درب اتوماتیک پارکینگ
چکیده مطلب

ساختمان های امروزی همگی به درب برقی پارکینگ برای ایجاد سهولت در تردد خودروها نیاز دارند و ما باید متناسب با ساختمان و سایر عوامل موثر در آن، یک درب اتوماتیک پارکینگی مناسب و کارآمد را تهیه کنیم. ما قصد داریم در این مقاله انواع درب های اتوماتیک پارکینگی را برایتان تشریح کنیم تا بتوانید یک انتخاب خوب و مطلوب در تهیه این درب داشته باشید. پس در ادامه با ما باشید

پارکینگ های قدیمی

پارکینگ به عنوان بخشی از حریم ساختمان هاست که هم محل توقف خودرو و هم مبدا ورودی به ساختمان است. در گذشته های نه چندان دور، برای ورود به پارکینگ ساختمان، فقط یک حالت وجود داشت؛ یک درب آهنی که از سمت بیرون با استفاده از قفل های سوئیچی باز شده و از سمت داخل به وسیله ضامن انگشتی تعبیه شده روی قفل باز می شد. مثلا اگر قصد ورود به پارکینگ را داشتیم، باید پیاده می شدیم، درب را باز می کردیم، سوار بر خودرو می شدیم و وارد می شدیم و قبل از پارک خودرو، مجددا پیاده شده و درب را می بستیم و در ادامه باز سوار بر خودرو شده و آن را در جای مناسب پارک می کردیم و همین داستان برای خروج از پارکینگ هم وجود داشت.

تصور کنید این کار در شرایطی که هوا سرد و یا بارانی و یا برفی باشد، چه دردسری دارد. در این بین اتفاقات غیر منتظره ای نیز می افتاد، مثلا در حالی که شما با ماشین در بین درب در حال ورود و یا خروج هستید، با وزیده شدن باد، ناگهان درب به خودروی شما کوبیده می شود و یا اینکه در حالی که ماشین روشن است و شما برای باز کردن و یا بستن درب پیاده شده اید، سوئیچ داخل خودرو جا مانده است و خلاصه اینکه دردسرهای عظیمی داشت که نگو و نپرس …

درب برقی پارکینگ

حتی تصور ایجاد این همه زحمت فقط برای یک ورود و یا خروج ساده از ساختمان، باعث خستگی ذهنی می شود. بماند که گاهی وقت ها جدا از زحمت و اذیت ایجاد شده، زمینه ساز سرقت نیز می شد. می پرسید چطور؟  خیلی ساده، درست زمانی که خودرو روشن است و فرد برای بستن یا باز کردن درب پارکینگ از خودرو پیاده می شود، سارق به سرعت، خودرو را به سرقت می برد، به همین راحتی …

 

درهای برقی پارکینگی

با ورود به عصر تکنولوژی و تلاش بشر برای تسهیل زندگی و خلق ابزارهای متنوع برای آسان شدن امور و همچنین افزایش و ارتقاء امنیت و ایمنی، درب های پارکینگ هم تحت تاثیر این تغییرات قرار گرفتند و ما امروز شاهد تنوع زیادی در عرصه درب های اتوماتیک برقی هستیم. این درب ها تا حد بسیار زیادی کار ما را برای ورود و خروج آسان و همچنین باعث افزایش سطح ایمنی ساختمان ها شده اند.

الان ما در حالی که سوار بر خودروی خودمان هستیم، تنها با فشردن یک کلید درب پارکینگ را باز کرده و بدون کمترین زحمتی وارد و یا خارج می شویم و برای بسته شدن درب حتی به اندازه فشار دادن یک کلید هم به خودمان زحمت نمی دهیم، چون درب اتوماتیک پارکینگ‌مان، پس از زمان کوتاهی به صورت خودکار بسته می شود.

