شیشه جام
چکیده مطلب

“شیشه جام” در واقع حالت اولیه شیشه تولید شده است که به صورت خام و در ابعاد بزرگ بوده و شیشه‌های درخواستی از روی آن برش خورده و جدا می‌شود و در ادامه در صورت داشتن جاساز، ابزار، سندبلاست و … روی آن انجام شده و در نهایت جهت انجام فرآیند سکوریت سازی وارد کوره می‌شود. ما در این مقاله، اطلاعات بیشتری از شیشه جام و فرآیندهای پیش روی آن را با شما به اشتراک خواهیم گذاشت. پس تا انتهای مطلب همراه ما باشید.

شیشه جام چیست؟

شیشه جام یا جام شیشه عناوینی است که به پنل‌های شیشه ای اطلاق می‌شود که به صورت خام بوده و در ابعاد نسبتا بزرگی هستند و تولید شیشه های مختلف در ابعاد مختلف، با انجام فرآیند برشکاری روی این پنل‌ها صورت می‌گیرد.

جام شیشه

ابعاد شیشه جام

شیشه جام در ضخامت‌های مختلف از 4 تا 12 میل تولید می‌شود و ابعاد استاندارد آن 321 × 225  (سانتیمتر) است و بیشتر از این ابعاد، با عنوان شیشه جام ویژه شناخته می‌شود.

شیشه جام ویژه را در بزرگترین سایز ممکن که قابلیت سکوریت سازی روی آن قابل انجام باشد، می‌توان در ابعاد زیر تهیه و تولید نمود.

ردیف
1 361 225
2 366 225
3 350 244
4 420 225
5 450 250
6 420 366
7 600 250
8 500 300
9 600 320

 

شیشه جام ویژه را فقط برای شیشه‌های با ضخامت 8 تا 12 میل می‌توان سکوریت سازی نمود و ضخامت 4 تا 6 میل آن به دلیل نازک بودن و مقاومت اندک، امکان حمل آن در این ابعاد و همچنین قرارگیری آن در داخل کوره سکوریت وجود ندارد و ریسک شکستگی جام شیشه در هنگام اجرای عملیات سکوریت بسیار بالاست.

تولید شیشه جام

تولید شیشه جام

فرآیند تولید جام شیشه، به طور کلی شامل مراحل زیر می‌شود که در برخی مواقع بسته به ویژگی‌هایی مثل رنگ، طرح، ضخامت و … این فرآیند با تغییرات محدودی همراه خواهد بود ولی مراحل اصلی آن عبارتست از:

1. آماده سازی مواد اولیه جام شیشه

مواد اولیه اصلی برای تولید شیشه جام  شامل سیلیکا، سودا و سنگ آهک می‌شود. گاهی اوقات به منظور کاهش مصرف انرژی، شیشه بازیافتی به نام “کالت” نیز به این ترکیب افزوده می‌گردد.

2. عملیات ذوب مواد اولیه شیشه جام

مواد اولیه فوق با یکدیگر مخلوط شده و در داخل کوره مخصوص تا دمای حدود 1700 درجه سلسیوس یا 3092 درجه فارنهایت حرارت دیده و گرم می‌شوند. این فرآیند مواد را به شیشه مذاب تبدیل می‌کند.

3. تولید شیشه شناور

روش معمول برای تولید شیشه جام صاف، فرآیند شیشه شناور است. در این روش، شیشه مذاب روی یک لایه از قلع مذاب شناور می‌شود و یک پنل شیشه ای صاف با ضخامت یکنواخت در اندازه‌های مورد نظر ایجاد می‌شود.

4. آنیل کردن جام شیشه

آنیل کردن یک فرآیند مهم در تولید جام شیشه است و هدف اصلی از انجام آن، کاهش تنش‌های داخلی، بهبود تمامیت ساختاری و افزایش خواص مکانیکی شیشه است. در تولید شیشه جام، آنیل کردن نقش مهمی در تضمین استحکام، یکنواختی و دوام شیشه ایفا می‌کند.

برش شیشه جام

برش جام شیشه یک فرآیند دقیق است که برای ایجاد شکل و اندازه‌گیری دقیق شیشه جام، به منظور پاسخگویی به سفارشات درخواستی شیشه، متناسب با ابعاد و اشکال مورد نظر انجام می‌شود که در بیشتر موارد، اشکال به صورت هندسی بوده و در برخی مواقع، اشکال غیر هندسی و الگویی می‌باشد.

برش شیشه جام

عملیات برشکاری جام شیشه به روش‌های مختلفی اعم از سنتی و مدرن صورت می‌گیرد که در آریانسب به منظور برخورداری از دقت بالا و کیفیت در برش و همچنین سرعت عمل بیشتر، از دستگاه‌های مدرن CNC استفاده می‌شود.

ماشین‌های برش شیشه CNC برای برش اتوماتیک و دقیق شیشه جام استفاده می‌شوند. این ماشین‌ها دارای سرهای تراشه‌زنی ویژه و مجهز هستند و به وسیله برنامه‌ نویسی دقیق، مدیریت و کنترل می‌شوند.

