15 راه برای حفاظت فروشگاه از سارقان
چکیده مطلب

سرقت یکی از مواردی است که خیلی از افراد اصلا تصور نمی کنند که ممکن است برای آنها هم اتفاق بیافتد، اما وقتی این اتفاق می افتد، متاسفانه از یک طرف باعث ضرر و زیان مالی می شود و از طرف دیگر اثرات بلند مدتی مثل استرس، ترس، اضطراب، بدبینی و… را در بر دارد که خود منشا بروز برخی اختلالات روانی و عصبی در افراد می شود. ما در این مقاله راهکارهای بهینه برای ارتقاء سطح ایمنی محل کارتان را به شما می گوییم و نقش تجهیزات حفاظتی و در های برقی را در مقابله با سرقت با هم بررسی خواهیم کرد.

سرقت یکی از مواردی است که خیلی از افراد اصلا تصور نمی کنند که ممکن است برای آنها هم اتفاق بیافتد، اما وقتی این اتفاق می افتد، متاسفانه از یک طرف باعث ضرر و زیان مالی می شود و از طرف دیگر اثرات بلند مدتی مثل استرس، ترس، اضطراب، بدبینی و… را در بر دارد که خود منشا بروز برخی اختلالات روانی و عصبی در افراد می شود.

سارقان عموما افرادی هستند که از ظرفیت فکر و هوش خود برای دستیابی به راه ها و روش های سرقت به طور موثری استفاده می کنند، هر چند که روش های سنتی و قدیمی هنوز جایگاه خودش را در مسیر فعالیت آنها همچنان دارد و استفاده از این شیوه های سنتی غالبا برای اماکنی است که صاحبان آنها یا به دلایل خوش باورانه معتقدند در معرض خطر سرقت نیستند و یا بر اساس سهل انگاری و بی توجهی کمترین توجهی به این موضوع ندارند و جالب است که در هر دو این موارد، سرقت بسیار ساده تر از آن چیزی که فکر می کنند، اتفاق می افتد.

سارقان باهوش تر از آن چیزی که فکر می کنید هستند!

بعضی ها فکر می کنند سرقت الزاما اکشن، جسورانه و پیچیده اتفاق می افتد، درست مثل آن چیزی که در فیلم ها نشان می دهند، ولی بیشتر سارقان به صورت فردی یا گروهی، بسیار ساده تر و سریعتر از این حرف ها دست به سرقت می زنند و آمار موفقیت آنها در انجام سرقت بسیار بیشتر از میزان شکست آنها است، هر چند که در ادامه توسط پلیس دستگیر هم بشوند.

پس در ابتدا باید اصل تحقق سرقت را به عنوان پیش فرض برای خودمان در نظر بگیریم، درست مثل بروز حوادثی مثل آتش سوزی و یا تصادفات رانندگی که برای آنها پیش فرض های قانونی و فردی مثل الزام به بیمه ثالث و یا بیمه آتش سوزی و همچنین در نظر گرفتن کپسول های آتش نشانی و … در نظر می گیریم.

وچه تلخ است…

اینکه سارق به منزل ما دستبرد بزند و یا محل کار ما هر دو تلخ و زیان بار است و اینکه کدام بد است و کدامیک بدتر، ممکن است بسته به موقعیت و عوامل متعدد با هم متفاوت و اهمیت آنها نسبت به هم برای افراد گوناگون و شرایط مختلف متغیر باشد. ولی یک نکته خیلی مهم وجود دارد و آن اینکه منزل به استثناء مواردی که ساکنان آن همه شاغل هستند، می تواند در بیشتر مواقع، شخص یا اشخاصی در آن حضور داشته باشند که این امر خود مانعی جدی برای ورود سارقان است، ولی محل کار افراد، خواه ناخواه در ساعاتی از روز و شب، خالی از سکنه است و این موقعیت بهترین فرصت را برای سارقان فراهم می کند تا اندیشه سرقت از محل کار افراد شامل دفتر کار، فروشگاه، مغازه، کارگاه و … را در ذهن خود بپرورانند و به عنوان جدی ترین هدف در دسترس، به دنبال سرقت از این اماکن باشند.