سرعت پیشرفت این فناوری تا این مرحله پیشرفته است که شما می توانید با استفاده از سخت افزار و نرم افزارهای تخصص، اقدام به باز و بسته کردن درهای برقی کنید. در راستای توسعه این فناوری و در آخرین سطح از تکنولوژی، این امکان در اختیار شما قرار دارد که به محض اینکه به درب پارکینگ خودتان نزدیک شوید، بدون هیچگونه اقدامی از ناحیه شما، درب به صورت خودکار برای شما باز شده و پس از ورود و یا خروج، مجددا اتوماتیک بسته می شود.

درب برقی پارکینگ انواع مختلفی دارد و چیزی که در همه آنها مشترک است، کارآیی آنهاست که همگی به صورت خودکار باز و بسته می شوند و  تفاوت آنها در ساختار عملکردشان است که مفصلا به بیان آنها می پردازیم.

انواع درب های اتوماتیک پارکینگ

 1. درب ریلی
 2. کرکره برقی
 3. جک پارکینگ
 4. درب زیر سقفی

 

درب ریلی

یک نمونه از درب های برقی پارکینگ است که همانطور که از نامش پیداست، به صورت ریلی در مسیر افقی حرکت می کند و برای اجرای این درب، باید حتما فضای کافی برای حرکت افقی درب فراهم باشد. یک درب ریلی برای باز شدن به فضایی به اندازه خودش نیاز دارد، بنابرین اگر محیط شما فضای کافی برای حرکت درب ریلی را دارد و یا اینکه به لحاظ معماری، امکان نصب و حرکت درب های لولایی فراهم نیست، این مدل درب می تواند یکی از بهترین گزینه های مورد نظرتان باشد.

مکانیزم باز و بسته شدن درب ریلی با استفاده از موتور و دنده شانه و ریل می باشد. نمونه ای از درب اتوماتیک ریلی را می توانید در تصویر زیر مشاهده کنید:

درب برقی ریلی

 

کرکره برقی

نوعی از درب اتوماتیک است که به دلیل ویژگی های فیزیکی و تنوع ظاهری، رایج ترین نوع در بین درب های برقی پارکینگی است و دارای انواع مختلفی اعم از:

 • تیغه آلومینیومی
 • تیغه گالوانیزه
 • تیغه فوم دار
 • پلی کربنات
 • لوله فولادی

پرکاربردترین نوع کرکره برقی، تیغه آلومینیومی است که معمولا از تیغه های با عرض 8 سانتیمتر برای درب برقی پارکینگ استفاده می شود. اینکه کدام یک از انواع کرکره برقی مناسب پارکینگ شماست، اوّل به سلیقه شما، دوّم به معماری ساختمان و در آخر به ملاحظات فنی و امنیتی بستگی دارد. ولی نکته مهم اینکه کرکره برقی، حتما باید از نظر سختی، ضخامت و آلیاژ، از شرایط و کیفیت خوبی برخودار باشد تا بتواند سهولت، امنیت و ایمنی را به صورت توام برای شما ایجاد کند.

کرکره برقی

جک پارکینگ

یکی دیگر از پرکاربردترین درب های برقی، جک پارکینگ است که روی درب های آهنی تک لنگه و دو لنگه با هر ابعاد و وزنی که باشند، نصب می شود. جک های پارکینگ از نظر ساختار کارکرد دو نوع هستند:

 • الکترومکانیکی
 • هیدرولیکی

برای انتخاب یک جک متناسب با پارکینگ، باید سه عامل موثر عرض درب، وزن درب و تعداد تردد را از نظر فنی مورد ارزیابی قرار دهیم. جک الکترومکانیک برای درب های سبک 100 تا 500 کیلوگرم کاربرد دارد و جک های هیدرولیک برای درب های سنگین وزن مورد استفاده قرار می گیرد.

