آموزش ست کردن ریموت برای درهای اتوماتیک
چکیده مطلب

اگر به دنبال این هستید که برای درب خودتان، ریموت تهیه کنید، اینجا بهترین جاست چون ما قصد داریم روش ست کردن ریموت کنترل اعم از درهای پارکینگ، کرکره برقی و درهای اتوماتیک را برای شما تشریح کنیم و این فرصت را فراهم کنیم تا با کمترین هزینه، خودتان هر تعداد که می خواهید ریموت ست کنید، پس با ما همراه باشید.

ریموت در برقی

امروزه درب اتوماتیک در زندگی روزمره ما نقش پر رنگی را ایفا می نماید و ما در جاهای مختلف با انواع گوناگون این درب ها روبرو هستیم. چیزی که در تمام کاربران و مصرف کنندگان این محصولات مشترک است این که اکثر آنها در مواقعی نیاز به تهیه ریموت جدید پیدا کرده اند. این نیاز می تواند به دلایلی مثل خراب و یا مفقود شدن ریموت قبلی بوده و یا به دلیل ایجاد و معرفی کاربر جدید باشد.

غالبا در اینگونه مواقع با مراجعه حضوری به مراکز متعددی که در سطح کوچه و خیابان به وفور به چشم می خورند و یا بر حسب جستجو در آگهی های تبلیغاتی و سپردن کار به این افراد، نیاز خود را بر طرف می کنیم و جالب اینجاست که این کار را امری عادی و معمولی می دانیم و از اهمیت مسائل امنیتی این موضوع غافلیم.

نکته ای که وجود دارد اینکه در میان گزینه های مختلفی که برای ارائه این خدمت وجود دارند، هستند افرادی که بدون مجوز کسب از نهادهای قانونی مربوطه و به صورت غیر مجاز فعالیت می کنند و عموما ما در ارزیابی اولیه آنها غفلت می کنیم و توجهی به این موضوع نداریم، حال آن که این افراد قادر هستند نسخه ای از ریموت جدید را بر اساس فرکانس و کد شناسه ریموت برای خودشان نیز کپی کنند و مشکل دقیقا در همین زمان ایجاد می شود…

مقاله مرتبط: همه چیز را درباره ریموت کنترل درب بدانید

 

با این اوصاف راهکار چیست؟

برای رعایت اصول امنیتی در انجام این کار مهم دو راهکار وجود دارد:

 1. خدمات را از مراکز مجاز و دارای پروانه کسب معتبر دریافت کنیم
 2. خودمان این کار را انجام دهیم. (در صورتی که آشنا به امور فنی باشیم)

اگر شما جزو آن دسته از افراد هستید که سر رشته ای از امور فنی ندارید، بهتر است از روش اول استفاده کنید و انجام این کار را به تکنیسین های فنی مراکز مجاز بسپارید، که می توانید همین الان با این شماره 09339620339 تماس بگیرید.

ولی اگر کم و بیش با امور فنی آشنایی نسبی دارید و به اصطلاح دست به آچار هستید، ما در ادامه به شما آموزش خواهیم داد تا با بکارگیری روش های اصولی، خودتان نسبت به ست کردن ریموت در برقی اقدام کنید.

به دلیل اینکه ریموت های با الگوریتم کد فیکس تقریبا از رده خارج شده اند و به دلایل امنیتی، دیگر کاربردی برای درب های اتوماتیک ندارند و همچنین ریموت های کد هاپینگ چون اختصاص به برندهای به خصوصی داشته و نسبت به ریموت های کد لرن، کاربری کمتری دارند، لذا ما در این مقاله صرفا به نحوه ست کردن ریموت های پایه لرنینگ که بسیار رایج و پرکاربرد است و افراد بیشتری از آن استفاده می کنند، خواهیم پرداخت.

