چکیده مطلب

درب اتوماتیک تلسکوپی یکی از انواع درب اتوماتیک هست که مثل درب اتوماتیک کشویی ساختاری خطی دارد و به سمت طرفین چپ و راست باز و بسته میشود و بازشوی فوق العاده ای را نسبت به مدل های کشویی ایجاد میکند. علت نامگذاری این مدل به سیستم تلسکوپی، این است که لنگه های درب مثل تلسکوپ روی هم قرار می گیرند. برای اینکه بدانیم کدام حالت از این مدل مناسب محل مورد نظر است، در ادامه این مطلب همراه ما باشید.

همانطور که گفتیم، درب اتوماتیک تلسکوپی مثل درب اتوماتیک کشویی ساختاری خطی دارد؛ یعنی اینکه در یک مسیر خطی و مستقیم حرکت می کند و با توجه به اینکه حدود 70% عرض ورودی دهانه را بازشو میدهد، بیشتر در اماکنی استفاده میشود که محدودیت های محیطی به ویژه در عرض دارند. البته این به معنیِ این نیست که فقط در محدویت ها از این مدل درب اتوماتیک استفاده میشود، چون خیلی جاها هست که هیچ محدودیتی ندارد و فقط به خاطر بازشوی بیشتر و زیبایی مضاعف، از این مدل استفاده می گردد.

علت اینکه به عنوان درب تلسکوپی شناخته میشود این است که از تعدادی لنگه های متحرک تشکیل شده که مثل تلسکوپ روی هم باز و بسته میشوند.

درب اتوماتیک تلسکوپی به سه حالت زیر تولید و اجرا میشود:

  1. سه لنگه – یک‌طرفه
  2. شش لنگه – چهار لت متحرک
  3. هشت لنگه – شش لت متحرک

 

 

سه لنگه – یک طرفه

این حالت از درب اتوماتیک تلسکوپی، از دو لنگه متحرک و یک لنگه ثابت تشکیل میشود که در حالت باز، دو لنگه متحرک روی لنگه ثابت قرار میگیرند و در جاهایی که محدودیت عرض وجود دارد و با مدل کشویی نمیشود فضای مناسبی را برای باز شدن ایجاد کرد، یکی از بهترین گزینه هاست، چون حدودا 70% بازشو ایجاد میکند.

خوب همانطور که در تصویر بالا مشاهده می کنید، در ساخت و اجرای این نوع از درب اتوماتیک، بدون محدویت در عرض و صرفا برای استفاده بهتر از محیط جانبی و همچنین ایجاد کردن جلوه های بصری و زیبایی سیستم تلسکوپی در نظر گرفته شده ولی در تصویر زیر می بینید که کارآیی این درب در حالتی که محدودیت عرضی داریم، چقدر می تواند راه گشا باشد.

شش لنگه – چهار لت متحرک

این حالت از درب اتوماتیک تلسکوپی، از چهار لنگه متحرک و دو لنگه ثابت در طرفین تشکیل میشود که در حالت باز، از هر طرف دو لنگه متحرک حرکت می کنند و روی لنگه ثابت قرار میگیرند.

از این حالت، بیشتر در مواقعی که نیاز به بازشوی بیشتر داریم استفاده میشود. به عنوان مثال یک نمایشگاه ماشین را در نظر بگیرید، که به غیر شرایط عادی و تردد افراد، باید پیش بینی ورود و خروج خودروها را هم داشته باشد و در نتیجه امکان بازشوی بیشتری باید برای درب در نظر گرفته شود.

هشت لنگه – شش لت متحرک

این حالت از درب اتوماتیک تلسکوپی به دلیل مکانیک پیچیده ای که دارد، جزو درب های خاص محسوب می گردد، ولی به طور کلی از شش لنگه متحرک و دو لنگه ثابت در طرفین تشکیل میشود که در حالت باز، از هر طرف سه لنگه متحرک حرکت می کنند و روی لنگه ثابت قرار میگیرند.

از این حالت، بیشتر در اماکنی مثل سالن های کنفرانس، سالن های همایش و موارد مشابه استفاده میشود، که به یکباره جمعیتی قصد ورود و خروج از محیط را دارند.

البته در این مدل معمولا در مواقعی که جمعیت کمتری قصد تردد از محل را دارند، در بخش تنظیمات بازشوی درب، حالتی تحت عنوان “پارشال” وجود دارد که طوری باید تنظیم شود که درب نسبت به حالت باز شدن کامل، به صورت نیمه باز عمل کند یعنی تا نصفه باز شود. (این مطلب را موقع نصب حتما به سر تیم نصاب بگویید)