مزایا و معایب آکواریوم شیشه ای
چکیده مطلب

داشتن آکواریوم شیشه ای و نگهداری از ماهیان زینتی و بهره بردن از زیبایی‌های این موجودات جذاب و بی‌نظیر، علاوه بر تقویت حس سرزندگی و نشاط، احساس خوشایندی از پویایی زندگی را به محیط می‌بخشد. اما باید بپذیریم که نگهداری از ماهیان زینتی در قالب آکواریوم‌ شیشه ای در محیط کار یا منزل، حتما نیازمند معلومات و کسب تجربه است. در ادامه با ما همراه باشید تا با مزایا و معایب آکواریوم شیشه ای بیشتر آشنا شوید.

آکواریوم شیشه ای

آکواریوم شیشه ای به‌عنوان یک المان آرایه‌ای علاوه بر زیبایی و جذابیت، گوشه‌ای از طبیعت را در محیط زندگی و کسب و کار ما به نمایش می‌گذارد و تاثیر زیادی در مدرن سازی دکوراسیون داخلی ایفا می‌نماید و عموما افراد خلاق و خوش ذوق در محیط شخصی و کاری خود حتما از آکواریوم های شیشه ای استفاده می‌کنند، زیرا علاقه‌مندی به طبیعت زیرآب ریشه در فطرت زیبایی شناختی انسان‌ دارد و وجود المان در محیط می‌تواند به عنوان نقطه عطف زیبایی عناصر طبیعی، باعث جلب توجه بازدیدکنندگان و دلنشین‌تر شدن گذر زمان شود.

دانستن مزایا و معایب آکواریوم شیشه ای به ما در تهیه و نگهداری از آن کمک شایانی خواهد کرد و در ادامه مطلب، مزایا و معایب آکواریوم شیشه ای را با یکدیگر بررسی خواهیم کرد.

مزایای آکواریوم شیشه ای

اگر بخواهیم مزایای آکواریوم شیشه ای و تاثیر آن در زندگی را بررسی و تشریح نماییم، به موارد زیر به عنوان شاخص‌ترین آنها می‌توان اشاره نمود:

1. آرامش بخش اعصاب

تحقیقات و پژوهش‌های علمی معتبر بیانگر این است که تماشای بازی‌های بی‌پایان و جنب‌وجوش تمام نشدنی ماهیان و آبزیان، اثرات بسیار مطلوبی بر آرامش اعصاب، تقویت ذهن و کاهش استرس و اضطراب در زندگی پر از تنش کنونی ما انسان‌ها دارد و افرادی که از وجود یک آکواریوم شیشه ای در محیط خود بهره می‌برند، از وضعیت ذهنی و عصبی بسیار مطلوب‌تری برخوردارند و نتیجه آن را در رفتار با اطرافیان به وضوح می‌توان مشاهده نمود.

 

2. موثر بر کارآمدی در محیط کار

توجه به جنب‌وجوش‌ و تحرک ماهیان داخل آکواریوم، باعث ایجاد گسستگی ذهنی لحظه‌ای بسیار شگفت‌آور برای یک خانم خانه‌دار و یا حتی کارکنان و مدیرانی که خسته از یک روند کاری پرمشغله روزانه هستند می‌شود و آنها را در چند ثانیه از یک دنیای پر از کار و شلوغی به دنیایی آرام و پر از انرژی می‌برد. جالب است بدانید: آقای «مارلین ‏براون» مؤسس شرکت موفق بازاریابی در نیویورک می‌گوید: «کارمندان را تشویق کنید برای از بین بردن استرس دور آکواریوم جمع شوند».

 

3. تاثیرات انرژیک در زندگی

رنگ‌های جذاب و متنوع، گونه‌های زیبا و حرکات نمایشی جمعی و انفرادی ماهیان در داخل آکواریوم شیشه ای، حس زندگی و طراوت را در محیط به جریان می‌اندازد و شناخت تاثیر‌گذاری این موجودات در زندگی انسان را می‌توان در فرهنگ‌های کهن تمدن بشری مانند سنت ماهی شب عید مردم ایران و نقوش ماهی در ظروف چین باستان و … به وضوح مشاهده نمود.

