شیشه لمینت
چکیده مطلب

شیشه لمینت به عنوان یک محصول ایمنی شناخته شده و مؤلفه اساسی در صنایع ساختمان سازی مدرن محسوب می‌شود. ویژگی‌ منحصر به فرد این محصول، ایمنی، امنیت و دوام بالای آن در مقابل ضربه و تنش های محیطی است که مانع از خرد شدن و از بین رفتن ساختار شیشه می‌شود و در صورت وارد شدن ضربه سنگین و شکسته شدن، استحکام خود را حفظ کرده و فرو نمی‌پاشد. ما در ادامه این مطلب، اطلاعات کاملی از این محصول را در اختیار شما قرار خواهیم داد و اگر شما هم علاقمند به این محصول هستید، تا انتها همراه ما باشید.

شیشه لمینت چیست؟

شیشه لمینت یکی از مقاوم ترین و ایمن ترین انواع شیشه های ساختمانی است که به آن شیشه چند لایه نیز می‌گویند. شیشه لمینت از دو یا چند لایه شیشه سکوریت تشکیل شده است که به وسیله لایه‌هایی از جنس پلی‌وینیل بیوتیرال (PVB) یا اتیلن وینیل استات (EVA)، به یکدیگر متصل می‌شوند. این لایه واسطه نه تنها لایه‌های شیشه را به یکدیگر متصل نگه می‌دارد، بلکه ساختاری ایمن و مطمئن را فراهم می‌آورد که در صورت شکست شیشه، این لایه واسطه باعث می‌شود تا قطعات شیشه به هم چسبیده بمانند و جلوی پخش خطرناک آن‌ها را در محیط می‌گیرد و از بروز خطرات احتمالی جلوگیری می‌نماید.

به همین دلیل در بسیاری از نماهای ساختمان، پله شیشه ای، درب شیشه ای، جان پناه شیشه ای، آکواریوم شیشه ای و … از شیشه لمینت استفاده می‌شود.

همین موضوع باعث ایمن بودن این شیشه می‌شود، و هرچه ضخامت لایه های شیشه ای بیشتر شود مقاومت این شیشه چند لایه در مقابل ضربه و شکست بالاتر می‌رود.

 

فرآیند تولید شیشه لمینت

فرآیند تولید این محصول بر اساس نوع شیشه و طلق شامل مراحل زیر می‌باشد:

1. انتخاب شیشه

انتخاب شیشه برای اینکه بدانیم از چه نوع شیشه ای، با چه ضخامتی و چند لایه باشد، بستگی به کاربرد و ملاحظات امنیتی محل مورد استفاده دارد و این انتخاب بر اساس نیازهای خاص هر پروژه و در نظر گرفتن عواملی مانند ضخامت، رنگ و وضوح متفاوت است.

2. برش و تمیزکاری

ورق‌های شیشه به ابعاد مورد نظر با استفاده از دستگاه‌های برش پیشرفته CNC برش داده می‌شوند و هر قطعه به دقت تمیز کاری و عاری از هر نوع آلودگی می‌شود تا اطمینان حاصل شود که سطوح شیشه از هر گونه غبار و کثیفی که ممکن است فرآیند اتصال را تحت تأثیر قرار دهد، عاری است.

3. آماده‌سازی طلق

طلق یا لایه واسطه، چه PVB و چه EVA، به دقت اندازه‌گیری و برش داده می‌شوند تا با اندازه لایه‌های شیشه مطابقت داشته باشند. حفظ یکنواختی در ضخامت از اهمیت ویژه‌ای برای تضمین اتصال یکنواخت و قدرت چسبندگی در شیشه لمینت است.

4. مونتاژ شیشه‌ها

لایه‌های شیشه و طلق در محیطی تمیز و کنترل‌شده که در واقع خاصیت اتاق خلاء را نیز دارد، پرس و مونتاژ می‌شوند. فرآیند مونتاژ باید هرگونه حباب هوا یا نقصی را که ممکن است باعث ضعف اتصال یا تأثیراتی بر شفافیت محصول نهایی شود، از بین ببرد.