در این مقاله منظور از محل کار، اماکنی است که غالبا خصوصی بوده و بهره بردار آن بخش خصوصی و افراد عادی جامعه مشهور به کسبه می باشند و محل هایی مانند بانک ها، صرافی ها، ادارات و سازمان های دولتی، اماکن عمومی و … را در مقاله ای دیگر به طور مبسوط بیان می کنیم.

برای سهولت در بیان مطالب، از واژه “فروشگاه” به عنوان تمامی محل های کار افراد شامل دفتر کار، مغازه، کارگاه و … استفاده می کنیم.

بنابراین در ادامه این مطلب، می خواهیم به روش های مقابله با سرقت از محل کار افراد و چگونگی تقویت سیستم دفاعی و همچنین ارتقاء سیستم حفاظتی فروشگاه بپردازیم. پس با ما همراه باشید.
برای تبیین بهتر این موضوع، مروری مختصر بر شیوه هایی که سارقین برای انجام سرقت استفاده می کنند خواهیم داشت.

از این رو به آمارهای دریافتی از نیروی انتظامی، در خصوص روش های ورود سارقین و ابزار سرقت آنها و تکنیک های قبل و بعد از سرقت آنها توجه بفرمایید:

شیوه ورود به فروشگاه ها در زمان تعطیلی آنها:

درصد محل ورود
34% از درب اصلی
22% از درب های جانبی و پشتی
23% از پنجره ها
21% سایر روش ها

 

شیوه عبور از موانع فیزیکی:

1 برش زبانه قفل با استفاده از قیچی مفتول بر
2 خارج کردن زبانه قفل با استفاده از اهرم فشار (تایلیور-دیلم)
3 برش زبانه قفل با استفاده از دستگاه فرز برقی شارژی
4 بلند کردن درب از لولا با اهرم فشار افقی و عمودی (تایلیور-دیلم)
5 بالابردن کرکره برقی با استفاده از اهرم فشار عمودی (تایلیور-دیلم)
6 شکستن شیشه ورودی اصلی و یا پنجره ها
7 فرو ریختن دیوارهای جانبی و پشتی
8 حفر تونل زیرزمینی
9 سایر روش ها

 

شیوه از بین بردن خطر به دام افتادن:

1 استفاده از پوشاننده چهره
2 استفاده از دستکش
3 سرقت و از بین بردن رسیور و دوربین های مدار بسته
4 استفاده از ظرفیت تیمی سرقت
5 استفاده از وسائل نقلیه سرقتی
6 مخدوش کردن پلاک خودروی های شخصی خود
7 سایر روش ها

 

جالب است که بسیاری از مردم فکر می کنند که یک سارق هرگز به اندازه کافی بی پروا و جسور نیست که بتواند به سادگی از درب اصلی عبور کند ، اما برابر آمارهای ذکر شده، جالب است که درب اصلی فروشگاه ها، یکی از رایج ترین نقاط ورود سارقان به محل است.
با این اوصاف اگرچه درب اصلی یکی از رایج ترین نقاط ورود سارق است ، اما یک دزد ممکن است راه های دیگری را هم برای ورود در نظر بگیرد و همانطور که گفته شد این مسیرها می تواند شامل درب های جانبی و پنجره ها و سایر مسیرها باشد.

برطرف کردن نقاط ضعف و آسیب پذیر

واقعیت موضوع این است که تنها راه برای محافظت از فروشگاه تان ایجاد و تقویت سیستم امنیتی و بر طرف کردن نقاط ضعف و آسیب پذیر برای ورود سارقین است.
به نظر متخصصین حوزه امنیت فیزیکی، بهترین راهکارها ساده ترین راهکارهاست و ما با اتکاء به همین تجارب، در ادامه به شما خواهیم گفت که چه اقداماتی انجام بدهید تا امنیت فروشگاه تان را به بالاترین سطح برسانید.

راهکارهای تقویت امنیت فیزیکی فروشگاه به شما کمک می کنند تا با خیالی آسوده تر و برخورداری از آرامش روانی بالا، فروشگاه خود را تعطیل و آنجا را ترک نمایید.

