راه پله شیشه ای: بررسی مدل‌ها مختلف پله شیشه ای
چکیده مطلب

راه پله‌ شیشه‌ای یکی از فاخرترین نمادهای معماری داخلی ساختمان محسوب می‌شود و با ظاهر شفاف و انعکاس نوری که دارد به خوبی با سایر المان‌های معماری داخلی، انطباق داده شده و به عنوان یک شاهکار هنری، نمایی شیک‌ و مدرن را در ذهن دیگران تداعی می‌نماید. چه این فضا یک ساختمان تجاری باشد و چه یک خانه لوکس یا یک مکان عمومی. ما در این مطلب شما را با ویژگی‌ها و مشخصات پله‌های شیشه‌ای آشنا خواهیم کرد، پس با ما همراه باشید.

پله شیشه ای

راه پله‌ شیشه‌ای نوعی از راه پله است که در آن شیشه به عنوان ماده اصلی با استفاده از یراق مخصوص و یا با ترکیب با استیل یا چوب، مسیری بی‌نظیر و جذاب برای عبور و تردد در طبقات را فراهم می‌کند و به عنوان یکی از زیباترین و جذاب‌ترین راهکارهای معماری داخلی ساختمان، مورد توجه و پسند بسیاری از مردم و همچنین طراحان دکوراسیون داخلی است و نمادی از سبک مدرنیته در ساختمان سازی و سازه های شیشه ای محسوب می‌شود. ظاهر شفاف و براقیت وصف ناپذیر پله شیشه ای، تصویری شیک‌ و خوش‌پسند را به هر فضایی اضافه می‌کند و چشم هر بیننده‌ای را به خود خیره می‌نماید.

پله شیشه ای

فرآیند تولید پله شیشه ای دارای حساسیت بالا و دقت بسیار است و مستلزم اندازه گیری دقیق و اصولی توسط متخصصین می‌باشد. در ساخت این محصول از شیشه سکوریت و لمینت استفاده می‌شود تا به خوبی قادر به تحمل وزن انسان و همچنین حرکت و تردد مداوم را داشته باشد.

 

ویژگی شیشه های کاربردی در پله شیشه ای

۱. شیشه سکوریت

شیشه مورد استفاده در راه پله شیشه ‌ای در دمای بسیار بالا و سپس عملیات تبرید، تولید و آماده اجرا می‌‌شود. این فرآیند، شیشه را پنج برابر قوی‌تر از شیشه معمولی می‌کند و در مقابل فشار و ضربه، آن را بسیار مقاوم می‌نماید و راه پله شیشه‌ای باید استحکام و مقاومت لازم را در برابر تنش‌های محیطی در بالاترین سطح داشته باشد.

۲. شیشه لمینت

برای قدرت بیشتر و قابلیت تحمل وزن بالا و حفظ و استحکام راه پله شیشه ای، از شیشه لمینت در ساخت این محصول استفاده می‌شود که در آن چند لایه شیشه با استفاده از لایه طلقی پلی‌وینیل بیوتیرال (PVB) به یکدیگر اصطلاحا چسبانده می‌شوند و پس از آن غیر قابل جداسازی هستند. این لایه طلقی، قدرت و ایمنی مضاعفی را به شیشه‌ها می‌بخشد و در صورت شکست شدن، شیشه توسط این لایه با هم نگه داشته می‌شود و از جدا شدن جلوگیری می‌کند.

۳. شیشه شفاف

در ساخت راه پله شیشه ای به دلیل اینکه چند لایه شیشه روی هم قرار می‌گیرد، از شیشه شفاف و روشن استفاده می‌شود که مغز آن به آبی یا سبز کمرنگ متمایل است و  دید و نمای بهتری را ایجاد می‌نماید. استفاده از شیشه‌های با مغز سبز تیره، به دلیل ضمختی و تیرگی که ایجاد می‌کند، شاید خیلی جذاب نباشد.

۴. شیشه‌ مات

در برخی مواقع، ممکن است به دلیل موقعیت و جانمایی راه پله، نظر بر این باشد که شیشه های راه پله مات باشد تا از زاویه پایین، دید کاملی نسبت به تردد افراد با ریز جزئیات نداشته باشد که در این صورت شیشه مات ساتینا و یا شیشه مات سندبلاست می‌تواند گزینه‌های بسیار خوبی برای پله شیشه ای باشد.

در مجموع، استاندارد شیشه راه پله، اقتضا می‌کند که حداقل از سه لایه شیشه سکوریت لمینت شده در آن استفاده شود تا از مقاومت و استحکام استاندارد برخوردار باشد و استفاده از شیشه با ضخامت کمتر، به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود، حتی اگر مساحت آن کم باشد.

استاندارد راه پله شیشه ای

پله شیشه ای بایستی مبتنی بر اصول فنی و استانداردهای ملی مقررات ساختمان باشد و رعایت الزامات فنی در خصوص این محصول امری بدیهی و مهم است.