 

مقدمات ست کردن ریموت درب

قبل از هر چیز، شما باید ابتدا به تعدادی که می خواهید ریموت اضافه کنید، آن را خریداری نمایید. از آنجا که شما در حال حاضر یک ریموت دارید، لذا بایستی دقیقا ریموتی را تهیه کنید که فرکانس آن با ریموت قبلی و سیستم درب یکی باشد.

برای آگاهی از فرکانس ریموت، آن را با استفاده از چارسوی ساعتی به آرامی باز کنید و روی برد ریموت به دنبال یک قطعه کوچک فلزی مطابق شکل زیر بگردید.این قطعه کوچک الکترونیکی “کریستال ساعت” نام دارد و عددی که روی آن نوشته شده، نشان دهنده ی فرکانس ریموت است که معمولا یکی از این فرکانس ها 315 ، 350 ، 433 و 868 مگاهرتز خواهد بود.

فرکانس درج شده روی این قطعه، بسیار ریز نوشته شده است و اگر با چشم غیر مسلح قادر به خواندن آن نباشید، بهتر است برای خواندن آن از یک عدسی و یا از لنز دوربین گوشی خود استفاده نمایید. اگر به هر دلیلی موفق به خواندن آن نشدید، فقط یک راه باقی می ماند، باید از انجام اینکار توسط خودتان صرف نظر کنید و کار را به تکنیسین فنی معتبر بسپارید، چون برای یافتن آن حتما به دستگاه فرکانس یاب نیاز است.

ریموت در برقی

هشدار !!!

قبل از هر چیز یادتان باشد، چون در زمان ست کردن ریموت بایستی جریان برق دستگاه متصل باشد و از آنجا که برق مصرفی و ورودی درب ها از نوع 220 ولت است، لذا در حین انجام اقدامات فنی، حتما از دستکش عایق استفاده کنید و به هیچ عنوان قطعات روی برد مانند رله ها، ترانس ها، خازن ها و دیگر قطعات الکترونیکی را لمس نکنید.

ست کردن ریموت برای کرکره برقی، جک پارکینگ و درب های ریلی

 1. هر یک از درب های فوق، یک رسیور دارد که به عنوان گیرنده عمل می کند و فرامین ریموت را دریافت می کند، بنابراین در اطراف درب به دنبال یک باکس کوچک با ابعاد حدودا 15×12 بگردید و با استفاده از یک چهارسو، پیچ های اطراف آن را باز کنید.
 2. روی برد رسیور به دنبال یک دکمه فشاری سفید و یا سیاه رنگ بگردید. دقت کنید که در زیر دکمه واژه LRN به معنی لِرن درج شده باشد. شما می توانید با فشردن این دکمه، هم ریموت های قبلی را حذف کنید و هم ریموت جدید اضافه کنید.
 3. برای اضافه کردن ریموت، دکمه LRN را می فشارید و آن را به مدت 2 ثانیه نگه می دارید و  سپس آن را رها می کنید، در این لحظه چراغی به رنگ آبی روی برد روشن خواهد شد
 4. حالا شما بایددر این لحظه یکی از دکمه های ریموت جدید خود را بفشارید و آن را تا زمانی که چراغ روی مدار خاموش نشده، در حالت فشرده نگه دارید.

برای اضافه کردن هر ریموت این کار را بایستی تکرار نمایید.

برای حذف ریموت های قبلی کافی است این دکمه را بفشارید و آن را به مدت 10 ثانیه نگهدارید، با این اقدام تمامی ریموت های کد شده قبلی از روی دستگاه حذف خواهند شد.

ست کردن ریموت در برقی

توجه داشته باشید که توضیحات ارائه شده فقط برای سیستم هایی که از استاندارد لرنینگ تبعیت می کنند و و روی برد رسیور آنها دکمه لِرن وجود دارد، مورد استفاده قرار می گیرد.
برخی مدارها به ویژه در جک های پارکینگ و درب های ریلی، بسته به نوع برند دارای استاندارد به خصوصی هستند و شیوه حذف و اضافه کردن ریموت ها در آنها متفاوت است و بایستی برای انجام آن یا به دفترچه راهنمای آن مراجعه نمود و یا اینکه از مراکز معتبر، تقاضای ارائه خدمات فنی در این زمینه بکنید.

