برای کاهش صدای کرکره برقی چکار باید کرد؟
چکیده مطلب

کرکره برقی یکی از رایج ترین درب های اتوماتیک است که در صورت برخورداری از کیفیت مطلوب و نصب حرفه ای آن می تواند تجربه خوبی از استفاده از درب های اتوماتیک برای ما ایجاد کند. شایع ترین اشکالی که در این نوع درب اتوماتیک گاها وجود دارد، صدای ناهنجار است که در زمان باز و بسته شدن ایجاد می شود. ما در این مقاله دلایل بوجود آمدن این صداهای ناهنجار را بررسی می کنیم و راهکارهای برطرف نمودن آنها را به شما آموزش می دهیم. پس با ما همراه باشید

کرکر ه برقی

در عضر حاضر، کرکره برقی به عنوان یک درب اتوماتیک بسیار پرکاربرد، از قالب یک درب صرفا لاکچری درآمده و به بخشی از تجهیزات ملزوم و اثر بخش در ایجاد آرامش و آسایش برای مصرف کنندگان تبدیل گردیده است. در ایام قدیم شاید به ندرت و انگشت شمار نمونه هایی از کرکره برقی را آن هم در فروشگاه های درجه 1 و سطح بالا مشاهده می کردیم ولی حالا، در همه جای شهر و حتی روستا و در دور افتاده ترین بخش های کشور و همچنین در اماکن خاص و دور از چشم نیز، موارد استفاده از کرکره برقی را بسیار زیاد مشاهده می کنیم. جاهایی مثل فروشگاه ها، مغازه ها، ویلاها، منازل مسکونی، مجتمع های مسکونی، اداری و تجاری، سوله های صنعتی، آشیانه های هواپیما و هلیکوپتر، اتاق های سرور و خلاصه بسیاری از اماکن خصوصی و عمومی که مجهز به این نوع درب اتوماتیک هستند و ما به صورت روزمره آنها را مشاهده می کنیم و یا با آنها سر و کار داریم.

 

تاثیر منفی صدای بد کرکره برقی

تصور کنید در مجاورت شما، درب منزل همسایه تان، کرکره برقی است که در زمان باز و بسته شدن صدای ناهنجاری را از خود ایجاد می کند و این صدا از حالت متعارف خارج است و موجب سلب آرامش از شما و خانواده تان می شود، به خصوص در ساعات ابتدایی صبح و یا در ساعات پایانی شب.  اگر در چنین شرایطی خودتان را تصور کنید، حتما عمق مطلب و بد بودن آن را درک می کنید و بالعکس آن را نیز می توانید متصور شوید؛ یعنی شما صاحب اینچنین دربی باشید و متقابلا چه آزار و اذیتی برای دیگران به وجود خواهد آمد…

کرکره برقی

 

حل مشکل سر و صدای کرکره برقی

با ما همراه باشید تا در ادامه، عوامل بروز صدای ناهنجار کرکره برقی و راه های برطرف نمودن آن را با هم مرور کنیم و نکته بسیار مهم این است که آن قسمت از اقداماتی که نیاز به تخصص فنی ندارد را خودتان می توانید انجام دهید و نیازی به تکنیسین فنی نیست ولی آن بخش از اقداماتی که مستلزم مهارت فنی است، بهتر است به تکنیسین ماهر و متخصص سپرده شود تا خدای نکرده باعث بروز خسارات جانی و مالی نشود.

اساسا دلایل مختلفی در ایجاد صدای ناهنجار در کرکره برقی موثر است که این عوامل عبارتند از:

با استفاده از اطلاعات مندرج در جدول زیر، می توانید به پاسخ سوال فوق برسید:

عوامل بروز این مشکل
اقدامات لازم برای رفع این مشکل
قدرت موتور با وزن کرکره مطابق ندارد و در حال زور زدن است موتور باید تعویض شود
موتور نیم سوز شده و در حال زور زدن است موتور باید تعویض شود
تیغه ها در مسیر حرکت با ریل برخورد و سایش دارد کپس های شکسته  طرفین تیغه ها تعویض گردد
 تیغه ها از ناحیه اتصال با یکدیگر برخورد و اصطکاک دارند تیغه هایی که عصایی آنها ضعیف است تعویض گردد
دنده های خورشیدی یا هرزگرد دچار خوردگی شده است دنده خورشیدی و هرزگرد تعویض شود
زنجیر یا چرخ دنده های موتور ساید دچار شل شدگی و یا خوردگی شده است زنجیر سفت شود / دنده خورشیدی تعویض گردد
دنده های گیربکس موتور گیربکسی دچار خوردگی شده است گیربکس تعمیر گردد
تیغه ها از ناحیه اتصال به شافت دچار لقی و شل شدگی است تیغه ها از ناحیه اتصال به شافت مجددا محکم و اتصال مضاعف شود
قطر شافت با عرض تیغه تناسب ندارد شافت با قطر بیشتر نصب و جایگزین گردد
در مدل پلی کربنات، تیغه ها دچار شکستگی و برخورد لوله ها با یکدیگر شده است تعویض تیغه های شکسته
زمانی که کرکره رول می شود به قسمت بالای سقف گیر می کند صفحه پلیت ها بایستی فک شده و مجددا کمی پایین تر نصب شوند
گرد و خاک موجود در لابلای تیغه ها باعث سر و صدا می شود تیغه ها از ناحیه پشت و رو شسته شوند
جنس آلیاژ تیغه ها بی کیفیت است تنها راه حل تعویض تیغه هاست
ضخامت تیغه ها نامناسب و وزن آن غیر استاندارد است تنها راه حل تعویض تیغه هاست
هندسه تیغه به دلیل ضعف قالب ساخت آن دچار اشکال است غضروفی آلومینیومی در بین تیغه ها اضافه گردد

 

اشکالات گفته شده، گاهی وقتها به صورت تکی بروز می نماید و گاهی وقت ها هم بسته به طول عمر کرکره برقی، به صورت ترکیبی ظاهر می شوند، ولی بزرگترین و اصلی ترین دلیل ایجاد صدای ناهنجار در کرکره های برقی، کیفیت غیر استاندارد تیغه ها و نصب نادرست و غیر حرفه ای آن است.

توصیه ما این است که از ابتدا در خرید کرکره برقی دقت کافی داشته باشید و آن را از یک مجموعه معتبر و دارای حسن سابقه تهیه نمایید.

در نتیجه …

دیدیم که چه عواملی باعث صدای ناهنجار در کرکره برقی می شود و اصلی ترین دلیل هم به کیفیت مواد اولیه و تجهیزات بکار رفته در آن مربوط می شود. کسانی که کرکره برقی دارند و از صدای ناهنجار آن رنج می برند، آن بخش از اقدامات را که خودشان می توانند، با رعایت اصول ایمنی برای کاهش صدا انجام دهند و آن بخش دیگر که نیاز به تجهیزات و تجربه بیشتر دارد را به تکنیسین فنی خبره و معتبر بسپارند و آن دسته از عزیزانی که قصد خرید کرکره برقی را دارند، توصیه می شود که به کیفیت بیشتر از قیمت اهمیت بدهند و خریدشان را از مراکز معتبر و با سابقه خوب انجام دهند.

امیدواریم که این مطلب برای شما مفید بوده و بهره لازم را از آن برده باشید و اگر سوالی در این خصوص دارید، می توانید از طریق تماس با واحد پشتیبانی و یا پایین همین مقاله با ما در میان بگذارید.