خودتان درب اتوماتیک را تعمیر کنید
چکیده مطلب

اگر شما جزو آن دسته از افراد هستید که آشنایی نسبی با امور فنی دارید، ما در ادامه این مطلب قصد داریم چند راهکار ساده برای رفع ایراد درب های اتوماتیک به شما آموزش بدهیم تا بتوانید شانس خودتان را برای برطرف کردن مشکل آن بدون حضور تکنیسین و با کمترین هزینه آزمایش کنید، پس با همراه باشید.

قبل از هر اقدامی باید این را بدانیم که هر عملی برای تعمیر و راه اندازی سیستم درب اتوماتیک نیاز به تکنیسین خبره و کار بلد دارد و در غیر این صورت ممکن است تبعات حتی جبران ناپذیری را برای افرادی که مهارت کافی ندارند، ایجاد کند، ولی اگر شما جزو آن دسته از افراد هستید که آشنایی نسبی با امور فنی و قواعد ایمنی آن دارید، چند اقدام ساده برای بررسی و رفع ایراد به شما آموزش میدهیم تا بتوانید شانس خودتان را برای رفع مشکل بدون حضور تکنیسین و با کمترین هزینه آزمایش کنید.
ضمنا ما در مورد اشکالاتی به شما آموزش میدهیم که نیازی به باز کردن سیستم و ابزارآلات خاص نداشته باشد تا شاید بتوانید با چند تا اقدام ساده، انشالله به نتیجه مطلوب برسید.

برای یادآوری بهتر است قبل از انجام هر کاری، این دو اقدام اولیه را انجام بدهید:

⚡️ از متصل بودن جریان برق مطمئن شوید.

⚠️ ریموت کنترل درب را چک کنید و از سلامت و کارکرد باتری آن مطمئن شوید. (روشن شدن پرقدرت چراغ روی ریموت با فشار دادن هر کلید، نشان دهنده فعال بودن باتری است)

بعد از انجام اقدامات بالا، اگر مطمئن شدید که برق سیستم متصل است و همینطور ریموت هم سالم و درست است، می توانید بسته به نوع و مدل درب، از اطلاعات کلیدی جدول زیر که ما برای تان تهیه کرده ایم، برای رفع ایراد درب و راه اندازی مجدد استفاه کنید:😊👇👇

درب اتوماتیک شیشه ای و بیمارستانی:

مشکلات رایج اقدامات لازم برای رفع ایراد
درب به صورت خودکار تا نصفه باز و بسته میشه!! 1- حرکت اجسام متفرقه در محیط اطراف درب و محدوده سنسور را کنترل کنید.
2- یکبار سیستم را از روی کلید کنترل و یا ریموت Reset کنید.
3-اگر اشیائی در محدوده سنسور هستند که نور و یا بازتاب نور دارند، آنها را برطرف کنید.
3- سنسور چشمی داخلی و بیرونی را تمیز کنید.
4- روی سنسور بیرونی، یک سایبان کوچک مثلا با مقوا یا کاغذ و یا پلاستیک نصب کنید.
5- سیستم را یکبار ریست و دوباره عملکرد درب را امتحان کنید.
درب تا نصفه باز شده و گیر کرده !! 1- اول سیستم را خاموش کنید.
2- درب را به صورت دستی باز و بسته کنید تا ببینید به راحتی باز و بسته میشود یا نه؟
3- اگر به راحتی حرکت میکند، یکبار سیستم را Reset کنید و در غیر اینصورت هر کدام از لنگه های متحرک را به اندازه 3 سانتیمتر بالا ببرید و به داخل هُل بدهید.
4- مجددا درب را به صورت دستی باز و بسته کنید تا از صحت عملکرد دستی آن مطمئن شوید.
5- سیستم را مجددا روشن کنید.
درب با کوچکترین حرکتی حتی در فاصله نسبتا دورتر واکنش نشان میده و باز میشه!! 1- چک کنید که این اتفاق از سمت داخل است یا بیرون
2- مطمئن شوید محلی که سنسور روی آن نصب شده لرزش ندارد.
3- اگر اشیائی در محدوده سنسور هستند که نور و یا بازتاب نور دارند، آنها را برطرف کنید.
4- روی یک چارپایه بایستید و قاب روی سنسور چشمی را با احتیاط و ملاحظه به طوری که نشکند، از روی آن بردارید. (دست را دو طرف قاب بگیرید و به سمت جلو بکشید)
5- اول سطح قاب را با یک دستمال تمیز کنید.
6- سنسور را بر اساس توضیحات مندرج در مقاله کارکرد سنسورها برای درب اتوماتیک با استفاده از یک پیچ گوشتی کوچک (عرض لبه 3میلیمتر) تنظیم کنید.
7- قاب سنسور را ببندید و عملکرد درب را دوباره امتحان کنید.
8- اگر لازم شد یکبار سیستم را Reset کنید.