فرهنگ باستانی بشر، همانطور که نگهداری از حیواناتی مانند جغد را شوم می‌داند، نگهداری از ماهیان را بازتابی از خوش‌ یمنی و برکت تلقی می‌کند و در واقع می‌توان گفت که ماهی‌ها انرژی‌های منفی محیط را جذب و انرژی مثبت را به محیط اطراف انتقال می‌دهند.

 

4. المان معماری مدرن

جالب است بدانید، فنگ‌شویی یک تفکر فلسفی در چین است که در تاریخ این کشور ریشه دارد و به معنای آب و باد است و امروز به عنوان الگویی از دانش معماری، از آن برای چیدمان و دکوراسیون محیط استفاده می‌‌شود تا بهترین اثر را بر سلامتی، موفقیت، شادابی، هماهنگی و به‌طورکلی انرژی مثبت حیاتی یا انرژی چی افراد داشته باشد.

استفاده از عنصر آب در محیط و نگهداری از ماهیان و آبزیان در آکواریوم شیشه ای به عنوان یک عنصر جذاب و اثرگذار در فنگ‌شویی همواره مطرح است و مورد توجه علاقه‌مندان به اصول و قواعد معماری سلامت است.

استفاده از آکواریوم‌های شیشه ای در طراحی محیط‌های مسکونی، اداری و تجاری به عنوان عنصری پویا روز به روز در حال گسترش است و به دلیل نقش پررنگ آن در زیبایی و جذابیت محیط، یکی از مهمترین عناصر در طراحی مدرن محسوب می‌شود.

 

5. آثار مثبت بر روی کودکان

در حال حاضر یکی از بدترین شرایط ممکن را در رشد کودکان در جامعه می‌توان مشاهده نمود. بازی‌های کم تحرک، استفاده از بازیهای دیجیتالی در موبایل و تبلت، محیط کوچک آپارتمانی و … باعث گردیده، کودکان تحرک کمی داشته باشند و علاوه بر آن در روابط اجتماعی آنها نیز تاثیرات منفی مشاهده می‌شود و جالب است بدانید که تحقیقات نشان داده است که مشاهده محیط پر از رنگ‌های متنوع داخل آکواریوم و دیدن حرکات ماهی‌ها و جنب و جوش انفرادی و حتی جمعی آنها و زندگی مسالمت آمیز ماهی‌ها در محیط آکواریوم، تاثیر عجیبی در تحریک و فعال نمودن انرژی کودکان و همچنین تعامل آنها با یکدیگر در محیط‌های اجتماعی را دارد.

 

6. تأثیر آکواریوم در خلاقیت

مطالعات و پژوهش‌های انجام شده حاکی از آن است که وجود آکواریوم شیشه ای و نگهداری از ماهیان و آبزیان زینتی در محیط زندگی و کسب و کار، اثر زیادی روی خلاقیت افراد و کارکنان دارد و موجب می‌شود، آن‏ها خلاقانه‌تر و بهتر فکر کنند و نتایج آن در بهره‌وری افراد و بهبود کارآیی آنها قابل مشاهده است و دقیقا به همین دلیل است که بسیاری از افراد و شرکت‌های شناخته شده دنیا، در محل اصلی جلسات اداری خود، حتما از آکواریوم شیشه ای استفاده می‌کنند تا افراد با مشاهده آن، آزادانه‌تر فکر کنند و با ذهنی باز به حل مسائل مهم و اصلی شرکت بپردازند.

 

7. دفع کننده استرس محیط

امروزه استرس حسی جدایی ناپذیر از زندگی ما انسان‌ها شده و گاها در برخی موضوعات چندین برابر گذشته شده است که این مسئله باعث بر هم زدن توازن درونی ما و بروز اختلالات جسمانی نیز می‌شود و به همین دلیل باید در محیط زندگی و کسب و کار از روش‌های متنوعی برای کاهش این استرس بهره جست. کارهایی مثل ورزش کردن، مدیتیشن، گوش دادن به موسیقی و … می‌تواند تاثیر خوبی در کاهش استرس داشته باشد ولی انجام آنها مستلزم صرف وقت است و همین امر باعث صرف نظر کردن برخی از انجام آن می‌شود.