 

15 راه برای حفاظت فروشگاه در برابر سارقان

حالا که بیشتر از گذشته متوجه اهمیت موضوع شدید، در ادامه این مطلب، ما 15 راهکار برای ارتقاء امنیت و تقویت سیستم حفاظت فروشگاه را برایتان تشریح می کنیم و مطمئن باشید که اگر به موارد گفته شده، متناسب با محیط خود، توجه و اهتمام داشته باشید، قطعا نتایج خوبی را به دست خواهید آورد و خیالتان از جهت امنیت فروشگاه و محل کارتان، در حد قابل توجهی راحت تر خواهد بود:

1. برطرف کردن موانع دید فروشگاه در ساعات حساس

موانع ثابت مثل تابلوهای بیرونی و یا وسائل نقلیه بزرگ که در ساعات پایانی شب در مقابل فروشگاه ما متوقف می شوند و دید عموم به نمای بیرونی فروشگاه را کور می کند، به هر طریق ممکن حتی شده از طریق تماس با پلیس 110 برطرف کنید.

 

2. استفاده از قفل کتابی به جای قفل های آویز

از قفل های با کیفیت کتابی که مجهز به زبانه امنیتی است حتما استفاده کنید و ترجیحا از قفل های آویز استفاده نکنید.

 

3. استفاده از قاب محافظ قفل

از محافظ های آماده روی قفل استفاده کنید و یا از یک تکنیسین جوشکاری بخواهید روی قسمت قفل بند یک حفاظ مناسب که از ورق فولادی و با ضخامت حداقل 3 میلیمتر باشد به صورت محکم و یکنواخت جوشکاری و نصب نماید تا مانع از دید مفتول قفل شده و از بریده شدن آن را حفظ نماید.

 

4. استفاده از کرکره برقی با کیفیت و استاندارد

خط مقدم مواجه با سارقین و مانع مهم حفاظ بیرونی یا همان کرکره برقی است که حتما توصیه می شود از کرکره برقی با تیغه های با کیفیت، فابریک، استاندارد و ضخیم استفاده نمایید تا در مقابل فشارها و تنش های سارقین، کاملا مقاوم و سخت برش باشد.

کرکره برقی

 

5. استفاده از موتور ساید در کرکره برقی

ترجیحا سعی کنید از موتورهایی در کرکره برقی استفاده کنید که اصطلاحا به آنها موتور ساید می گویند، چون این موتور بر خلاف موتورهای تیوبلار، در مقابل فشار دستی کرکره برقی توسط سارقین به سمت بالا و فشار معکوس، واکنش نشان میدهد و به اصطلاح به این راحتی ها بالا نمی رود.

 

6. مجهز بودن درب دوم به قفل و شیشه سکوریت

کرکره برقی غالبا محافظ اولیه است و فروشگاه ها درب های ثانویه پشت کرکره دارند. و اتفاقا سارقین روی عبور آسان از درب ثانویه خیلی حساب می کنند، بنابراین اگر این درب از نوع شیشه سکوریت ساده و دستی است، دو راهکار به شما پیشنهاد می کنیم.

 • در صورت امکان درب شیشه ای دستی را با درب شیشه ای اتوماتیک که متدوال ترین آن درب اتوماتیک کشویی است با کیفیت و شناخته شده تعویض کنید و از سازنده آن بخواهید حتما این درب اتوماتیک را مجهز به قفل مکانیکی نماید.
 • در صورتیکه به دلایلی از جمله مسائل مالی قادر به تعویض درب شیشه ای دستی با درب اتوماتیک نباشید، در نظر گرفتن قفل تحتانی 105 و جاقفل لادری و قفل درب شیشه ای حتما فراموش نشود.

 

7. استفاده از دوربین مداربسته

از دوربین های امنیتی مداربسته در داخل و بیرون فروشگاه استفاده کنید، ولی چند نکته را در این خصوص حتما در نظر بگیرید:

