عوامل تاثیرگذار بر قیمت درب اتوماتیک
چکیده مطلب

قیمت درب اتوماتیک، همواره یکی از موضوعات مهم برای مشتریان تلقی میشود و در نقطه مقابل، برای یک تولید کننده منصف و حرفه ای نیز، کاهش قیمت تمام شده برای مشتری، اهمیت ویژه ای دارد، ولی توجه به این مسئله تا جایی که منجر به افت کیفی درب و کاهش بهره وری و عمر مفید آن نشود مجاز است و در مجموع، یادمان باشد که درب اتوماتیک یک کالای مصرفی نیست و به عنوان یک کالای سرمایه ای مورد استفاده قرار میگیرد و باید در وهله اول به کیفیت، کارآیی و عمر طولانی مدت درب توجه شود و در وهله دوم به مقوله قیمت پرداخته شود. ما در این مطلب، قصد داریم با هدف آشنایی و ارتقاء سطح آگاهی شما، به عوامل موثر بر قیمت نهایی درب اتوماتیک، به تفکیک بپردازیم، پس حتما تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

عوامل تاثیرگذار بر قیمت درب اتوماتیک

درب اتوماتیک شیشه ای، از مجموعه ای از اجزاء تشکیل شده است که در کنار هم، ماهیت وجودی درب اتوماتیک را به وجود می آورند و هر یک از این قطعات و لوازم درب اتوماتیک، به صورت مستقل و جداگانه، دارای مشخصه های فنی و انواع گوناگون هستند و در نتیجه، قیمت های متنوعی نیز دارند که به طور کلی، با تغییر در این لوازم و استفاده از هر یک از آنها، میتوان قیمت نهایی درب اتوماتیک را محاسبه کرد.

درب اتوماتیک شیشه ای کشویی

 

برای محاسبه قیمت تمام شده درب اتوماتیک شیشه ای، هزینه های ایجاد شده را از دو جهت بررسی میکنیم:

  1. هزینه های قطعات
  2. هزینه های جانبی

 

هزینه قطعات

در تولید و مونتاژ یک درب اتوماتیک شیشه ای، از قطعات مختلف و متنوعی استفاده میشود که ما در اینجا، فقط مواردی که مهم هستند و به طور قابل توجهی بر قیمت تاثیر دارند را بیان میکنیم:

1. فریم

فریم درب اتوماتیک، میتواند باریک یا پهن باشد و همچنین پوشش آن یکی از انواع رنگی، آنادایز یا استیل انتخاب شود که در هر یک از انواع مذکور، قیمت ها متفاوت است.

درب اتوماتیک

مثلا فریم پهن قیمت بالاتری نسبت به فریم باریک دارد و در خصوص پوشش فریم نیز، استیل بیشترین قیمت و رنگی کمترین قیمت را نسبت به بقیه دارد.

 

2. شیشه

به طور معمول در تولید درب اتوماتیک، از شیشه 10میل سکوریت استفاده میشود که انواع مختلفی اعم از فلوت، شیشه سوپر کلیر، برنزی، دودی، رنگی، کریستال و استین گلس برای اینکار قابل استفاده هستند.

شیشه سکوریت 10 میل رنگی

قیمت هر یک از انواع مذکور به ترتیب، فلوت پایین ترین قیمت و استین گلس بالاترین قیمت را دارد.

 

3. موتور

موتورهای درب اتوماتیک که در ایران مورد استفاده، عمدتا شامل دانکر آلمان، کورماس ترک و موتورهای چینی میباشد.

درب اتوماتیک

در میان آنها، اگر موتور از نوع دانکر اصلی آلمان باشد، بالاترین قیمت را خواهد داشت و موتور کورماس نیز محصولی باکیفیت است که کارآیی آن اثبات شده است و در مقایسه با موتورهای دیگر، قیمت میانه دارد و در نهایت موتورهای چینی نیز پایین ترین قیمت را در مقایسه با دیگر موتورها دارد.