 

 

جک پارکینگ:

مشکلات رایج اقدامات لازم برای رفع ایراد
درب باز و بسته نمیشه و یا باز شده ولی بسته نمیشه!! 1- سنسورهای مادون قرمز اطراف درب را کنترل کنید که دچار شکستگی و یا خوردگی نشده باشند. (اگر متوجه شکستگی دارد، چک کنید که این شکستگی فقط مربوط به قاب است یا کل چشمی)
2- اگر چشمی شکسته و یا آبخورده باشد باید حتما تعویض شود و برای اینکار کافی است یک عکس از سیم کشی چشمی بگیرید و بعد چشمی شکسته را باز کنید و دقیقا مشابه آن را خریداری کنید و بر اساس همان سیم بندی مطابق عکس، دوباره ببندید.
3- وقتی قاب روی چشمی را باز کردید و از سلامت چشمی مطمئن شدید، سیم‌های متصل شده به آن را چک کنید که قطع نشده باشد و در نهایت قاب چشمی را بشویید و خشک کنید و بعد از اطمینان از رفع موانع جلوی چشمی، درب را مجدد Reset کنید.
4- اگر آفتاب شدید روی سنسور میتابد، این خودش دلیلی برای ایجاد اختلال در عملکرد درب محسوب میشود، چون آفتاب خودش پرتو مادون قرمز دارد و باعث اشکال در عملکرد سنسورها میشود. برای بهتر شدن، کافیست روی سنسور یک سایبان کوچک پلاستیکی بگذارید.
5- به محل برد مرکزی یا رسیور سیستم نزدیک بشوید و یکی از دکمه های ریموت را فشار بدهید، اگر صدایی شنیدید که یعنی رله کار میکند و اگر صدایی نداد یعنی یا رله خراب است یا فیوز برد خراب شده که در این صورت، قاب روی بُرد را باز کنید و فیوز را تعویض نمایید.
یکی از درب ها تا انتها بسته میشه و دیگری تا نصفه !! 1- اول برق را قطع کنید.
2- سیم وارد شده به جکی که تا نصفه باز میشود را کنترل کنید که نیمه قطع شده و آسیب دیده نباشد
3- اگر بریده شده و خراب بود آن محل را دوباره بهم متصل و عایق بندی کنید.
4- درب را تست کنید و اگر باز هم درست کار نکرد، احتمالا مشکل در خازن، استارتر و همینطور اختلال در مدار فرمان و سیستم برد وجود دارد که در این صورت حتما نیاز به حضور متخصص فنی است.
با فشردن ریموت فقط یک درب باز میشه!! این اشکال به احتمال زیاد ناشی از فرسودگی سیم ها است، پس:
1- کابل قبلی دربی را که باز نمیشود چک کنید و یک کابل مشابه آن را تهیه نمایید.
2- برق ورودی به جک مربوطه را قطع کنید.
3- کابل تهیه شده را به سر سیم‌های قبلی وصل کنید و با چسب برق محکم کنید و بعد کابل قبلی را بکشید تا با این کار، کابل جدید جایگزین قبلی شود.
4- سر سیم‌ها را آماده و لخت کنید و آنها را سر جای خودشون وصل کنید.
درب ها موقع باز و بسته شدن به هم گیر می کنن !! 1- اگر جک را به تازگی نصب کرده اید، به احتمال زیاد تنظیمات اولیه سیستم زمان نصب جک به درستی انجام نشده و باید اختلاف بین دو لنگه به طور صحیح و اصولی تنظیم می شده، بنابراین از شرکتی که کالا را تهیه کرده ایید، تقاضا کنید که این مشکل را برطرف کند. (بدون هیچگونه هزینه ای)
2- ولی اگر جک را چندین سال پیش نصب کرده اید و به تازگی دچار این مشکل شده، به احتمال زیاد یکی از موتورهای جک ضعیف شده و از روند صحیح حرکت جا می ماند. در این صورت می‌توانید اختلاف بین دو لنگه را بالا ببرید و یا دو تا بازو را جابجا کنید، تا موقتا این مشکل برطرف بشود، ولی قطعا در آینده جک ضعیف شده را باید تعمیر و یا تعویض کنید.
درب‌ها موقع کار می‌ایستن و بر می‌گردن !! این اشکال ناشی قابلیت تشخیص مانع جک هست، پس:

