلی شامل غلطک، هرزگرد، استوپ و تسمه گیر می باشد که تعداد غلطک بسته به نوع درب و تعداد لنگه های آن، متغیر است.

غلطک

وسیله ای مکانیکی است که از یک ساختار فلزی دو تکه تشکیل شده است که روی قسمت اصلی آن، سه قرقره تعبیه شده که دو قرقره در طرفین، نقش حرکتی و قرقره وسط نقش نگهدارنده را دارد و قسمت دیگر آن فلزی (L) مانند است که به درب متصل می شود و بر روی شاسی حرکت می کند و درب ها بر روی آنها سوار بوده و از طریق حرکت تسمه به طرفین جابجا می شوند.

جنس قرقره غلطک ها بهتر است از نوع پلی کربنات باشد تا در مقابل فرسایش مقاومت مناسبی داشته باشد و تحت تاثیر کارکرد زیاد، دچار خوردگی سریع تر از موقع نشود.

نوع ورق بکار رفته در غلطک ها هم بهتر است از نوع ورق سفید باشد تا در مقابل زنگ زدگی و خوردگی مقاوم باشد و ضخامت آن نیز بین 4 تا 6 میل باشد تا در برابر حرکت مداوم و فشارها و ضربات از فرم استاندارد خارج نشود.

 

هرزگرد

هرزگرد قطعه ای مرکب از یک پایه فلزی، غلطک، بلبرینگ، فنر و پیچ تنظیم می باشد. این قطعه در سمت دیگر ریل و در مقابل موتور بسته می شود و در واقع تسمه دور فولی موتور و دور هرزگرد می چرخد.

 

استوپ

قطعه ای است که شامل یک پایه فلزی و یه ضربه گیر پلاستیکی است و به صورت جفت در طرفین ریل نصب میگردد و علاوه بر تعیین حد باز شدن درب در زمان برنامه ریزی، ضربه انتهایی لنگه های درب در زمان باز شدن را نیز کنترل می نماید.

 

تسمه گیر

این قطعه به صورت جفت در هر اپراتور مورد استفاده است و در هر لنگه درب، به یکی از غلطک ها متصل است و در یک لنگه به قسمت پایین تسمه و در لنگه دیگر به بالای تسمه متصل است.

تسمه

درب اتوماتیک

تسمه (Belt) قطعه ای است از جنس لاستیک پلیمری انعطاف پذیر که برای افزایش مقاومت تسمه از الیاف در تولید آن استفاده می شود.
وظیفه تسمه این است که نیروی محرکه ایجاد شده توسط موتور را از حالت دورانی به حالت خطی تبدیل نموده و لنگه های درب اتوماتیک را که توسط غلطک و قطعه واسط به تسمه متصل شده اند را به طرفین جابجا می نماید.
پر کاربردترین تسمه برای درب اتوماتیک مدل 8m و در برخی موارد مدل 5m استفاده می گردد.

سنسور حرکتی

درب اتوماتیک

این سنسورها شامل چشمی بالای درب، مادون بین درب و سنسورهای حساس به حرارت دست و همچنین کلیدهای پوش باتن یا فشاری می باشد.

این سنسورها (به استثناء مادون بین درب)، وظیفه انتقال پیام به مرکز فرمان اپراتور در زمان باز شدن درب را بر عهده دارند و سنسور بین درب نیز وظیفه تشخیص وجود شیء بین درب و ممانعت از بسته شدن آن را دارد.

مطلب مرتبط: انواع سنسور درب اتوماتیک و کاربرد آن

کیفیت این سنسورها به عنوان قطعاتی که مستقیما مصرف کننده با آن سر و کار دارد بسیار پر اهمیت است و بهتر است حتما از نوع مرغوب و باکیفیت انتخاب و نصب گردد تا در زمان های مورد نیاز، مانعی برای باز شدن درب تلقی نشود.

ریموت کنترل

ریموت کنترل درب اتوماتیک

با استفاده از ریموت کنترل، تمامی فرمان های کاربردی از قبیل فرمان باز شدن، بسته شدن، قفل شدن و … را میتوان روی درب اجرا نمود و در حقیقت رابط بین کاربر و درب اتوماتیک است و مثل بقیه اجزا کیفیت و برد آن اهمیت زیادی دارد.

مطلب مرتبط: ست کردن ریموت درب اتوماتیک

ریموت کنترل ها انواع مختلفی دارند و براساس نوع فرکانس در سه نوع ۳۱۵MHz، ۴۳۳MHz و ۸۶۸MHz (مگاهرتز) عرضه می شوند.

قفل

درب اتوماتیک

قفل سیستم، یک قطعه الکترومکانیکی است که یک زبانه فولادی دارد و تحت فرمان کنترل باکس اقدام به قفل کردن درب اتوماتیک می کند. عملکرد این قفل با سیستم MotorLock متفاوت است و با فشار آمپر برق کار نمی کند و در نتیجه با قطع برق، عملکرد قفل مختل نمی شود.

در صورتی که محل نیاز به امنیت بیشتر دارد، استفاده از این قفل برای ارتقاء امنیت حتما توصیه می شود.