استاندارد راه پله شیشه ای

ارتفاع استاندارد بین هر پله‌ شیشه ای بین 18 تا 20 سانتی متر است که البته در ساختمان‌های دوبلکس این ارتفاع می‌تواند کمتر نیز باشد و عرض پله‌ها نیز در حالت استاندارد 120‌سانتیمتر و عرض کف پله‌ها بین 30 تا 35 سانتیمتر می‌باشد.

همچنین شیشه‌های مورد استفاده در قسمت کف راه پله باید حتما توانایی و قدرت تحمل وزن و فشار عمودی را داشته باشد و تحقق این ویژگی فقط با استفاده از شیشه‌های لمینت به وجود می‌آید. معمولا جهت افزایش قدرت و ایمنی بیشتر، شیشه کف پله از حداقل سه لایه شیشه لمینت شده با ضخامت مناسب تولید می‌شود.

شیشه‌ لمینت سه لایه از سه جداره شیشه سکوریت با ضخامت 10‌میل و یک لایه طلق میانی PVB با اندازه 1.52 میلی متر تشکیل شده است و با این ساختار، دارای مقاومت و ایمنی بسیار بالایی خواهد بود.

در صورت وارد شدن ضربه سنگین و هولناک به شیشه راه پله، شیشه‌های سکوریت لمینت شده، پس از شکسته شدن به قطعات بسیار ریزی تبدیل می‌شوند که به دلیل قرار گیری یک لایه طلق PVB سر جای خود حبس شده و فرو نخواهند ریخت.

برای حرکت روی پله های شیشه ای، به هیچ عنوان نگران شکستن و فرو ریختن آن نباشید، چون اگر این محصول به صورت استاندارد تولید و اجرا شده باشد، به هیچ عنوان فرو ریخته نمی‌شود و استحکام آن به قدرت حفظ خواهد شد.

انواع راه پله شیشه ای

همانطور که گفته شد، شیشه خاصیت انعطاف و شکل پذیری بسیار بالایی دارد و دست معماران و طراحان داخلی و حتی مشتریان، برای طراحی‌های متنوع راه پله شیشه ای، باز است و شما به راحتی قادر خواهید بود متناسب با موقعیت و شرایط موجود، راه پله شیشه ای مورد نیاز خود را طراحی نمایید.

با توجه به توضیحات بیان شده، انواع راه پله شیشه ای عبارتست از:

1. راه پله شیشه ای مستقیم

راه پله شیشه ای مستقیم

این مدل از پله شیشه ای، بدون هیچگونه پاگرد و توقفگاهی، به طور مستقیم، طبقات را به یکدیگر متصل می‌نماید و در نگاه از بالا به پایین و یا بالعکس، مسیر تردد به طور مستقیم و یکپارچه مشاهده می‌شود.

 

2. راه پله شیشه ای دوبلکس

راه پله شیشه ای دوبلکس

در این نوع راه پله شیشه ای که به آن اصطلاحا طرح شکسته نیز می‌گویند، بر خلاف مدل مستقیم، راه پله دارای پاگرد و یا به اصطلاح توقفگاه است و زاویه راه پله بعد از پاگرد، می‌تواند تا 180 درجه تغییر جهت داشته باشد.

 

3. پله شیشه ای معلق

پله شیشه ای معلق

در این نوع پله شیشه ای، الزاما یک طرف کار بایستی دیوار باشد و پنل‌های کف راه پله با استفاده از یراق مخصوص به دیوار متصل می‌شوند و در نگاه بینندگان، راه پله از یک طرف اصطلاحا به صورت معلق و بدون اتصال دیده می‌شود.

 

4. پله شیشه ای اسپیرال

پله شیشه ای اسپیرال

راه پله شیشه‌ای اسپیرال به صورت یک پلکان گرد، منحنی یا حلزونی اجرا می‌شود و برای سالن‌های بزرگ که فضای کافی برای گردش دایره‌ای پله وجود دارد، گزینه بسیار زیبا، لاکچری و منحصر به فردی است.

 

5. پله شیشه ای مفصلی

پله شیشه ای مفصلی

در این مدل راه پله شیشه ای هر کف پله به شکل یک مفصل متحرک بوده که در کف پله دیگر قرار داده می شود و در زوایای مختلف قابلیت گردش دارد.

 

مزیت‌های پله شیشه ای

استفاده از راه پله شیشه ای به عنوان محصولی که از استحکام مناسب و زیبایی بی‌نظیر برخوردار است، همواره مورد توجه افراد خاص و زیباپسند بوده است و با وجود این ویژگی‌های فوق‌العاده، از نظر اقتصادی نیز بسیار مقرون به صرفه و توجیه پذیر است.