جک پارکینگ

درب زیر سقفی

درب برقی زیرسقفی یا سکشنال یکی از جذاب ترین نوع درب های برقی پارکینگی است که به دلیل تنوع بالای در رنگ و طرح، سازگاری بی نظیری با نمای ساختمان دارد. این درب از پانل هایی جداگانه یا یک تکه که از جنس آلومینیوم و یا پلی کربنات است، ساخته شده و با فوم پلی یورتان عایق می شود و توسط لوله های محکم فولادی به همدیگر متصل می گردند و با کشش موتور، به سمت بالا حرکت می کند و موازی با سقف قرار می گیرد.

این درب نسبت به بقیه درب های اتوماتیک پارکینگ، قیمت نسبتا بالاتری دارد و در صورتی که دغدغه مالی ندارید، به جرأت می توان گفت که بهترین گزینه برای درب پارکینگ به حساب می آید. در نظر داشته باشید که روی این مدل می شود، درب نفر رو هم طراحی و اجرا کرد که در مواقع نیاز، بدون اینکه نیاز به باز و بسته کردن کل درب باشد، بتوان از محل این درب به راحتی تردد نمود.

درب برقی سکشنال

 

 

تکنولوژی باز و بسته شدن خودکار درهای اتوماتیک پارکینگ

همانطور که بیان شد، در نسل نوین درب های اتوماتیک پارکینگ با استفاده از فناوری های جدید، امکانات ارزشمندی برای آسایش و امنیت عموم مصرف کنندگان ایجاد شده است. به بیان ساده تر، برای اینکه شما بتوانید به راحتی و سهولت، وارد پارکینگ منزل و یا محل کار خود شوید، می توانید با استفاده از تکنیک های مختلف، بسته به انتخابتان در زمان خرید درب برقی، این خدمت را دریافت نمایید.

درب برقی پارکینگ

 

باز و بسته شدن درب پارکینگ به صورت اتوماتیک با استفاده از تجهیزات زیر امکان پذیر است:

 • ریموت کنترل

با استفاده از ریموت کنترل این امکان فراهم می شود که شما در شعاع برد ریموت، با فشردن دکمه های روی آن، فرمان باز و بسته شدن درب اتوماتیک پرکینگ‌تان را بدهید

 • نرم افزار موبایل

با استفاده از نرم افزارهای اختصاصی ارائه شده تحت سیستم عامل ios و android ، این امکان فراهم می شود که شما با ورود به فضای این نرم افزار، زمانی که در مجاورت درب پارکینگ قرار گرفتید، با دادن هر کدام از فرمان های باز و بسته شدن درب، به صورت اتوماتیک به نتیجه دلخواه برسید.

 • سیستم رادیویی UHF و سیستم RFID

با استفاده از این سیستم، شما به محض اینکه در شعاع گیرنده درب (فاصله 5 متری) قرار می گیرید، بدون هیچگونه اقدامی، درب به صورت خودکار باز می شود و پس از ورود و یا خروج مجددا بسته می شود. در این سیستم از فرکانس رادیویی (Radio Frequency Identification) یا به اختصار RFID استفاده می شود، که این تگ RFID به صورت چیپ الکترونیکی برچسبی، روی شیشه خودرو چسبانده می شود و در واقع یک هویت اختصاصی به خودرو می دهد و زمانی که خودرو در شعاع آنتن برد بلند UHF درب قرار بگیرد، با ارسال امواج رادیویی، فرآیند عملیات خودکار درب انجام می گیرد.

سوالات متداول درباره درب اتوماتیک پارکینگی

امکان ندارد که شما با خودروی تان بین درب باشید و درب ناگهان بسته شود و با خودروی شما برخورد کند. درب های برقی پارکینگ، مجهز به سنسور پرتو مادون قرمز هستند که در دو طرف درب نصب می شوند، که یکی فرستنده پرتو و دیگری گیرنده پرتو است و وقتی شیئی (حداقل ارتفاع شیء 50 سانتیمتر)، بین درب باشد، پرتوهای مادون شکسته می شوند و در نتیجه تا زمانی که این مانع بر طرف نشود، درب باز خواهد ماند و به هیچ عنوان بسته نخواهد شد.