در این شرایط، بر اساس تحقیقات انجام‏‌شده در سال ۲۰۰۴، بیانگر این است که وجود یک آکواریوم شیشه ای و مشاهده آب و حرکت آبزیان، تأثیرات عجیب و فوق‌العاده‌ای در ایجاد آرامش و استرس زایی از افراد دارد و تا حداقل ۱۲ درصد باعث کاهش اضطراب و استرس در افراد می‌شود.

 

8. اثرات درمانی و تاثیر بر سلامت انسان

پژوهش‌های بسیار زیادی در زمینه تأثیر وقت‌گذرانی انسان در محیط‌های طبیعی انجام‏‌شده است که همگی بیانگر این است که انجام این کار دارای اثرات درمانی در بهبود سلامت انسان است.

 • متخصصان مؤسسه «آکواریوم دریایی ملَی»، در دانشگاه اکستر و دانشگاه پلایموث» انگلستان، نسبت به بررسی عملکرد و واکنش جسمی و روانی افراد در مواجهه با آکواریوم‌های شیشه ای و تماشای آبزیان داخل آن را بررسی کردند و به این نتیجه رسیدند که مشاهده آکواریوم باعث کاهش فشارخون و تنظیم ضربان قلب می‌شود و هر چه تعداد ماهی‌ها بیشتر باشد، باعث صرف وقت بیشتر افراد در تماشای آکواریوم می‌شود و این موضوع باعث می‌شود حال بهتری داشته باشند.
 • در خصوص این تحقیق، آقای دبورا کرکنل، سرپرست گروه تحقیق و دانشجوی دکترا می‌گوید: «آکواریوم‌ شیشه ای موجود در اتاق انتظار مراکز درمانی و مطب پزشکان به طرز شگفت‌آوری باعث آرامش بیماران و همراهان آنها می‌شود و برای نخستین بار شواهد محکمی بدست آمد که مشاهده محیط‌های زیرآب می‌تواند اثرات درمانی در افراد داشته باشد.
 • به نوشته روزنامه «لوفیگارو» چاپ پاریس، با توجه به تأثیرات شگرف آکواریوم بر بیماران، خانواده‌های آنها و کارکنان مراکز پزشکی، بسیاری از مراکز درمانی به آکواریوم‌های بزرگ تجهیز شده‌اند. بیماران برای مشاهده تغییرات در آکواریوم از اتاق‌های خود خارج می‌شوند و این به بهبود آنها کمک شایانی می‌کند.
 • پروفسور «رافائل ویال» رئیس بخش جراحی ارتوپدی و ترمیمی کودکان بیمارستان «آرمان تروسو» پاریس، آکواریومی را در این بخش درمانی، در حجم 1200 لیتر راه‌اندازی کرد و آن را در معرض دید کودکان قرار داد و کودکانی که در این بخش به آکواریوم نگاه می کردند، آستانه تحمل درد آنها افزایش پیدا کرده و درد را بهتر از سایر کودکان تحمل می کردند و این اثر بیشتر از پانزده دقیقه در آنها ماندگار بود.
 • پروفسور ویال می‌گوید: تحقیقات بسیار در خصوص فواید آکواریوم شیشه ای، مؤثر بودن آن را در فنون سرگرمی در مبارزه با درد در میان کودکان تأیید می‌کند. با تلاش وی، در بیمارستان «روبر دوبره» پاریس نیز آکواریومی در بخش روان‌پزشکی کودکان به کار گرفته شد و مشاهده شد که تماشای جنب و جوش ماهیان در کمک به کودکانی که از اختلالات بیش فعالی رنج می‌برند و یا مبتلا به اختلالات تغذیه هستند نیز بسیار اثربخش و کارآمد بوده است.

