چکیده مطلب

درب اتوماتیک گرد و نیم گرد یکی از انواع مدل های درب اتوماتیک محسوب میشود که سازگاری فوق العاده ای با نماهای ترکیبی و کامپوزیت و مورّب دارد و در حالت های مختلفی قابل پیاده سازی و اجرا دارد. این حالت ها شامل دایره کامل، نیم دایره، بیضی، منحنی نامنظم، منحنی ترکیبی و خاص هست که بسته به موقعیت و شرایط محل مورد نظر، مورد استفاده قرار می گیرد. در ادامه این مطلب انواع آن را با هم مورد بررسی قرار می دهیم.

درب اتوماتیک گرد و نیم گرد یا به اصطلاح کِرو یا همان منحنی، یکی از انواع مدل های درب اتوماتیک محسوب میشود که سازگاری فوق العاده ای با نماهای ترکیبی و کامپوزیت و مورّب دارد و در حالت های مختلفی قابل پیاده سازی و اجرا می باشد.

این حالت ها بسته به موقعیت و مکانِ مورد استفاده، عبارتند از:

  1. دایره کامل
  2. نیمه‌گرد یا نیم‌دایره
  3. بیضی
  4. منحنی نامنظم
  5. درب اتوماتیک گرد خاص

 

 

دایره کامل

این حالت را شاید بتوان بهترین نوع درب اتوماتیک گرد تلقی کرد چون نسبت به سایر حالت های درب اتوماتیک کِرو، همه چی تمام است و کارآیی کامل و درستی دارد. البته برای اجرای این مدل، به یک فضای مناسب احتیاج داریم که این فضا باید به صورت مفید حداقل 2.5 متر طول و 2.5 متر عرض باشه تا بتوانیم یک قطر دایره 2.5 متری برای آن در نظر بگیریم.

از این حالت، هم به دلیل زیبایی وصف ناپذیر و هم به دلیل اینکه دو درب اتوماتیک پشت سرهم و با فاصله استاندارد (حداقل2.5متر) قرار می گیرد، باهدف مدیریت و ذخیره دما و انرژی استفاده میشود.

به این شکل که با ورود و خروج افراد از درب اول، درب بسته می شود و بعد درب دوم باز می شود و این کار باعث می گردد که با باز و بسته شدن، دمای محیط محفوظ بماند و انرژی بهینه تر مصرف شود.

نیمه گرد یا نیم دایره

این حالت در واقع با هدف ایجاد سازگاری با نماهای خاص و ساختمان های دارای اشکال منحنی در نما مورد استفاده قرار میگیرد. مثلا وقتی در قسمت بالای ورودی یک ساختمان و یا حتی در قسمت معماری داخلی ساختمان، یک سازه منحنی شکل طراحی شده مسلما یک درب اتوماتیک گرد بهترین هماهنگی را می تواند با آن نما ایجاد کند.

اگر در قسمت داخل و یا خارج از ساختمان محدودیت فضا وجود داشته باشد و نتوان یک دایره یا بیضی بیرون یا داخل ساختمان اجرا کرد، بهتر است در مقابل درب اتوماتیک نیمه گرد، یک درب اتوماتیک کشویی نصب شود تا هم جلوه بهتری به کار بدهد و هم تا حدودی بتواند ورود و خروج جریان هوا را کنترل نماید.

بیضی

اگر در مکانی که قصد نصب درب اتوماتیک داریم، دوست داریم درب خاصی باشد و هم محدودیت فضا داریم و هم به دلیل ترددهای نسبتا زیاد داخل ساختمان، تا حدودی بحث کنترل هوای داخل برایمان اهمیت دارد، شاید این حالت از درب اتوماتیک گرد، یعنی بیضی بهترین گزینه باشد.

البته سازگار بودن این درب با معماری ساختمان و دکوراسیون داخلی را فراموش نکنیم چون در جاهایی که بین درب اتوماتیک گرد و اِلِمان های معماری داخلی یا بیرونی ناهماهنگی وجود دارد، انتظارات ما به طور کامل برآورده نمی شود.

شاید بهتر باشد در ساختمان های در حال احداث، در نقشه های اولیه، شکل سه بعدی طراحی مکان و درب را داشته باشیم. در ساختمان هایی هم که در حال بهره برداری هست، بهتر است قبل از تولید و نصب، شرایط ایجاد هماهنگی مناسب تر درب اتوماتیک گرد با محیط اطراف را بررسی کنیم و یا از طریق نرم افزارهای طراحی، شبیه سازی شود.

منحنی نامنظم

گاهی وقت ها موقعیت ساختمان، بعضی محدودیت ها یا حتی الزامات اداری مثل گیت کنترل تردد و یا معماری داخلی و یا بیرونی ساختمان، شرایطی را ایجاد می کند که باید یک رویکرد متفاوت تری در انتخاب درب داشته باشیم به ویژه اینکه انتخابمان درب اتوماتیک باشد.

در این شرایط باید نسبت به هر کدام از موارد و شرایط موجود، انتخاب کنیم پس پیش می آید مواقعی که حتی ممکن است از نظر معماری تناسبی وجود نداشته باشد ولی ضرورت ایجاب می کند که انتخاب ما متفاوت باشد.

بنابراین بدون نگرانی از این موضوع و فقط بر حسب سلیقه و نیازتان انتخاب کنید حتی اگر پیچیده به نظر برسد، ولی در نظر داشته باشیم که ساخت و اجرای درب های با هندسه نامنظم، سختی های خودش را دارد و یک کار فوق العاده تخصصی است، که خب البته ما به خوبی از پس آن بر می آییم.

درب اتوماتیک گرد خاص

اگر جایی که قرار است یکی از مدل های بالا را اجرا و نصب کنیم، لازم باشد که بازشوی بیشتری داشته باشیم، میتوانیم سیستم درب اتوماتیک گرد را با سیستم تلسکوپی یک ترکیب فوق‌العاده کنیم و یا اینکه اگر قصد اجرای یک درب گرد با طرح ویژه و متمایز داشته باشیم، ما می تونیم با یه طراحی منحصر به فرد، یه کار بی نظیر ایجاد کنیم، این مدل کارها را کمتر جایی میشود دید ولی ما آن را با تخصص و مهارت تقدیمتان می کنیم.