باطری

درب اتوماتیک

مجموعه باطری از دو عدد باطری لیتیومی یا اتمی با آمپر بالا تشکیل شده است که به صورت سری به هم متصل هستند و در کنار یکدیگر امکان باز و بسته شدن درب اتوماتیک شیشه ای با ابعاد استاندارد را برای حداقل 200 مرتبه در حالت قطع برق فراهم می کنند.
این باطری از طریق اتصال به مرکز فرمان سیستم، از برق شهر تغذیه و پشتیبانی می شود و در زمان قطع برق، تا 400 مرتبه درب را بدون نیاز به برق باز و بسته می نماید.

اهمیت این قطعه وقتی از قفل الکترومکانیکال استفاده می کنیم، حتما ضروری است چون در صورت قطع برق، قفل قطع نمی شود و چنانچه پشت درب مانده باشیم، حتما باید تا اتصال مجدد برق منتظر بمانیم.

همانطور که در ابتدای مطلب گفته شد، بخش دوم لوازم درب اتوماتیک فریم آلومینیومی است که مختصرا به آن می پردازیم:

2. فریم درب اتوماتیک

درب اتوماتیک

فریم درب اتوماتیک، قطعه ای آلومینیومی است که به صورت شاخه ای تولید می شود و مثل یک قاب عکس اطراف شیشه سکوریت را احاطه می کند. این فریم ها علاوه بر زیبایی بخشی، باعث استحکام و طول عمر بیشتر و همچنین افزایش کارآیی و ارتقاء عملکرد درب اتوماتیک می شوند. فریم ها تنوع و کیفیت های مختلفی دارند و در رنگ ها و طرح های مختلف قابل استفاده می باشند.

وزن شیشه های سکوریت روی این فریم ها است و اگر کیفیت فریم آلومینیومی خوب نباشد، به تدریج کلاف آلومینیومی فریم ها، از محل اتصال آنها دچار افتادگی می شود و این موضوع باعث تماس درب با زمین شده و تداوم این موضوع، باعث فشار روی سیستم اپراتور درب می شود و در نهایت باعث خرابی درب خواهد شد.

در صورتی که فریم ها فاقد کیفیت مناسب باشند، چنانچه به تدریج دچار مشکل شوند، خرابی آنها قابل تعمیر نیست و حتما باید فریم ها تعویض گردند، بنابراین بهتر است در همان ابتدا از فریم هایی استفاده شود، که دارای استاندارد و کیفیت مناسب باشند.

همچنین در بخش تولید فریم، ملزومات دیگری مثل پاسال درب اتوماتیک، وسط دهنه، درپوش فریم، مویی، جاروبک، کاور پشت، خار هنگر، پیچ شاسی، راهنمای کف و … نیز وجود دارد که در فرآیند ساخت و تولید مورد استفاده قرار می گیرند و جزئی از قطعات خرد درب اتوماتیک محسوب می شوند.

و در نهایت بخش سوم لوازم درب اتوماتیک که شیشه است را با هم به صورت اجمالی و مختصر بررسی می کنیم:

3. شیشه

درب اتوماتیک

در ساخت درب اتوماتیک، عمدتا از شیشه های سکوریت 10 میل استفاده می شود تا مقاومت بالایی در برابر ضربه و فشار داشته باشند و به راحتی دچار شکستگی نشوند.

همانطور که می دانید، شیشه های سکوریت 5 برابر شیشه های خام در مقابل ضربه و حرارت مقاوم تر هستند و استفاده از شیشه با ضخامت 10 میل به استحکام و قدرت ایستایی شیشه کمک قابل توجهی می کند.

مطلب مرتبط: شیشه سوپر کلیر

در استفاده از شیشه های درب اتوماتیک در زمان ساخت آن، دست باز است و می توان انواع شیشه های فلوت، سوپر کلیر، کریستال، سفید، دودی، برنز و رنگی و همچنین شیشه مات سندبلاست و یا ساتینا را استفاه نمود.

در نتیجه …

همانطور که دیدیم، درب اتوماتیک از سه بخش اصلی شامل اپراتور، فریم و شیشه تشکیل شده است و در مجموع شامل ریل، کاور، موتور، مرکز فرمان، سنسورهای حرکتی، غلطک، استوپ، تسمه گیر، تسمه، هرزگرد، راهنمای خطی، فریم آلومینیومی، شیشه سکوریت می باشد و یک درب اتوماتیک با کیفیت، حتما از در کنار هم بودن قطعات باکیفیت و اصلی شکل می گیرد و توجه به کیفیت این لوازم، خیال ما را از استفاده از درب اتوماتیک، در بلندمدت راحت می کند.

آریانسب با بیش از دو دهه سابقه و تجربه در زمینه تولید و اجرای درب اتوماتیک، کیفیت و اورجینال بودن قطعات مصرفی خود را تایید می نماید و با افتخار محصولات خود را بدون هیچ قید و شرطی 24 ماه ضمانت می کند.

برای مشاوره رایگان و ثبت سفارش درب اتوماتیک با کارشناسان ما از طریق شماره 40333959 – 021 داخلی 102 یا 09339620339 تماس بگیرید.