سنسور BEA درب اتوماتیک
چکیده مطلب

BEA یک برند معروف بین المللی در زمینه تولید سنسور درب اتوماتیک است و محصولات این شرکت به دلیل کیفیت بالا، حساسیت استاندارد و عمر طولانی همیشه مورد استقبال تولید کنندگان و کاربران درب های اتوماتیک بوده است. اگر بخواهیم عملکرد سنسور BEA را به طور خلاصه و عامیانه بازگو کنیم، این سنسور با عملکرد مطلوبی که دارد، باعث میشود که درب برقی به موقع باز شود و از طرفی بدون دلیل باز نشود و شناسایی اجسام متحرک پیرامون درب اتوماتیک نیز به خوبی و با دقت انجام شود. ما در این مطلب قصد داریم انواع سنسورهای تولیدی BEA را تشریح کنیم و اگر به این مطلب علاقمندید، حتما تا انتهای آن با ما همراه باشید.

سنسور BEA

BEA یک برند معروف و شناخته شده در زمینه تولید سنسورهای حرکتی است که با تولید محصولات بسیار باکیفیت و متنوع، توانسته است همراهی ارزشمند و مستمری را با تولید کنندگان درب های اتوماتیک در سراسر دنیا ایجاد کند و به عنوان یکی از برندهای مطرح و شناخته شده، مسیر رقابتی صحیحی را برای سایر رقبای خود نیز فراهم نماید.

دقت زیاد، تنظیمات متنوع، حساسیت هوشمند، طول عمر بالا و … همه و همه از ویژگی های بارز محصولات این گروه است و در مقایسه با سایر سنسورهای مشابه، یک سر و گردن بالاتر از سایر رقبا ایستاده است و این موضوع خیال تولید کننده و مشتری را نسبت به عملکرد درب راحت تر میکند.

چشمی درب اتوماتیک

این شرکت در سال 1965 با هدف تولید محصولات کاربردی در زمینه محصولات الکترونیکی برای مصارف صنعتی توسط آقای Bureau در لیژ بلژیک پایه گذاری و تاسیس شد و  با تمرکز کامل در حوزه تولید سنسورهای درب اتوماتیک، توانست علاوه بر ایفای نقش موثر در توسعه اتوماسیون سازی صنعت درب اتوماتیک، نیاز بخش عمده این صنعت را نیز تامین نماید.

BEA در سال 1987 شعبه دیگر خود را در پیتسبورگ ایالات متحده راه اندازی نمود و در راستای توسعه فعالیت خود در منطقه آسیا، در سال 1998 یک شرکت در پکن چین به نام BEA Electronics تاسیس نمود و متعاقبا بخشی از فعالیت شرکت خود در چین را در توکیو ژاپن بسط و توسعه داد.

سنسور bea

این شرکت در سال 2002 با هلدینگ Helma در بریتانیا ادغام شد و با تحقیقات گسترده و پژوهش های علمی، حوزه فعالیت خود را در تامین نیازمندی های سایر صنایع و همچنین در بخش زیرساخت صنعتی تقویت و راه اندازی نمود و در حال حاضر یکی از معتبرترین کمپانی های تامین کننده سنسورهای حرکتی پیشرفته در دنیا محسوب میشود.

انواع سنسور BEA درب اتوماتیک

سنسورهای تولیدی این شرکت بین المللی، در بخش های مختلف صنعتی، کاربرد دارد ولی ما در ادامه این مطلب انواع سنسورهای کاربردی BEA در زمینه درب اتوماتیک که در ایران مورد استفاده میباشد را با هم بررسی خواهیم نمود.

سنسورهای BEA موجود و مورد استفاده در صنعت درب اتوماتیک در کشور شامل موارد زیر میباشد:

  1. سنسور عقابی
  2. سنسور Zen
  3. سنسور Zensafe
  4. سنسور فتوسل جانبی (مادون لادری)

 

 

1. سنسور عقابی

این سنسور یکی از قدیمی ترین محصولات BEA در بخش درب های اتوماتیک محسوب میشود که در کنار سنسور مادون یا اصطلاحا سنسور لادری، وظیفه تشخیص حرکت در مقابل درب و همچنین شناسایی مانع بین درب و ارسال سیگنال به مرکز فرمان درب را بر عهده دارد.