1-اول با استفاده از کلید مخصوص، جک را خلاص کنید.

2-درب را به صورت دستی و به آهستگی از ابتدا تا انتها باز و بسته کنید و موقع باز و بسته شدن دقت کنید که درب جایی گیر هست یا نه؟

3-اگر درب گیر نداشت و به راحتی باز و بسته می شد، از منوی مدار کنترل جک، حساسیت سنسور را کم کنید . برای انجام این کار می‌توانید کاتالوگ جک پارکینگی خودتان را دانلود کنید و از آن استفاده کنید.

 

 

کرکره برقی:

مشکلات رایج اقدامات لازم برای رفع ایراد
کرکره بالا نمیره !! 1- اتصالات برق کرکره را کنترل کنید و مطمئن شوید که جایی قطعی ندارد.
2- مدار مرکزی (رسیور) را تست کنید و برای این کار کافیست، گوشتان را نزدیک باکس بُرد ببرید و همزمان یکی از دکمه های ریموت را بفشارید.
3- اگر صدای رسیور را شنیدید، یعنی سالم است و اگر صدایی نشنیدید، قاب مدار را باز کنید و فیوز آن را چک کنید و اگر سوخته بود آن را تعویض کنید.
4- اگر فیوز سالم بود و یا آن را  تعویض کردید و بازم صدایی نشنیدید، اشکال از برد است و باید رسیور تعویض شود.
5- برای تعویض رسیور، تصاویری مشخص و واضح از زوایای مختلف برد و نحوه سیم بندی بگیرید و بعد برق سیستم را قطع کنید و رسیور را باز کنید.
6- مشابه رسیور باز شده را تهیه کنید و مجددا نصب نمایید.7-بعد از نصب مجدد، برق را متصل کنید و از عملکرد درب تست بگیرید.
کرکره با صدای ناهنجار باز و بسته میشه !! این اشکال عمدتا ناشی از ایراد در وضعیت و حرکت تیغه های کرکره است، بنابراین:
1- روی یک چارپایه در بالاترین نقطه کرکره قبل از چرخش تیغه ها دور شافت بایستید.
2- در این حالت با استفاده از ریموت، کرکره را باز کنید.
3- تیغه ها علاوه بر اتصال از طریق عصایی تیغه، با یک قطعه پلاستیکی (کپس) در طرفین به هم کلاف میشوند که این قطعات پلاستیکی از بازی کردن افقی تیغه ها جلوگیری می کنند، پس با دقت لبه تیغه ها را بررسی کنید که این کپس ها شکسته نشده باشند و تیغه ها عقب و جلو نرفته باشند.
4- اگر تیغه ها جابجا شده باشند، به عنوان اولین اقدام می توانید در همان نقطه، تیغه را هل بدهید و با بقیه تیغه ها در یک راستا قرار بدهید.
5- ولی اگر تعداد شکستگی کپس ها زیاد بود، در این صورت برای اصلاح از تکنیسین فنی کمک بگیرید.
کرکره باز و بسته نمیشه و یا باز شده ولی بسته نمیشه!! 1- سنسورهای مادون قرمز اطراف درب را کنترل کنید که دچار شکستگی و یا خوردگی نشده باشند. (در صورت مشاهده شکستگی چک کنید که این شکستگی مربوط به قاب است یا کل چشمی)
2- اگر چشمی شکسته و یا آبخورده باشد حتما باید تعویض شود و برای اینکار کافی است یک عکس از سیم کشی چشمی بگیرید و بعد چشمی شکسته را باز کنید و مشابه همان را بخرید و بعد بر اساس همان سیم بندی مطابق عکس، دوباره ببندید.
3- وقتی قاب روی چشمی را باز کردید و از سلامت چشمی مطمئن شدید، سیم‌های متصل شده به آن را چک کنید که قطع نشده باشند و در نهایت قاب چشمی را بشویید و خشک کنید و بعد از اطمینان از رفع موانع جلوی چشمی، درب را تست کنید.
4- اگر آفتاب شدید روی سنسور می تابد، این خودش دلیلی برای ایجاد اختلال در عملکرد درب محسوب میشود، چون آفتاب پرتو مادون قرمز دارد و اگر شدید باشد باعث بروز اشکال در عملکرد سنسور میشود. برای بهتر شدن، کافیست روی سنسور یک سایبان کوچک پلاستیکی بگذارید.
5- به محل برد مرکزی یا رسیور سیستم نزدیک شوید و یکی از دکمه های ریموت را فشار بدهید، اگر صدایی شنیدید که یعنی رله کار می کند و اگر صدایی نداد یعنی یا رله خراب است یا فیوز برد خراب شده که در این صورت، قاب روی برد را باز کنید و فیوز آن را تعویض کنید.