 

4. مرکز فرمان

مرکز فرمان، به عنوان مغز سیستم درب اتوماتیک اهمیت بسیار زیادی داشته و کیفیت و کارآیی آن، در عملکرد درب تاثیر بسزایی دارد. بُرد، مرکز فرمان یا کنترل باکس، همه اسامی مشترکی هستند که به یک محصول اشاره دارند.

درب اتوماتیک

در حال حاضر، به لطف تحریم های ظالمانه دشمنان و البته خودباوری جوانان این مرز و بوم، بردهای ایرانی بسیار باکیفیت در کشور تولید میشود و به عنوان یک رقیب جدی و سرسخت با نمونه های اروپایی، مورد اعتماد ایرانیان و حتی کشورهای همسایه نیز قرار گرفته است. شک نکنید که مرکز فرمان تولیدی توسط مهندسین توانمند ایرانی، بهترین و مقرون به صرفه ترین انتخاب خواهد بود و قیمت آن در مقایسه با بردهای اروپایی، حدودا یک سوم آنها است.

 

5. سنسورها

سنسور درب اتوماتیک، به دلیل اهمیت قدرت و توانایی تشخیص آنها، استفاده از سنسور باکیفیت و مرغوب در تولید و اجرای درب اتوماتیک نکته بسیار مهمی است.

درب اتوماتیک

در ایده آل ترین حالت، استفاده از پکیج سنسور موسوم به “کومبو” برند BEA بالاترین قیمت را دارد و در حالت میانه، استفاده از سنسورهای عقابی باکیفیت و در کنار آن، تجهیز درب به سنسور لادری مادون، تا حد قابل قبول و استانداردی، عملکرد درب را ارتقاء میبخشد و در ضعیف ترین حالت ممکن نیز، استفاده از سنسورهای متفرقه چینی نیز امکان پذیر است که نسبت به دیگر سنسورهای گفته شده، قیمت پایین تری دارد.

 

6. تجهیزات کنترل تردد

در برخی موارد، با حذف سنسورهای چشمی و یا حتی با وجود استفاده از آنها، از تجهیزاتی استفاده میشود که امکان تردد را به شکل ویژه ای تحت کنترل قرار میدهد و افزودن آنها به سیستم درب اتوماتیک، باعث افزایش قیمت آن میشود.

اکسس کنترل درب اتوماتیک

این تجهیزات در بالاترین سطح، تردد افراد با استفاده از مشخصات بیومتریک فردی را امکان پذیر میکند و در ساده ترین حالت نیز، استفاده از تگ ها RFID تردد را منحصر به افراد دارای تگ میکند. قیمت این تجهیزات، بسته به نوع و برند آن، از یک تا ده میلیون تومان می باشد.

 

در صورت استفاده از برند اپراتورهای مطرح خارجی، لوازم و قطعات موجود و بکار رفته در آن (به استثناء فریم و شیشه) به صورت اپراتور کامل و در قالب برند مربوطه و به شکل یکپارچه می باشد و جداگانه محاسبه نمی شود.

 

هزینه جانبی

به غیر از لوازم مورد استفاده در ساخت یک درب برقی، هزینه های دیگری نیز در محاسبه قیمت نهایی آن، موثر هستند که عبارتند از:

1. اجرت نصب و راه اندازی

اجرت نصب و راه اندازی درب اتوماتیک، درصدی از مجموع قیمت کل قطعات است که این مبلغ در تهران، معادل 10 درصد و در شهرستان، 15 درصد از مبلغ کل میباشد. البته در مواردی ممکن است بسته به نوع درب و ابعاد و اندازه آن، این مبلغ به صورت دهنه ای و واحد نیز محاسبه شود. به عنوان مثال اگر قیمت یک درب اتوماتیک را 25میلیون تومان فرض کنید، اجرت نصب و راه اندازی آن در تهران مبلغی معادل 2،500،000 تومان میشود.