ست کردن ریموت برای کرکره برقی دارای باطری Back Up 

ست کردن ریموت برای کرکره برقی که مجهز به موتور ساید و باطری  Back Up بوده و یا به اصطلاح UPS دار است، با کرکره برقی دارای موتور تیوبلار تفاوت دارد و برای انجام اینکار باید مطابق شکل زیر از طریق دکمه های روی باکس مدار باطری استفاده شود.

 1. ابتدا دکمه پایین و بالای روی باکس یو پی اس را می فشاریم و بعد از شنیدن صدای بوق آن را رها می کنیم.
 2. سپس در ادامه دکمه های ریموت را به صورت تک تک و جدا گانه میزنیم. با هر بار فشردن دکمه های ریموت، مجددا صدای بوق شنیده می شود.
 3. برای اضافه کردن هر ریموت همین مسیر را باید مجددا دنبال کنیم. با انجام این روش، ریموت ما به دستگاه معرفی می شود.

ریموت در برقی

ریموت های بلوتوثی

یک نوع از ریموت ها بر اساس ساختار کد دهی، ریموت های بلوتوثی هستند که همانند ریموت های کد لِرن بر پایه لرنینگ عمل می کنند، با این تفاوت که برای کد دهی به آن نیازی به کد خوانی از طریق رسیور و رفتن به محل برد برای تعریف ریموت نیست، بلکه از روی یکی از ریموت های قبلی می توان به راحتی ریموت جدید را کد دهی یا به اصطلاح کپی کرد.

اگر به هر دلیلی امکان حضور تکنیسین فنی در محل درب نباشد و قرار باشد این کار در محل دیگری انجام شود و یا حتی اگر خودتان شخصا بخواهید اقدام به کپی کردن ریموت درب برقی کنید، به جرأت می توان گفت این ریموت بهترین گزینه است، چون به راحتی و سه سوته کپی برداری می شود.

خام کردن ریموت بلوتوثی

اگر ریموت کنترل بلوتوثی شما قبلا در جای دیگر مورد استفاده بوده و شما قصد دارید آن را برای درب برقی جدیدی ست نمایید، ابتدا باید حافظه آن را پاک کنید یا به اصطلاح آن را خام کنید. برای خام کردن ریموت کنترل بلوتوثی، باید دو دکمه روی ریموت را همزمان با هم بفشاریم و سپس در حالی که یکی را نگه داشته ایم،  دکمه دیگر را رها کرده و حالا همان دکمه را سه بار پشت سر هم فشار می دهیم و بدون نگهداشتن رها می کنیم. در این مرحله ریموت شما خام شده است و برای دریافت کد جدید آماده است. برای اینکه از خام شدن ریموت مطمئن شوید، یک دکمه ریموت را فشار دهید، می بینید که چراغ روی ریموت پشت سر هم چشمک می زند و این یعنی اینکه ریموت به درستی خام شده است.

ریموت در برقی

 

ست کردن ریموت بلوتوثی

برای ست کردن ریموت بلوتوثی، باید دکمه مورد نظر روی ریموت موجود را نگه داریم و همان دکمه را در ریموت بلوتوثی خام همزمان بفشاریم و وقتی چراغ روی ریموت ثابت شد، یعنی فرآیند کد دهی به ریموت جدید به درستی انجام شده و ریموت آماده استفاده است. این کار را برای بقیه دکمه های ریموت هم باید انجام دهیم تا تمام کدهای فرامین ریموت قبلی روی ریموت جدید اصطلاحا سوار شود.