 

 

درب ریلی:

مشکلات رایج اقدامات لازم برای رفع ایراد
درب باز و بسته نمیشه و یا باز شده ولی بسته نمیشه!! 1- سنسورهای مادون قرمز اطراف درب را کنترل کنید که دچار شکستگی و یا خوردگی نشده باشند. (در صورت مشاهده شکستگی چک کنید که این شکستگی مربوط به قاب است یا کل چشمی)
2- اگر چشمی شکسته و یا آبخورده باشد حتما باید تعویض بشود و برای اینکار کافیست یک عکس از سیم کشی چشمی بگیرید و بعد چشمی شکسته را باز کنید و مشابه آن را بخرید و بعد بر اساس همان سیم بندی مطابق عکس، دوباره ببندید.
3- وقتی قاب روی چشمی را باز کردید و از سلامت چشمی مطمئن شدید، سیم‌های متصل شده به آن را چک کنید که قطع نشده باشند و در نهایت قاب چشمی را بشورید و خشک کنید و بعد از اطمینان از رفع موانع جلوی چشمی، درب را تست کنید.
4- اگر آفتاب شدید روی سنسور می تابد، این خودش دلیلی برای ایجاد اختلال در عملکرد درب محسوب میشود، چون آفتاب پرتو مادون قرمز دارد  و اگر شدید باشد باعث بروز اشکال در عملکرد سنسور میشود. برای بهتر شدن، کافیست روی سنسور یک سایبان کوچک پلاستیکی بگذارید.
5- به محل برد مرکزی یا رسیور سیستم نزدیک بشوید و یکی از دکمه های ریموت را فشار بدهید، اگر صدایی شنیدید که یعنی رله کار می کند و اگر صدایی نداد یعنی یا رله خراب است یا فیوز بُرد خراب شده که در این صورت، قاب روی برد را باز کنید و فیوز را تعویض نمایید.
درب‌ها موقع کار می‌ایستن و بر می‌گردن !! این اشکال ناشی قابلیت تشخیص مانع درب هست، پس:
1- اول با استفاده از کلید مخصوص، موتور درب را خلاص کنید.
2- درب را به صورت دستی و به آهستگی از اول تا آخر باز و بسته کنید و موقع باز و بسته شدن دقت کنید که جایی گیر هست یا نه؟
3- اگر درب گیر نداشت و به راحتی باز و بسته می شد، از منوی مدار کنترل، حساسیت سنسور را کم کنید. برای انجام این کار می‌توانید کاتالوگ موتور درب را دانلود کنید و از آن استفاده نمایید.