5. اتصال لایه‌ها

لایه‌های مونتاژ شده شیشه و طلق، در داخل دستگاه اتوکلاو یا اتوباکس، تحت فرآیندی ترکیبی از حرارت و فشار قرار می‌گیرند که در آن روند گرمادهی یک لایه شیشه از یک طرف و همزمان اعمال فشار یکنواخت بر روی شیشه دیگر در طرف مقابل، جهت ایجاد اتصال قوی و تقویت دوام بین ورق‌های شیشه انجام می‌شود. این مرحله برای رسیدن به قدرت و ایمنی مورد نظر شیشه، بسیار مهم و حیاتی است.

6. رفع اشکالات و اضافات

پس اتمام فرآیند اتصال لایه های شیشه و طلق، برای حذف موارد زائد اطراف لبه‌های شیشه و ایجاد لبه های صاف و عاری از هرگونه بیرون زدگی یا فرو رفتگی و خط و خش لبه‌ها اقدام می‌شود . در واقع نوعی تمیز کاری مجدد و ظریف کاری در انتهای کار محسوب می‌شود.

7. مرحله تبرید

در این مرحله بلافاصله لایه های شیشه لمینت شده در یک محیط مناسب، تحت دمای خنک قرار می‌گیرند، تا اتصال بین شیشه‌ها به بالاترین و عالی‌ترین سطح مورد انتظار و استاندارد برسد و این مرحله در واقع پایان روند تولید شیشه لمینت است.

8. کنترل کیفیت

پس از اتمام فرآیند تولید، شیشه لمینت مورد بازرسی‌های دقیق کنترل کیفی قرار می‌گیرند، تا اطمینان حاصل شود که با استانداردهای صنعتی برای قدرت، وضوح و ایمنی همخوانی دارد. هر نقص یا ناهمسانی در این مرحله یا باید برطرف شده و یا باید مجددا بازتولید آن انجام شود.

 

 

انواع طلق شیشه های لمینت

طلق مورد استفاده در شیشه های لمینت از نظر کارآیی و ضخامت دارای انواع زیر می باشد:

ردیف نوع طلق
1 هوشمند
2 0.38
3 0.76
4 1.52
5 رنگی
6 مات

 

نکته1: در نظر داشته باشید که ایمن‌ترین شیشه لمینت، با استفاده از طلق های 1.52 میلیمتری ساخته می‌شوند و بیشترین ضخامت را در بین سایر طلق‌ها دارد.

نکته2: طلق های رنگی دو نوع شفاف و غیر شفاف هستند، که نوع شفاف آن برای تغییر در رنگ دیداری شیشه لمینت استفاده می شود و به عنوان مثال با استفاده از یک طلق دودی رنگ بین دو شیشه شفاف، می توان شیشه‌ای مقاوم و در عین حال دودی رنگ تولید نمود.

نکته3: طلق های رنگی غیر شفاف، به نوعی طلق های رنگی مات هستند که مانع از انتقال نور و دید می شوند و از طرفین شیشه سوی دیگر آن قابل مشاهده نمی‌باشد.

نکته4: طلق مات، نوعی طلق است که بدون رنگ بوده و به لحاظ عملکرد مثل شیشه ساتینا یا سندبلاست عمل می‌کند و امکان رویت و دید طرفین شیشه را به طور نسبی مسدود می‌کند.

نکته5: طلق هوشمند، نوعی طلق است که در بین لایه های شیشه به کار می‌رود و این امکان را برای شیشه ایجاد می‌کند که بر اساس قابلیت‌های موجود طلق، شیشه را از حالت شفاف به مات و یا به رنگ‌های مختلف درآورد، که در ادامه مطلب توضیحات دقیق‌تری درباره اینکه لایه هوشمند چگونه در برابر انواع تحریکات عمل می‌کند ارائه شده است.

 

طلق هوشمند

طلق هوشمند لایه ترکیبی از EVA و PDLC مورد استفاده در شیشه لمینت است که فناوری‌های پیشرفته را برای ارتقای کارایی و عملکرد شیشه فراهم می‌کند. این لایه به گونه‌ای طراحی شده است که ویژگی‌های خاص و هوشمند را به غیر از وظایف سنتی و طبیعی شیشه در آن ایجاد می‌نماید. به طور مثال این امکان وجود دارد که هر زمان کاربر اراده کند، می‌توان با فشردن یک دکمه ریموت، شیشه را از حالت شفاف به مات تبدیل کرد و البته کاربردها و قابلیت‌های بسیار زیادی دارد که در مقاله مربوط به طلق هوشمند، مفصلا به آن پرداخته شده است.