ریموت بلوتوثی در برقی

ست کردن ریموت برای درب های اتوماتیک شیشه ای 

اگر قصد دارید برای درب شیشه ای ریموت جدید تهیه کنید، انجام این کار از دو طریق امکان پذیر است:

 1. از طریق رابط کاربری (Key Pad)
 2. از طریق برد الکترونیکی (Control Box)

 

محصول مرتبط: درب اتوماتیک کشویی (اسلایدینگ)

 

ست کردن ریموت از طریق رابط کاربری

درب های برقی شیشه ای اصطلاحا دارای یک رابط کاربری هستند که در کنار درب و در قسمت های بالای آن و یا بر روی یکی از درپوش های طرفین نصب می شود.

 1. شکل ظاهری این رابط های دیجیتال در اپراتورهای مختلف با یکدیگر متفاوت است ولی کاربری آنها یکی است، هر چند که هر یک بر اساس قابلیت های برد الکترونیکی اصلی تنظیم و برنامه ریزی شده اند. در هر صورت برای انجام این کار، با استفاده از یک چارسوی نسبتا کوچک، به آرامی و احتیاط پیچ های اطراف آن را باز می کنیم و قاب رویی را از قسمت زیرین برد الکترونیکی جدا می کنیم.
 2. دقت داشته باشید که برق سیستم باید متصل باشد، لذا حتما از دستکش عایق استفاده کنید و از لمس کردن قطعات روی برد جدا خودداری کنید.
 3. روی برد الکترونیکی به دنبال یک میکرو سوئیچ دکمه ای و یا میکروسوئیچ صفحه ای تاچ و مسطح دایره ای شکل بگردید که عموما در کنار آن واژه LRN قید گردیده است.
 4. در این زمان برای ست کردن ریموت، میکروسوئیچ مربوطه را نگه دارید و سپس کلید A روی ریموت را فشار دهید، چنانچه چراغ نشانه روی صفحه دیجیتال چشمک بزند، ریموت به درستی ست شده است.

شما می توانید با انجام مجدد همین فرآیند، به هر تعداد که بخواهید ریموت اضافه نمایید.

در زمان های نه چندان دور، این رابط ها به صورت آنالوگ بودند و با استفاده از کلید، فرمان حالات مختلف درب روی آن اجرا می شد، ولی در حال حاضر به صورت کاملا دیجیتال و هوشمند تولید و عرضه می شود و مزیت های بسیاری را برای مصرف کننده و مجری ایجاد نموده است.

ریموت درب برقی

ست کردن ریموت از طریق برد الکترونیک

در مواردی که رابط کاربری آنالوگ باشد و یا به هر دلیلی ست کردن ریموت از طریق رابط کاربری دیجیتال امکان پذیر نباشد، می توان از طریق برد الکترونیکی سیستم اقدام به انجام این کار نمود.

البته انجام این کار فقط از عهده تکنیسین فنی معتبر بر می آید و چون ست کردن ریموت از این طریق، مستلزم باز کردن کاور سیستم و ایجاد دسترسی به اجزاء مکانیکی و الکترومکانیکی درب است، لذا ضمن خطر آفرین بودن این کار، امکان خراب شدن و از کار افتادن سیستم بسیار زیاد است. بنابراین بهتر است که به سمت انجام اینکار نروید و با تماس با شرکت های معتبر در زمینه درب های اتوماتیک، از آن ها بخواهید تا این خدمت را به شما ارائه نمایند.

ریموت در برقی شیشه ای

در نتیجه …

دیدیم که به راحتی می توانیم برای خودمان بدون نیاز به تکنیسین فنی و با کمترین هزینه، هر تعداد که بخواهیم ریموت ست کنیم و فقط زمانی که بخواهیم برای درب اتوماتیک شیشه ای ریموت ست کنیم و سیستم ما کلید آنالوگ داشته باشد، در آن صورت حتما باید تکنیسین فنی معتبر این کار را انجام دهد.

امیدواریم که این مطلب برای شما مفید بوده و بهره لازم را از آن برده باشید و اگر سوالی در این خصوص دارید، می توانید از طریق تماس با واحد پشتیبانی و یا پایین همین مقاله با ما در میان بگذارید.