 

 

زیر سقفی یا سکشنال:

مشکلات رایج اقدامات لازم برای رفع ایراد
درب بالا نمیره !! 1- اتصالات برق به سیستم را کنترل نمایید و مطمئن شوید که جایی قطعی ندارد.
2- مدار مرکزی (رسیور) را تست کنید و برای این کار کافییست، گوش تان را نزدیک باکس بُرد کنید و همزمان یکی از دکمه های ریموت را فشار بدهید.
3- اگر صدای رسیور را شنیدید، یعنی سالم است و اگر صدایی نشنیدید، قاب مدار را باز کنید و فیوز آن را چک کنید و اگر سوخته بود آن را تعویض نمایید.
4- اگر فیوز سالم بود و یا آن را تعویض کردید و بازم صدایی نشنیدید، اشکال از برد است و باید رسیور تعویض شود.
5- برای تعویض رسیور، تصاویری مشخص و واضح از زوایای مختلف برد و نحوه سیم بندی بگیرید و بعد برق سیستم را قطع کنید و رسیور را باز کنید.
6- عین برد باز شده را تهیه کنید و مجددا بر اساس همان سیم بندی نصب کنید.7-بعد از نصب مجدد، برق را متصل کنید و از عملکرد درب تست بگیرید.
درب باز و بسته نمیشه و یا باز شده ولی بسته نمیشه!! 1- سنسورهای مادون قرمز اطراف درب را کنترل کنید که دچار شکستگی و یا خوردگی نشده باشند. (در صورت مشاهده شکستگی چک کنید که این شکستگی مربوط به قاب است یا کل چشمی)
2- اگر چشمی شکسته و یا آبخورده باشد حتما باید تعویض بشود و برای اینکار کافیست یک عکس از سیم کشی چشمی بگیرید و بعد چشمی شکسته را باز کنید و مشابه آن را بخرید و بعد بر اساس همان سیم بندی مطابق عکس، دوباره ببندید.3- وقتی قاب روی چشمی را باز کردید و از سلامت چشمی مطمئن شدید، سیم‌های متصل شده به آن را چک کنید که قطع نشده باشند و در نهایت قاب چشمی را بشویید و خشک کنید و بعد از اطمینان از رفع موانع جلوی چشمی، درب را تست کنید.
4- اگر آفتاب شدید روی سنسور می تابد، این خودش دلیلی برای ایجاد اختلال در عملکرد درب محسوب میشود، چون آفتاب پرتو مادون قرمز داشته  و اگر شدید باشد باعث بروز اشکال در عملکرد سنسور میشود. برای بهتر شدن، کافیست روی سنسور یک سایبان کوچک پلاستیکی بگذارید.5- به محل برد مرکزی یا رسیور سیستم نزدیک بشوید و یکی از دکمه های ریموت را بفشارید، اگر صدایی شنیدید، یعنی رله کار می کند و اگر صدایی نداد یعنی یا رله خراب است یا فیوز برد خراب شده که در این صورت، قاب روی برد را باز کنید و فیوز را تعویض نمایید.