دوربین مداربسته

 • حتما از دوربین های باکیفیت دیجیتال و به روز استفاده کنید که قابلیت ارسال تصاویر زنده را داشته باشد.
 • در قسمت های بیرونی از علائم هشدار دهنده در معرض دید عموم استفاده کنید، چون اثرات روانی برای سارقین ایجاد می کند و به عنوان یک عامل بازدارنده، نشان می دهد فروشگاه شما با نظارت تصویری محافظت می شود.
 • دوربین ها را در فاصله ای نصب کنید که به اندازه کافی بالا باشند و دسترسی به آنها به سهولت امکان پذیر نباشد.
 • رسیور ضبط تصاویر را در محفظه ای سرپوشیده و مناسب (رَک) و خارج از دید افراد قرار دهید و آن را مجهز به قفل امنیتی نمایید.
 • مسیر سیم کشی دوربین ها را ترجیحا به صورت توکار انجام دهید تا مانع از دید و آسیب رساندن به آنها و نهایتا رسیدن سارقین به رسیور شود.
 • فضای داخل فروشگاه را روشن بگذارید تا نور کافی برای تصویر برداری دوربین های مداربسته وجود داشته باشد.

 

8. در نظر گرفتن حفاظ برای پنجره ها

بعضی جاها مثل پنجره هایی که به بیرون دسترسی دارند، چون ما به طور مکرر از آنها استفاده نمی کنیم، ممکن است به طور اتفاقی باز بوده باشد. لذا حتما آنها را بررسی و مجهز به حفاظ یا قفل نمایید.

 

9. استفاده از سیستم اعلان سرقت

از سیستم های اعلان سرقت استفاده کنید و این سیستم ها را به مراکز پلیس متصل نمایید و اعلان را به موبایل و تلفن ثابت خود نیز متصل نمایید تا در مواقع بروز سرقت شما را نیز مطلع نماید. البته یادتان باشد، این سیستم حتما باید توسط متخصصین حوزه مربوطه به روزرسانی و اصطلاحا آپدیت شود چون ممکن است بر اثر خطاهای احتمالی وقوع سرقت را اعلام کند در حالیکه هیچ سرقتی اتفاق نیفتاده و تکرار این موضوع شما را نسبت به هشدارهای آینده بی اعتنا و بی تفاوت می کند.

دوربین مداربسته

 

10. بستن محفظه های کوچک

محفظه ها و دریچه های کوچک واسط بین داخل و خارج از فروشگاه را ببندید و مانع از ورود اشیاء و پرنده ها شوید چون سیستم اعلان سرقت را دچار اختلال می کنند.

 

11. کنترل نامحسوس رفتار مشتریان

به ورود و خروج و رفتار افرادی که به عنوان مشتری داخل و خارج فروشگاه می شوند دقت بیشتری بکنید.

دوربین مداربسته

 

12. دیوارهای مستحکم و نفوذناپذیر

اگر مالکیت مکان فروشگاه در اختیار شماست، ترجیحا دیوارهای جانبی را مسلح کنید، یعنی با استفاده از مصالح بتن آرمه و یا دیگر مصالح آن را مقاوم سازی نمایید.

 

13. مسدود کردن دسترسی به باکس تابلو

امنیت قسمت باکس تابلوهای فروشگاه را به منظور محافظت از دسترسی سارقین به موتور کرکره برقی، بالاتر ببرید.

 

14. قرار دادن موتور کرکره برقی در محفظه نگهدارنده

در کرکره برقی که زنجیر خلاص کن دارد، حتما این زنجیر را در محفظه غیر قابل دسترس و مجهز به قفل قرار دهید.

کرکره برقی

 

15. مخفی بودن گاوصندوق از دید و دسترسی عموم

مدارک و اسناد مهم خود را حتما در داخل گاوصندوق بگذارید و در جاگذاری گاوصندوق و مخفی کردن آن از دید عموم تدابیر مناسب داشته باشید.

اظهارات سارقین دستگیر شده در خصوص سرقت از فروشگاه

در ادامه برای کسب بهترین راهکارها، به سمت منابع اصلی می رویم. یعنی برای آشنایی با بهترین نکات و برای پیشگیری از سرقت، به سراغ اظهارات سارقین در بازجویی های فنی پلیس می رویم. برخی از این سارقین به عنوان مددجویان اجتماعی تحت درمان و راهنمایی و همراهی قرار گرفته اند و جالب این که بر حسب تجارب خود، راهکارهایی دارند که بسیار جالب و گاها منجر به تولید محصولاتی ضد سرقت می گردد.
به عنوان مثال: یک سارق بر اساس نقطه ضعف سیستم قفل ها، با حمایت دستگاه های ذیربط قفلی را طراحی و تولید نموده است، که در مقابل سرقت، ایمنی بالایی دارد.

