چکیده مطلب

درب اتوماتیک کشویی، متداول ترین و پرکاربرد ترین نوع درب اتوماتیک هست که قابلیت نصب در بیشتر اماکن را دارد و در مقایسه با بقیه مدل‌های درب های اتوماتیک، بیشترین سازگاری را با محیط اطراف خودش دارد. ما در این مطلب سعی می کنیم شما را در شناخت هر چه بهتر این مدل درب برای خرید راهنمایی کنیم.

درب اتوماتیک کشویی، این قابلیت را دارد که بسته به موقعیت و محدودیت های محل اجرا، به چند حالت زیر اجرا شود:

  1. یک لنگه – یک‌طرفه
  2. دو لنگه – یک‌طرفه
  3. دو لنگه – دوطرفه
  4. چهار لنگه – دوطرفه

یک‌لنگه – یک‌طرفه

یعنی درب اتوماتیک کشویی کلاً از یک لنگه‌ی متحرک تشکیل شده که در یک جهت مشخص که در زمان نصب تعیین می کنیم، حرکت می کند. این حالت را جاهایی می توانیم اجرا کنیم که حداقل یکی از طرفین درب، دیوار مسطح باشد و قابلیت حرکت و قرار گرفتن روی دیوار وجود داشته باشد.

این مدل از درب اتوماتیک اسلایدینگ معمولا جاهایی بکار میرود که علاوه بر دلایلی مثل محدودیت محیطی، کم هزینه بودن و … نیاز به بازشوی بیشتری داریم، چون در این مدل تقریبا 100% بازشو برایمان ایجاد میشود.

دو لنگه – یک‌طرفه

این نوع از درب اتوماتیک کشویی از دو لنگه یا لَت تشکیل شده که یکی ثابت و دیگری متحرک است و زمان باز و بسته شدن، لنگه متحرک به یک سمت حرکت می کند که البته در زمان نصب می توانیم تعیین کنیم که درب به کدام طرف باز شود.

ما می توانیم هر دو لنگه را با عرض یکسان در نظر بگیریم که در این حالت تقریبا 50% درصد به ما بازشو میدهد و یا اینکه اگر عرض دهنه بیشتر از 2 متر باشد می توانیم لنگه متحرک را کوچکتر اجرا کنیم که خوب مطمئنا بازشوی بیشتری برایمان ایجاد می کند. البته یک جاهایی هم که یک طرف دهانه مسطح است و امکان حرکت بخشی از درب اتوماتیک کشویی روی دیوار مقدور باشد، میشود لنگه ثابت را کوچیکتر در نظر گرفت و لنگه متحرک را بزرگتر و با این کار مقدار بازشوی بهتری و بیشتری برایمان ایجاد خواهد شد.

دو لنگه – دوطرفه

این حالت در مکان هایی استفاده میشود که دو طرف درب باز و مسطح هست و امکان حرکت لنگه های متحرک روی دیواره های طرفین وجود دارد. بنابراین در این شرایط، کلاً دو لنگه متحرک داریم که با هر بار باز یا بسته شدن، هر دو لنگه متحرک به سمت طرفین و خلاف جهت همدیگر باز و بسته میشوند و روی دیواره ها قرار میگیرند و تقریبا تمام عرض دهانه را بازشو می دهند.

این حالت از درب اتوماتیک کشویی، مثل حالت یک لنگه-یک طرفه بیشترین بازشو را در اختیار ما قرار می دهد و از نظر عملکرد و مکانیسم مشابه حالت چهار لنگه-دوطرفه است.

سه لنگه – یکطرفه

یعنی دو لنگه ثابت و یک لنگه متحرک دارد که لنگه ثابت بین دو لنگه متحرک قرار میگیرد و زمان باز و بسته شدن درب اتوماتیک کشویی، لنگه متحرک به یک سمت و روی یکی از لنگه های ثابت حرکت می کند که البته زمان نصب می توانیم تعیین کنیم که به کدام طرف باز شود. در این حالت هم می توانیم هر سه لنگه را با عرض یکسان در نظر بگیریم که در این صورت عرض دهانه هر چقدر باشه، حدودا یک سوم به ما بازشو میدهد و یا اینکه اگر عرض دهنه بیشتر از 3متر باشد می توانیم لنگه متحرک را کوچکتر اجرا کنیم تا از شیشه های جانبی بتوانیم به عنوان ویترین استفاده کنیم.

عکسی که در بالا مشاهده می‌کنید نمونه ای از این حالت است که لنگه های ثابت و متحرک با ابعاد یکسان در نظر گرفته شده اند.

چهار لنگه – دوطرفه

یعنی دو لنگه متحرک و دو لنگه ثابت داریم که با هر بار باز یا بسته شدن، هر دو لنگه متحرک به سمت طرفین و خلاف جهت یکدیگر باز و بسته میشوند. در این حالت می توانیم هر چهار لنگه را یک اندازه در نظر بگیریم و یا اگر ابعاد دهانه کار مناسب باشد و استانداردها رعایت شود، لنگه های متحرک را کوچکتر اجرا کنیم که البته از نظر معماری و فاکتورهای زیبایی شناختی، این کار را بهتر است برای جاهایی اجرا کنیم که عرض دهنه بیشتر از 3/5 متر باشد تا بزرگیِ لنگه های ثابت بیشتر به چشم بیاید و از محیط طرفین درب بشود به خوبی استفاده نمود.