چشمی درب اتوماتیک

این سنسورها بسیار قوی بوده و عملکردی فوق العاده دقیق و حساس دارند ولی نکته مهم در استفاده از سنسور عقابی این است که این سنسور بدون استفاده از سنسور مادون لادری، کارکردی ناقص دارد، به این معنی که سنسور عقابی، حرکت را در مقابل درب برقی تشخیص میدهد ولی قادر به تشخیص وجود مانع بین درب نیست و در صورتیکه بین درب مانعی وجود داشته باشد و از سنسور عقابی به تنهایی استفاده شود، درب با مانع بین آن برخورد میکند و اهمیت این برخورد وقتی بیشتر احساس میشود که بین درب، کودک خردسال، افراد مسن و یا معلول قرار داشته باشند.

سنسور درب اتوماتیک

2. سنسور Zen

این سنسور، عملکردی مشابه سنسور عقابی دارد با این تفاوت که به لحاظ ظاهری، ساختاری جدید داشته و عملکردی خطی و بهبود یافته دارد. از لحاظ کارآیی به صورت تک کاره عمل میکند و فقط قادر به تشخیص حرکت اجسام و اشیاء در مقابل خود میباشد و استفاده از این نوع سنسور در دو طرف درب برقی، مستلزم به کارگیری سنسور مادون لادری است تا بتواند در کنار تشخیص حرکت اشیاء، وجود مانع بین درب را نیز تشخیص دهد.

سنسور درب اتوماتیک

از ویژگی های این سنسور آپشنال بودن تنظیمات آن است که این امکان را فراهم میکند تا با دقت، میدان دید سنسور و حساسیت آن را تغییر داده و بهترین حالت را برای آن ایجاد نماییم. البته با توجه به تک کاره بودن این سنسور، تنظیمات آن نیز محدود به کارآیی آن میباشد.

چشمی درب اتوماتیک

3. سنسور Zensafe

به این سنسور،  اصطلاحا سنسور دوکاره هم گفته میشود که عملکردی پرده ای دارد و در عین حال که حرکت اشیاء را شناسایی کرده و سیگنال باز شدن درب اتوماتیک را به مرکز فرمان ارسال میکند، علاوه بر آن، وجود مانع بین درب اتوماتیک را نیز تشخیص میدهد و مانع از بسته شدن آن میشود.

سنسور درب برقی

دقت بالای این سنسور و آپشنال بودن آن، این امکان را میدهد تا عملکرد سنسور را مطابق میل و الزامات محیطی، با دقت و حساسیت بالا تنظیم کنیم و نتیجه دلخواهی را از کار با این سنسور فوق العاده جذاب کسب نماییم.

4. سنسور فتوسل جانبی

این سنسور معروف به مادون لادری بوده و یک سنسور تک کاره است و همانطور که از نامش پیداست، در دو طرف درب اتوماتیک جاگذاری و نصب میشود و وظیفه شناسایی مانع بین درب برقی را بر عهده دارد و زمانی که وجود مانع بین درب را تشخیص میدهد، با ارسال سیگنال به مرکز فرمان، مانع از بسته شدن آن میشود.

استفاده از این سنسور در کنار سنسور عقابی، ترکیبی شگفت انگیز از هماهنگی سنسورها را در باز و بسته شدن درب اتوماتیک به نمایش میگذارد و مطلقا نقصی در عملکرد آن وجود ندارد.

سنسور درب برقی

با توجه به اینکه این سنسور روی درپوش لنگه های ثابت نصب میگردد، همتراز بودن آنها اهمیت زیادی دارد، ضمن اینکه عایق بندی سیم کشی سنسور و عبور سالم و آزاد آن از بین فریم عمودی و وسط دهنه و اتصال آن به سوکت مخصوص مادون، از موضوعات مهمی است که در زمان نصب درب اتوماتیک، باید به آن توجه ویژه شود.