انواع طلق یا لایه میانی

در بازار ایران که همواره مشکلات زیادی در تامین بعضی مواد اولیه خارجی وجود دارد، در برخی مواقع، کار برای تولید کننده متعهد و دلسوز و همچنین مصرف کنندگان ارجمند، سخت و دشوار می‌شود و در عوض فرصت سوء استفاده از نیاز بازار نیز برای برخی دلالان فراهم می‌شود و کالاهای مشابه و تقلبی، به عنوان برندهای مرغوب و با کیفیت فروخته می‌شوند.

در خصوص طلق شیشه لمینت نیز همینگونه است و موارد بسیاری مشاهده شده که طلق‌های بکار رفته برای برخی مصرف کنندگان از نوع بی کیفیت بوده و شفافیت شیشه را در زمان لمینت شدن کاهش داده و به تدریج و با گذشت زمان نیز، دچار زردی، کدر شدن، کاهش چسبندگی و همچنین ایجاد حباب در برخی نقاط شیشه شده است.

بنابراین توصیه می‌شود حتما و حتما این محصول را از مجموعه های تولیدی معتبر و دارای مجوز فعالیت و همچنین  محصول را با گارانتی دریافت نمایید.

به طور کلی طلق های مورد استفاده شیشه لمینت در ایران از نظر ملّیت چهار نوع است که شامل انواع زیر می‌باشد:

1 ایرانی
2 چینی
3 ترکیه‌ای
4 آلمانی

در بین طلق های فوق، نمونه ایرانی از سایر طلق‌ها ارزان‌تر و متاسفانه فاقد کیفیت مناسب است و طلق‌های چینی نیز دارای درجه کیفی متغیر 1 و 2 و 3 است و نمونه درجه یک آن به قاطعیت قابل رقابت با نمونه‌های اروپایی است. طلق ترکیه نیز از نظر کیفیت درجه بندی 1 و 2 دارد و نمونه درجه یک آن با نمونه درجه یک چینی در یک سطح کیفی و عملکرد است و در نهایت طلق آلمانی شیشه های لمینت دارای بالاترین درجه کیفی است که عموما برای شیشه‌های کریستال و امنیتی بکار برده می‌شود و قیمت آن نیز در مقایسه با طلق چینی و ترک حدودا 2/5 برابر قیمت آنهاست.

برای درک بهتر مطلب، در تصویر نمونه‌ای از یک شیشه لمینت با استفاده از طلق نامرغوب را مشاهده می کنید:

 

ویژگی شیشه های لمینت

شیشه لمینت نسبت به شیشه های تک لایه، دارای ویژگی های به خصوص و جالبی است که همین مزیت‌ها، تمایل بسیاری از افراد را به استفاده از این شیشه ترغیب می‌کند و لذا بیشترین کاربرد را در شیشه های ساختمانی دارد که برخی از این ویژگی‌ها را در ادامه با هم مرور خواهیم کرد.

1. عایق صدا

شیشه لمینت می‌تواند بسته به چندین عامل متفاوت از جمله ضخامت و ترکیب لایه‌های شیشه و همچنین ساختار کلی سیستم پنجره یا درب، به طور معمول از 25 تا 60 دسیبل (dB) کاهش نویز ایجاد نماید.

2. نوع شیشه

شیشه‌ قابل استفاده در ساخت شیشه‌های لمینت می‌تواند از انواع شیشه‌های فلوت، شیشه سوپر کلیر، شیشه کریستال و شیشه رنگی که به صورت معمولی و یا سکوریت هستند باشد. نوع شیشه از بعد ماهیت آن بستگی به الزامات معماری ساختمان و محل مورد نظر جهت اجرا دارد.

3. ضخامت شیشه

ضخامت شیشه بستگی به کاربرد و محل نصب شیشه و الزامات فنی مورد نیاز هر پروژه دارد. به عنوان مثال شیشه مورد نیاز جهت اجرای جان پناه، معمولا دو لایه شیشه 5 میل و یک لایه طلق 1.52 است، ولی برای اتاق آسانسور، حداقل از دو لایه شیشه 8 میل و یک لایه طلق 1.52 استفاده می‌شود.

بنابراین انتخاب ضخامت شیشه به ضروریات و اقتضای کاربردی آن بستگی دارد ولی امکان انتخاب انواع ضخامت و تعدد لایه‌های شیشه برای کاربرد وجود دارد.