مزیت های پله شیشه ای

در مکان هایی که در معرض نور طبیعی است، با عبور نور از این پلکان‌ها رقص حرکت نور را می‌توان به خوبی مشاهده نمود که البته این ویژگی را در محیط‌های غرق نور مصنوعی نیز می‌توان به خوبی دید و احساس نمود.

انعطاف شیشه در شکل پذیری بالا و متنوع، دست مشتریان و معماران داخلی را در انتخاب بهترین حالت برای محیط مورد نظر بسیار باز می‌گذارد و مقاومت بالای شیشه سکوریت و آستانه تحمل بالای آن در مقابل تغییرات دمایی محیط، باعث می‌شود که سرما و گرمای زیاد هیچگونه آسیبی به پله شیشه ای وارد ننماید.

مهمترین مزیت‌های پله شیشه ای عبارتست از:

 1. طول عمر بالا
 2. شفافیت فوق العاده
 3. زیبایی وصف ناپذیر
 4. مقاومت بالا و مستحکم
 5. تبادل بی نظیر نور در محیط
 6. انعطاف پذیری با عناصر محیط
 7. برخورداری از قابلیت نورپردازی
 8. تنوع در اتصالات و رنگ شیشه‌ها
 9. عایق مناسب در برابر گرما و سرما
 10. عدم نیاز به تعمیرات و نگهداری مداوم
 11. قابل هماهنگی با نرده‌های چوبی، شیشه ای و استیل

 

قیمت پله شیشه ای

همانطور که ملاحظه فرمودید، راه پله شیشه ای را می‌توان در اشکال و طرح‌‌های مختلف تولید و اجرا نمود و می‌توان از ساده‌ترین طرح تا پیچیده‌ترین آن را انتخاب کرد و این انتخاب تاثیر مستقیم بر قیمت نهایی محصول دارد ولی به طور کلی با در نظر گرفتن برخی عوامل، قیمت محصول افزایشی و یا کاهشی خواهد بود که این عوامل عبارتند از:

 1. نوع شیشه
 2. نوع یراق آلات
 3. نوع طراحی راه پله
 4. نوع حفاظ جانبی پله

 

نگهداری راه پله شیشه‌ای

پله شیشه ای به عنوان یک محصول کارآمد و بی‌نظیر، نیازمند نگهداری و مراقب است، به ویژه در مکان‌هایی که تردد از این راه پله زیاد باشد و در واقع استهلاک آن بالا است.

البته این نگهداری پروسه پیچیده و سختی نداشته و فقط به یک سری مراقب‌های جزئی و اندک نیاز دارد که در صورت توجه، طول عمر این محصول بالا رفته و خطرات احتمالی استفاده از آن نیز مرتفع می‌شود.

۱. سلامت ساختاری شیشه

هر از چند گاهی با دقت در زوایای مختلف پنل‌های شیشه‌ای، از سلامت آنها و شکسته و لب پر نبودن و اتصال آن به بخش‌های نگهدارنده مطلع شوید.

۲. عناصر متصل پله شیشه‌ای

پله های شیشه ای معمولا ترکیبی از پنل‌های شیشه‌ای در قسمت، کف، دیواره و جداره هستند که به صورت منظم و دقیق به یکدیگر و حتی به سایر عناصر ساختمان، متصل هستند و اتصالات بین این عناصر و همچنین اتصال آنها به عناصر ساختمانی، باید هر از گاهی به دقت بررسی شود.

3. یراق آلات پله شیشه ای

پنل های شیشه ای در هر یک از انواع پله شیشه‌ای، با استفاده از یراق آلات به یکدیگر متصل هستند و کیفیت عملکرد این یراق آلات و تداوم اتصال آنها، به مرور زمان بایستی مورد توجه و بازبینی قرار بگیرد تا استحکام آن در اثر گذر زمان دچار سلی و لقی نشده باشد.

۴. نظافت اجزای راه پله

برای حفظ زیبایی و کارآیی راه پله‌ شیشه ای، این محصول بایستی به طور مرتب همیشه تمیز و در بهترین حالت خود باشد. تمیزکاری و بازرسی‌های دوره‌ای ضروری‌اند تا کثیفی، اثرات دست و نقاط تنش ممکن است در طول زمان توسعه یابند، رفع شوند.

 

سفارش راه پله شیشه ای

برای سفارش پله شیشه ای، شما می توانید با استفاده از تلفن‌های مندرج در ذیل سایت و یا ارسال فرم سفارش اطلاعات خود را ثبت کنید تا همکاران ما طی ساعات کاری با شما تماس بگیرند. در هر یک از حالات فوق، با ارزیابی ابعاد تقریبی محل و دریافت نقطه نظرات ارزشمند شما، سفارش نهایی را با شما هماهنگ می کنیم و در صورت تایید، جهت اندازه گیری دقیقد و تولید و اجرا در سریعترین زمان ممکن اقدام خواهد شد.

40333959 – 021 داخلی 102 یا 09339620339