مادون لادری درب اتوماتیک

قیمت سنسور BEA درب اتوماتیک

قیمت محصولات شرکت BEA در مقایسه به سایر سنسورها، قیمت نسبتا بالاتری دارد و از آنجایی که از قیمت ارز تبعیت میکند، لذا قیمت آنها تابع نوسانات ارزی بوده و به روز میباشد.

در میان محصولات گفته شده BEA ، سنسور عقابی در قیاس با مدل Zen , Zen safe قیمت پایین تری دارد و متعاقبا قیمت سنسور Zen از نوع Zensafe ارزان تر است و در نهایت مدل Zensafe بالاترین قیمت را دارد.

کارآیی سنسور BEA درب اتوماتیک

همانطور که گفته شد، به طور کلی سنسورهای درب اتوماتیک عملکردی تک کاره و دوکاره دارند و با این توضیح، برای یک طرف درب اتوماتیک بایستی یک سنسور تک کاره و برای طرف دیگر سنسور دوکاره استفاده نمود.

لذا معمولا برای ایجاد هماهنگی بهتر، از پکیج سنسور کومبو BEA استفاده میشود که شامل یک سنسور Zen  و یک سنسور Zensafe میباشد.

سنسور درب اتوماتیک

اگر قرار باشد در دو طرف درب اتوماتیک از سنسور تک کاره استفاده شود، حتما باید در بین درب از سنسور مادون لادری استفاده شود تا وجود مانع بین درب اتوماتیک را تشخیص دهد.

استفاده از پکیج کومبو در مقایسه با سنسور عقابی و مادون لادری، قیمت بالاتری دارد ولی کارآیی هر دو حالت بهینه و مطلوب است و تفاوتی در عملکرد درب اتوماتیک وجود نخواهد داشت.

توجه داشته باشید که در حال حاضر شرکت های متعدد داخلی و خارجی، به تبعیت از الگوی طراحی BEA اقدام به ساخت سنسورهای مشابه آن کرده اند و شاید از نظر ظاهری شباهت بسیار زیادی به سنسورهای شرکت BEA داشته باشد ولی از نظر عملکرد بسیار ضعیف تر از آنها بوده و عمر نسبتا کوتاهی دارند، مضافا اینکه قدرت تشخیص و شناسایی مطلوبی نیز ندارند، به ویژه برای درب های ارتفاع بلند به هیچ عنوان عملکرد مناسبی را از خود نشان نمیدهند. بنابراین مراقب باشید که سنسورهای طرح BEA و HiCopy را به جای سنسورهای اصلی BEA به شما نفروشند و برای اطمینان بیشتر بهتر است از مجموعه های معتبر و خوشنام خریداری نمایید.

(امیدواریم از خواندن این مطلب بهره کافی را برده باشید و مطالعه آن را به دوستان خود نیز پیشنهاد نمایید)

آریانسب؛ تولید کننده و مجری انواع درب اتوماتیک و شیشه ای با بیش از دو دهه سابقه و تجربه ارزشمند و برخورداری از تیم فنی متخصص و کارآمد، محصولات خود را با بهره گیری از ماشین آلات و تجهیزات مدرن و با استفاده از مرغوب ترین مواد اولیه و بکارگیری لوازم اصلی و اورجینال، تولید نموده و در اختیار هموطنان عزیز در سراسر کشور با بهترین قیمت قرار میدهد و مفتخر است که سالهاست به پشتوانه اعتماد شما مشتریان گرانقدر، پیشتاز صنعت درب های اتوماتیک و سازه های شیشه ای در کشور میباشد.

برای دریافت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر و سفارش محصول میتوانید از طریق تماس تلفنی با کارشناسان ما و یا با استفاده از فرم ثبت سفارش در ذیل سایت سفارش خود را اعلام نمایید. در هر دو حالت فوق، با دریافت نقطه نظرات ارزشمند شما، سفارش نهایی را با شما هماهنگ میکنیم و در صورت تایید، جهت ارسال در سریعترین زمان ممکن اقدام خواهد شد.

40333959 – 021 داخلی 102 یا 09339620339