 

 در ادامه برخی از اثرات درمانی آکواریوم را با هم میبینیم:

 • تنش‌های عضلانی را در سالمندان کاهش داده و ضربان قلب و نبض را در سطح مطلوب حفظ می‌کند.
 • باعث کاهش ابتلا به زخم بستر در بیمارانی می‌شود که برای مدت طولانی بستری می‌شوند زیرا آکواریوم آن‏‌ها را تشویق می‌کند بیشتر از جای خود برخیزند.
 • داشتن آکواریوم به شکلی محسوس باعث کاهش فشارخون و تنظیم گردش خون می‌شود.
 • مشاهده آکواریوم باعث کاهش اسپاسم عضلانی سالمندان و درد ناشی از آن می‌گردد.
 • بیمارانی که دندان‌درد داشتند، در طی دو درمان هیپنوتیزم و تماشای آکواریوم قرارگرفته‌اند و اغلب تأثیراتی بیشتر در کاهش درد را از تماشای آکواریوم بیان کرده‌اند و حتی بعد از مراجعه به دندان‌پزشک و درمان پزشکی این افراد کمتر به مسکن نیاز داشته‌اند.
 • تحقیقاتی که بر روی تعدادی سالمند مبتلا به آلزایمر انجام‏‌شده است نشان می‌دهد که پس از راه اندازی آکواریوم، استرس و علائم تهاجمی در این بیماران کاهش‌یافته و متعاقب آن نیاز آن‏‌ها به مکمل‌های دارویی و آرام‌بخش‌ها نیز کاهش‌یافته است.
 • وجود آکواریوم شیشه ای در محل غذاخوردن بیماران، بیانگر این است که تجربیات تغذیه تمایل آنها به مصرف غذا بین ۲۱ تا ۲۸ درصد رشد داشته است.
 • وجود آکواریوم در محیط زندگی بیماران آلزایمری و توجه آنها به رفتار ماهیان، در برخی مواقع منجر به یادآوری و بهبود رفتار آنها شده است.
 • تحمل درد ناشی از بیماری در محیط‌های درمانی که مجهز به آکواریوم شیشه ای هستند، برای بیماران راحت‌تر و آرام‌بخش‌تر است.

 

معایب آکواریوم شیشه ای

به طور کلی نگهداری آکواریوم شیشه ای آنقدر مزیت و ویژگی مثبت دارد که پرداختن به معایب آن، تاثیری بر ضرورت استفاده از این عنصر جذاب محیطی ندارد ولی بهتر است بدانیم که یکی از مهمترین دغدغه‌های موجود در نزدیک شدن انسان به دیگر موجودات زنده، نگرانی از جهت انتقال بیماری‌های مشترک بین انسان و حیوانات است که در بین حیوانات بنابر تحقیقات انجام شده توسط موسسات پژوهشی-درمانی، ماهیان کمترین تاثیر و انتقال را دارند و برای کنترل و دفع این میزان حداقلی نیز بایستی شناخت و راهکارهای لازم را ایجاد نمود.

مطلب پیشنهادی: نحوه مونتاژ آکواریوم شیشه ای در خانه

محیط‌ آکواریوم مستعد رشد دو باکتری مهاجم است که در صورت بی‌توجهی می‌تواند منشا انتقال و بروز برخی بیماری‌ها باشد ولی به طور قطع می‌توان آنها را با استفاده از سیستم فیلتراسیون مناسب و محلول‌های ضد باکتری خنثی نموده و از بین برد.

1. باکتری مایکوباکتریوم
باکتری مایکوباکتریوم در محیط آکواریوم مستعد رشد است و رسیدگی منظم و اصولی به آب آکواریوم و استفاده از محلول‌های ضد باکتری می‌تواند مانع رشد و تکثیر آن می‌شود. این باکتری، عامل مستقیم بسیاری از بیماری‌های عفونی و باکتریایی همچون سِل است. تماس مکرر افراد با آب آکواریوم آلوده به خصوص از طریق زخم‌های پوستی و حتی تنفس هوای محیط آکواریوم آلوده، باعث ورود آن به بدن می‌شود.