با استفاده از CNC، ابعاد شیشه جام توسط دستگاه اندازه‌گیری می‌شود و بر حسب ابعاد مورد نظر جهت برش، دستگاه بهترین حالت با کمترین پرت و دور ریز را محاسبه کرده و نقشه برش شیت کامل جام شیشه و مقدار ضایعات باقیمانده را در یک یا چند پیشنهاد بهینه، به عنوان خروجی نهایی اعلام کرده و با فرمان اپراتور، اقدام به برش شیشه جام می‌نماید.

برای آشنایی بیشتر شما با مشخصات و ویژگی‌های ماشین‌ برش CNC شیشه جام، بخشی از آن را با هم بررسی می‌کنیم:

 1. سر تراشه‌زنی
  ماشین‌ برش شیشه CNC دارای سرهای تراشه‌زنی است که می‌تواند انواع الماس برش با حالات مختلف ابزاری را نگه داشته و به عنوان قلم اصلی برش، وظیفه استحکام بخشی و نگهداری الماس را بر عهده دارد.این سرهای تراشه‌زنی به دقت طراحی شده‌اند تا بتوان با الماس برش‌های دقیقی روی شیشه جام ایجاد کرد.
 2. کنترل کامپیوتری
  قلب یک ماشین برش شیشه CNC سیستم کنترل کامپیوتری آن است. این سیستم به تفسیر فایل‌های طراحی دیجیتال می‌پردازد و آن‌ها را به دستورات برش دقیق جام شیشه ترجمه می‌کند. اپراتور ابعاد برش و جزئیات طراحی را وارد کامپیوتر ماشین می‌کند، سپس کامپیوتر ماشین سر تراشه را به تناسب هدایت می‌کند.
 3. نرم‌افزار CAD/CAM
  ماشین‌های برش شیشه CNC برای ایجاد و تبدیل فایل‌های طراحی از نرم‌افزارهای طراحی به کمک کامپیوتر (CAD) و ساخت کمک کامپیوتر (CAM) بهره می‌برند. این برنامه‌ها به کاربران این امکان را می‌دهند که اشکال پیچیده، الگوها و برش‌های خاص را با دقت بالا طراحی کنند. فایل‌های طراحی تولید شده سپس در کامپیوتر ماشین CNC بارگذاری می‌شوند.
 4. میز برش
  این ماشین‌ها معمولاً دارای یک میز تخت هستند که شیشه جام برای برش بر روی آن قرار می‌گیرد. این میز دارای علامت‌گذاری‌های شبکه‌ای است تا به تراز بودن شیشه و اندازه‌گیری دقیق آن کمک کند.

 

نحوه حمل جام شیشه

کارخانه شیشه جام

شیشه جام به دلیل اندازه‌های نسبتا بزرگی که دارند، شرایط و امکانات ویژه‌ای نیز برای حمل و جابجایی آنها مورد نیاز است، به ویژه برای جام شیشه ابعاد غیر استاندارد که از وزن نسبتا بالایی برخودار بوده و ریسک شکست آنها در جابجایی دستی و سنتی بسیار بالاست.

برای حمل و جابجایی شیشه جام، از جرثقیل‌های مخصوص و قاپک استفاده می‌شود که این جرثقیل‌ها در محیط‌های صنعتی به صورت ثابت و متحرک مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 

انواع شیشه جام

شیشه جام در ابتدا به عنوان یک ماده خام است که در انواع مختلف زیر در ضخامت‌های مختلف، قابل تولید و سفارش می‌باشد:

 1. فلوت
 2. سوپر کلیر
 3. وین وایت
 4. کریستال
 5. دودی
 6. برنزی
 7. رنگی
 8. بک پنتر
 9. ساتینا
 10. سندبلاست

در آریانسب با استفاده از ماشین آلات مدرن و مجهز، نسبت به اجرای فرآیندهای مختلف تولیدی و خدماتی، بر روی شیشه جام اقدام می‌شود و این عملیات شامل موارد زیر است که بسته به درخواست و نیاز شما قابل انجام خواهد بود:

 1. سکوریت
 2. لمینت
 3. دوجداره
 4. سندبلاست
 5. های دیاموند

 

قیمت شیشه جام

قیمت جام شیشه

قیمت این محصول بر مبنای چهار شاخص زیر محاسبه و سنجیده می‌شود:

 1. ابعاد
 2. نوع شیشه
 3. ضخامت شیشه
 4. زمان تولید و تحویل

در نظر داشته باشید که تولید و اجرای فرآیند تولید شیشه جام سکوریت، نیاز به اجرای تکنیک‌های سخت و پیچیده در حمل، جابجایی و همچنین قرارگیری در کوره داشته و همچنین به زمان بیشتری برای تولید احتیاج دارد و قیمت آن نیز نسبت به شیشه ابعادی استاندارد و کوچکتر، بالاتر است و فرآیند حمل آن نیز مستلزم تدارک امکاناتی مثل جرثقیل مخصوص، قاپک و نیروی متخصص می‌باشد.

خرید جام شیشه

برای خرید و سفارش شیشه جام، کافیست ابعاد مورد درخواست خود را از طریق شماره‌های ذیل سایت با همکاران ما در میان بگذارید و یا از طریق واتس‌اپ، تلگرام و یا روبیکا، ابعاد درخواستی را برای ما ارسال کنید، تا همکاران ما در سریعترین زمان ممکن، نسبت به محاسبه قیمت و ارسال پیش فاکتور اقدام نمایند.