 1. ما قبل از سرقت، هدف مورد نظر خودمان را طی دو تا سه روز در ساعات مختلف و از جنبه های گوناگون زیر نظر قرار می دهیم و بعد از به دست آوردن اطلاعات و شناخت نقاط ضعف، اقدام به سرقت می نمودیم.
 2. قدرت کرکره برقی را بررسی می کردیم و اگر کرکره برقی قوی و محکمی کار شده بود و مجهز به قفل های ایمنی و محافظ های متعدد بود، کار ما را سخت و در بعضی مواقع غیر ممکن می کرد، تا جایی که به دلیل سر و صدای احتمالی در رفع موانع موجود، کلا از سرقت آن محل منصرف می شدیم.
 3. جاهایی که بعد از کرکره، درب های شیشه ای اتوماتیک کار شده بود، به دلیل مقاومت شیشه های سکوریت در برابر شکستن و قابلیت های دفاعی و ضد سرقت تعریف شده امنیتی در سیستم درب های اتوماتیک، کار ما را خیلی سخت و ورود ما را در برخی مواقع غیر ممکن می کرد.
 4. اصولا فروشگاه هایی مورد هدف سرقت ما بودند که درب های ورودی ضعیف و شکننده ای داشتند و عموما جاهایی که کرکره برقی محکم و درب اتوماتیک شیشه ای مرغوب داشتند، در همان ابتدای تحقیقات از انجام سرقت از آن محل ها منصرف می شدیم.
 5. سیستم هایی مثل دزدگیر و دوربین های مدار بسته، موانع جدی و سختی برای نفوذ هستند و اماکنی که مجهز به این امکانات باشد، معمولا از لیست اهداف سرقتمان کنار گذاشته می شد.
 6. فروشگاه هایی که ساختمان های متروکه و یا در حال ساخت و یا زمین های خالی در مجاورت آنها هست، گزینه های خوبی برای سرقت هستند و به راحتی می شود با تخریب دیوارهای مجاور به داخل فروشگاه نفوذ پیدا کرد، مگر در مواردی که دیوارهای مسلح و ضد سرقت باشند.
 7. بالای تابلوها منافذی وجود دارد که ورود به فروشگاه ها را آسان می کند، در مواقعی ورود از این قسمت ها بسیار آسان و در دسترس است.
 8. قفل های بی کیفیت که به سهولت قابل شکستن و فروپاشی هستند، کار ما را برای ورود به فروشگاه ها ساده می کنند.
 9. شیشه های عادی بسیار راحت قابل شکستن هستند و راه ورود را برای سارقان به خوبی فراهم می کنند، بارها از این شیشه برای ورود و سرقت از فروشگاه اقدام کرده ایم.
 10. فروشگاه های داخل پاساژها معمولا احساس امنیت کاذبی دارند و از نظر امنیتی کمترین امکانات را به کار می برند و ما با استفاده از همین نقطه ضعف، بارها این فروشگاه ها را مورد سرقت قرار داده ایم.
 11. فروشگاه هایی که روشنایی مناسبی نداشته و از بیرون به داخل دید مناسب ندارند، کار ما را راحت تر می کنند.

در نتیجه …

سرقت پدیده ناهنجار و ناخوشایندی است که امیدواریم هیچگاه کسی با آن مواجه نشود ولی مهم است که بدانیم برای حفاظت و امنیت محیط کسب و کار خودمان چه باید بکنیم و ما در این مقاله شیوه سارقین در اقدام به سرقت را مطابق آمارهای موجود بررسی کرده و راهکارهای بهبود و ارتقاء سیستم امنیتی را مفصلا برایتان تشریح کردیم و توجه به نکات بیان شده را برای آرامش خاطر شما عزیزان مؤکدا توصیه می کنیم.

امیدواریم که این مطلب برای شما مفید بوده و بهره لازم را از آن برده باشید و اگر سوالی در این خصوص دارید، می توانید از طریق تماس با واحد پشتیبانی و یا پایین همین مقاله با ما در میان بگذارید.