 

 

 

راهبند:

مشکلات رایج اقدامات لازم برای رفع ایراد
راهبند قفل کرده !! برای رفع این مشکل باید راهبند را خلاص کنید و برای خلاص کردن راهبند باید از کلید و یا آچار مخصوص استفاده کنید، بنابرین آچار را در محل مربوطه قرار داده و در خلاف جهت عقربه های ساعت بچرخانید، تا جایی که به انتهای محدوده حرکت خودش برسد و بیشتر از آن نچرخد. برای قفل کردن مجدد راهبند هم باید همین حرکت را در جهت عقربه های ساعت انجام بدهید.
میله راهبند بالا میره ولی پایین نمیاد!! 1- بررسی کنید که زمانی که دکمه باز و بسته شدن راهبند را فشار می دهید، موتور راهبند کار می‌کند یا نه و به اصطلاح صدای کارکردنش می آید؟
2- اگر صدایی از موتور به گوشتان نرسید، احتمالا مشکل از فتوسل یا چشمی آن هست.
3- برای حل این مشکل سنسورهای مادون قرمز اطراف راهبند را کنترل کنید که دچار شکستگی و یا خوردگی نشده باشند. (در صورت مشاهده شکستگی چک کنید که این شکستگی مربوط به قاب است یا کل چشمی)4- اگر چشمی شکسته و یا آبخورده باشد حتما باید تعویض شود و برای اینکار کافیست یک عکس از سیم کشی چشمی بگیرید و بعد چشمی شکسته را باز کنید و مشابه آن را بخرید و بعد بر اساس همان سیم بندی مطابق عکس، دوباره ببندید.
5-وقتی قاب روی چشمی را باز کردید و از سلامت چشمی مطمئن شدید، سیم‌های متصل شده به آن ا چک کنید که قطع نشده باشند و در نهایت قاب چشمی را بشویید و خشک کنید و بعد از اطمینان از رفع موانع جلوی چشمی، درب را تست کنید.6- اگر آفتاب شدید روی سنسور می تابد، این خودش دلیلی برای ایجاد اختلال در عملکرد درب محسوب میشود، چون آفتاب پرتو مادون قرمز دارد  و اگر شدید باشد باعث بروز اشکال در عملکرد سنسور میشود. برای بهتر شدن، کافیست روی سنسور یک سایبان کوچیک پلاستیکی بگذارید.7- به محل برد مرکزی یا رسیور سیستم نزدیک شوید و یکی از دکمه های ریموت را بفشارید، اگر صدایی شنیدید که یعنی رله کار می کند و اگر صدایی نداد یعنی یا رله خراب است یا فیوز بُرد خراب شده که در این صورت، قاب روی برد را باز کنید و فیوز را تعویض نمایید.
میله راهبند موقع بالا و پایین رفتن، صدای غیرعادی میده !! 1ین مشکل اکثرا در صورت تنظیم نبودن فنر تعادل یا هواگیری راهبند پیش می آید و اکثرا در راهبندهای هیدرولیکی بیشتر اتفاق می افتد و دلیل آن هم وارد شدن مقدار زیاد فشار غیراستاندارد به سیلندرها و سیستم محرک راهبند است که برای رفع این مشکل به ترتیب زیر عمل کنید:
1- اول راهبند را خلاص کنید و میله‌ی راهبند را به کمک دست تا زاویه ۴۵ درجه بالا ببرید و سپس در حالت خلاص میله را رها کنید.
2- در این حالت باید فنر تعادل میله را در زاویه ۴۵ درجه ثابت نگهدارید. اگر میله از زاویه 45 درجه بالاتر یا پایین‌تر رفت باید به وسیله‌ی پیچی که بالای فنر قرار دارد، نیروی وارد شده به فنر را تنظیم کنید تا به تعادل برسد.
3- بعد از این کار میله را پایین بیاورید و راهبند را از حالت خلاص خارج کنید.

 

در انتها یادآوری می کنیم که آموزش های مربوط به کار با کلید کنترل اپراتور و ریموت و نحوه Reset کردن و خاموش کردن سیستم را حتما از مجری درب اتوماتیک مطالبه کنید و اگر این اطلاعات در قالب دفترچه راهنما نبود، مطالب اخذ شده را در یک جای مناسب یادداشت کنید تا در مواقع لزوم بتوانید از آن استفاده کنید.

 

امیدواریم که این مطلب برایتان مفید بوده باشد و اگر از این مطلب خوشتان آمده، خواندن آن را به بقیه دوستانتان هم پیشنهاد کنید