4. ضخامت لایه میانی (طلق)

لایه میانی شیشه لمینت یا همان طلق، در ضخامت‌های 0.38 و 0.76 و 1.52 مورد استفاده قرار می‌گیرد و قطعا این ضخامت، در میزان مقاومت شیشه در برابر ضربه و همچنین قدرت چسبندگی لایه های شیشه تاثیر بسیار زیادی دارد.

5. مقاومت در برابر ضربه

در صورت شکسته شدن شیشه لمینت، لایه میانی، مانع از پاشیده شدن قطعات خرد شده به اطراف می‌شود و به‌ عبارت دیگر این لایه با چسبیدن به قطعات شیشه شکسته شده، آن‌ها را در کنار هم نگه می‌دارد و در این صورت خطر آسیب و جراحت به میزان بسیار زیادی کاهش پیدا می‌کند.

6. جلوگیری از ورود اشعه uv

با توجه به ویژگی های ذاتی لایه‌های میانی بکار رفته در محصول، به طور کلی شیشه لمینت نزدیک به 90٪ از ورود و جذب نور ماوراءبنفش به محیط جلوگیری می‌کند و مانع از تاثیر گذاری اشعه‌های مضر در محیط می‌شود.

 

قیمت شیشه لمینت

قیمت شیشه لمینت با توجه به عوامل تاثیرگذار زیر محاسبه و تعیین می‌گردد:

  1. نوع شیشه
  2. نوع طلق
  3. ضخامت شیشه
  4. ضخامت طلق
  5. تعداد لایه های شیشه و طلق
  6. متراژ شیشه
  7. ابعاد شیشه (سایز استاندارد یا غیر استاندارد)

بنابراین کافیست بر حسب الزامات فنی مورد نظر و ضرورت‌ها و استاندارد‌های مربوطه و همچنین مشورت با همکاران ما، کمیّت و کیفیت موارد فوق را مشخص نمایید تا قیمت شیشه لمینت را بتوانیم برای‌تان محاسبه نماییم.

 

سفارش شیشه لمینت

برای سفارش شیشه لمینت، فقط کافیست ابعاد مورد نظر و همچنین کم و کیف شیشه درخواستی را به ما اعلام کنید و در صورت لزوم، نقشه‌ای از شیشه مورد نظر را برای ما از طریق شبکه‌های اجتماعی واتساپ، تلگرام و یا روبیکا ارسال کنید تا بررسی و محاسبات اولیه انجام شده و قیمت کالای درخواستی با صدور پیش فاکتور برای‌تان ارسال شود و بعد از آن اگر قیمت و طرح مورد تایید شما بود، تولید شیشه لمینت در سریعترین زمان ممکن انجام شده و در نهایت در زمان مقرر برای شما ارسال خواهد شد.

تولید شیشه لمینت چقدر زمان می‌برد؟

در نظر داشته باشید که زمان عادی برای تولید شیشه لمینت 10 تا 14 روز کاری است ولی شما می‌توانید این محصول را به صورت یکروزه، سه روزه، پنج روزه و هفت روزه هم سفارش دهید که در این صورت، هزینه قید فوریت نیز به قیمت تمام شده اضافه می‌شود.

بنابراین شما می‌توانید از طریق شماره‌های ذیل سایت با همکاران ما در ارتباط باشید و نقطه نظرات خود را از طریق تماس و یا حتی ارسال فرم‌های مربوطه در سایت، با ما در میان بگذارید.

آریانسب با بیش از دو دهه سابقه خدمت رسانی به مشتریان گرانقدر در سراسر ایران و به پاس احترام به حقوق مصرف کنندگان و کاهش دغدغه آنان در خصوص اشکالات و مسائلی که در زمینه کاهش شفافیت و نیز ضعف چسبندگی در طلق و حباب‌های ایجاد شده در برخی محصولات فاقد کیفیت وجود دارد، شیشه‌های لمینت را در بالاترین کیفیت تولید نموده و آن را از حیث شفافیت و عدم ایجاد حباب یکسال گارانتی بی قید و شرط می‌نماید.

منتظر تماس شما هستیم و امیدواریم با ارائه مشاوره رایگان و همچنین تولید محصولات باکیفیت، رضایت خاطر شما را در بالاترین سطح جلب نماییم.