2. باکتری سالمونلا
سالمونلا نوعی باکتری است که ممکن است در غذاهای آلوده و مدفوع بعضی از ماهی‌ها رشد نموده و گسترش یابد. در صورتی که محیط آکواریوم و آب آن با استفاده از محلول‌های ضد باکتری و فیلتراسیون پاکسازی نشود، این باکتری رشد کرده و با کوچکترین تماس دست با ماهی نیز قابل انتقال به افراد می‌شود و باعث ایجاد حساسیت‌ و بیماری پوستی می‌شود.

افراد پرخطر شامل زنان باردار، سالمندان، نوزادان تازه متولد شده و یا افراد تحت شیمی درمانی به واسطه سیستم ایمنی ضعیف در معرض خطر بیشتری هستند.

 

روش کنترل و از بین بردن معایب آکواریوم شیشه ای

 1. از تماس مستقیم با ماهیان زینتی درون آکواریوم پرهیز شود.
 2. در هنگام تمیز کردن آکواریوم مراقب باشید دستانتان دچار آسیب و خراش و بریدگی نگردد.
 3. حتماً در نگهداری از ماهیان زینتی با دامپزشک مخصوص و متخصیص آبزیان و ماهی‌های دریایی در ارتباط باشید.
 4. از شستن تانک، لوازم جانبی، سیستم‌های فیلتر و لوازم آکواریوم در داخل سینک ظرفشویی و یا روشویی پرهیز شود.
 5. برای شستشوی آکواریوم می‌توانید از ترکیب چند قاشق مایع سفید کننده و ضد عفونی کننده در یک لیتر آب استفاده نمایید.
 6. ترجیحا به جای تماس مستقیم دست، از برس‌ها و تجهیزات تخصصی دیگر جهت پاکسازی و شستشوی آکواریوم استفاده کنید.
 7. جرم‌ها و جلبک‌های بسته شده در سطح داخلی شیشه آکواریوم را به طور مرتب با استفاده از مگنت تمیز کننده، پاکسازی نمایید.
 8. ماهیان خود را از مراکز معتبر و شناخته شده خریداری نمایید که اصول بهداشتی و استاندارد در نگهداری ماهیان و آبزیان رعایت می‌شود.

 

مطلب مرتبط: آکواریوم شیشه ای چه لوازمی نیاز دارد؟

 

امیدواریم اطلاعاتی که در اختیارتان قرار داده ایم توانسته باشد به شما در تهیه و نگهداری یک آکواریوم زیبا، جذاب و کارآمد کمک کرده باشد.

ما در مجموعه آریانسب با بیش از دو دهه سابقه و تجربه در زمینه تولید انواع شیشه‌های تخصصی مورد نیاز در ساخت آکواریوم‌ها در خدمت هموطنان عزیزمان در اقصی نقاط کشور هستیم و ارسال شیشه آکواریوم در هر نوع و اندازه و مقدار به صورت بسته بندی و یا حتی در صورت نیاز مونتاژ آن به صورت معمولی و ریملس امکان پذیر می‌باشد.

 

خرید شیشه آکواریوم از آریانسب

برای سفارش انواع شیشه مورد نیاز برای آکواریوم، فقط کافیست ابعاد مورد نظر و همچنین نوع و ضخامت شیشه درخواستی را از طریق شبکه‌های اجتماعی واتساپ، تلگرام، ایتا و یا روبیکا به ما اعلام کنید تا بررسی و محاسبات اولیه انجام شده و قیمت کالای درخواستی با صدور پیش فاکتور برای‌تان ارسال شود و بعد از آن چنانچه مورد تایید شما بود، تولید شیشه آکواریوم در سریعترین زمان ممکن انجام شده و در نهایت در زمان مقرر برای شما ارسال خواهد شد.

در صورت نیاز به اطلاعات و یا راهنمایی بیشتر می‌توانید از طریق شماره‌های ذیل سایت با همکاران ما در ارتباط باشید و نقطه نظرات خود را از طریق تماس و یا حتی ارسال فرم‌های مربوطه در سایت، با ما در میان بگذارید.