اینکه کدام یک از انواع درب های اتوماتیک پارکینگی ذکر شده، مناسب محل  شما باشد، به عوامل مختلفی بستگی دارد. بخشی از این عوامل با شماست و بخش دیگر آن با ماست. این عوامل عبارتند از:

 • سلیقه شخصی شما
 • معماری نمای ساختمان
 • محدودیت های محیطی
 • جهت جغرافیایی ساختمان
 • محدودیت های ناشی از خودرو
 • ابعاد؛ شامل عرض و ارتفاع دهانه

در نظر گرفتن تمامی عوامل و توجه به ملاحظات کیفی، امنیتی و ایمنی، در انتخاب نوع درب پارکینگ تعیین کننده و موثر خواهد بود.

با توجه به تنوع موجود در درب های پارکینگی، محاسبه قیمت آنها بستگی به انتخاب شما دارد. مثلا اگر شما کرکره برقی را برای پارکینگ خود انتخاب کنید، ما باید بر اساس قیمت هر متر مربع تیغه و تعیین نوع موتور و سایر تجهیزات جانبی قیمت را محاسبه کنیم. یا فرضا اگر جک پارکینگ مورد نظر شما باشد، ما باید متناسب با عرض درب و تعداد لنگه ها و وزن درب و همچنین حجم تردد، نوع جک را تعیین و قیمت آن را اعلام کنیم و در سایر درب های اتوماتیک پارکینگی نیز به همین شکل خواهد بود. بنابرین نظر و سلیقه خود را با ما در میان بگذارید و مطمئن باشید که مناسب ترین کیفیت و مقرون به صرفه ترین قیمت را برایتان محاسبه خواهیم کرد.

شما می توانید از طریق تماس با کارشناسان ما، تقاضای بازدید فنی رایگان را داشته باشید و یا اینکه ابعاد حدودی محل مورد نظر را اعلام کنید و در ادامه همکاران ما متناسب با مشخصات محل و دریافت نقطه نظرات ارزشمند شما، نسبت به ارزیابی محصول و محاسبه قیمت اقدام می کنند و پس از تایید شما، قرارداد را تنظیم کرده و در نهایت تولید آن آغاز و پس از اتمام فرآیند تولید، در سریع ترین زمان ممکن، در محل شما نصب و راه اندازی می گردد.

زمانی که شما اطلاعات لازم را درباره محل نصب درب به ما اعلام می کنید، ما یکی از سوالاتی را که از شما می پرسیم این است که چند واحد از این درب پارکینگ تردد دارند و استفاده می کنند و نظر شما را در خصوص تعداد ریموت های اختصاص یافته به هر واحد جویا می شویم. بنابرین تعداد واحدها هر چقدر که باشد و تعداد ریموت های مورد نظر شما، هر مقدار که باشد، ما متناسب با نظر شما آن را در اختیارتان خواهیم گذاشت.

در نتیجه …

همانطور که دیدیم، چهار مدل درب برقی برای پارکینگ می شود تهیه نمود. این چهار مدل شامل درب برقی ریلی، کرکره برقی، جک پارکینگ و درب برقی سکشنال می باشد. هر کدام از این درب ها ویژگی های منحصر به فرد و نقاط قوت و ضعف مربوط به خود را دارند. اینکه کدام یک از این مدل ها مناسب شما باشد، اول به سلیقه شما و بعد به معماری ساختمان و در نهایت به عوامل فنی و امنیتی مربوط می شود. هوشمند سازی این درب ها مانند استفاده از تگ RFID و نرم افزارهای کاربردی موبایل، نیز می تواند علاوه بر سهولت بیشتر در استفاده از این درب ها، امنیت آنها را نیز ارتقاء ببخشد.

امیدواریم که این مطلب برای شما مفید بوده و بهره لازم را از آن برده باشید و اگر سوالی در این خصوص دارید، می توانید از طریق تماس با واحد پشتیبانی و یا پایین همین مقاله با ما در میان بگذارید.