نصب درب اتوماتیک

توجه داشته باشید که در فرآیند نصب و راه اندازی درب اتوماتیک، کیفیت، دقت، ظریف کاری، آب بندی، برنامه دهی صحیح، سیم کشی استاندارد، تنظیمات اصولی، تست عملکرد و در نهایت تحویل و توضیح نحوه کار با سیستم و طریقه نگهداری آن، مجموعه ای از یک فرآیند درست و مطلوب نصب و راه اندازی درب اتوماتیک محسوب میشود و چیزی غیر از آن و کم کاری در اجرای هر یک از بخش های گفته شده، به هیچ عنوان قابل قبول نیست.

 

2. بیمه شکستگی شیشه

در برخی موارد که قرار است شیشه و تجهیزات به شهرستان ارسال شود، برای مدیریت خسارات احتمالی و پیشگیری از بروز زیان مضاعف، شیشه ها تحت پوشش بیمه آنی قرار میگیرند، تا خدای نکرده در صورت شکستن، بخشی از هزینه های چندبرابری آن قابل جبران باشد.

شیشه درب اتوماتیک

البته، بسته بندی اصولی و صحیح، تا حدی از احتمال بروز شکستگی ناشی از ضربات و تنش های ضعیف را پوشش میدهد.

 

3. آهن کشی

اگر محل مورد نظر جهت نصب درب، نیاز به آهن کشی و اجرای سازه آهنی داشته باشد، هزینه قوطی آهن و اجرت جوشکاری آن به مبلغ اضافه میشود. برای آهن کشی، معمولا از قوطی آهنی 80×40 (به اندازه عرض دهانه + 30 سانتمیتر اضافه) استفاده میشود و اجرت جوشکاری نیز، به ازای هر دهانه، حداقل 500 هزار تومان و حداکثر یک میلیون تومان است.

آهن کشی درب اتوماتیک

البته در مواقعی بنا به ملاحظات فنی، ممکن است از قوطی 100×40 برای نصب شاسی روی آن و همچنین قوطی 40×40 برای مادون یا هوابندی درب استفاده شود که اجرت آن در دل مبلغ مذکور جهت آهن کشی میباشد و هزینه اضافه محاسبه نمیگردد.

 

4. بسته بندی

اجزاء و قطعات درب اتوماتیک اعم از لت ها، اپراتور و سایر لوازم، جهت صیانت از آسیب و بروز خسارت احتمالی در حمل و نقل و جابجایی، غالبا توسط نایلون محافظ ضربه گیر و یونولیت یا کارتن مهار و بسته بندی میشود که هزینه آن به مبلغ فاکتور افزوده میگردد.

بسته بندی درب اتوماتیک

امکان ارسال بدون بسته بندی نیز وجود دارد، ولی احتمال ضربه خوردن فریم ها و بروز خط و خش و رنگ پریدگی و حتی رها شدن فریم های مونتاژ شده وجود دارد، بنابراین استفاده از بسته بندی مناسب جهت حفاظت قطعات درب اتوماتیک، امری لازم و ضروری است.

در صورت استفاده از سلفون به جای نایلون ضربه گیر و همچنین عدم استفاده از ضربه گیرهای کارتنی و یا یونولیت، هزینه بسته بندی کاهش چشمگیری پیدا میکند.

 

5. حمل و نقل

حمل شیشه همواره ملاحظات و شرایط به خصوصی دارد و با توجه به اینکه خودروهای حمل کننده شیشه، مجهز به پایه های نگهدارنده شیشه هستند و تحت تدابیر خاصی با سرعت محدود، اقدام به حمل شیشه میکنند، لذا کرایه آنها نیز در مقایسه با یک خودروی باربر ساده تفاوت دارد.

حمل شیشه درب اتوماتیک

بنابراین کرایه حمل و نقل در شهر تهران بر اساس نرخ سال 1402 ، در نزدیک ترین نقاط 400 هزار تومان و در دورترین نقاط 800 هزار تومان می باشد.

البته نرخ کرایه در خودروی وانت پیکان و آریسان با نرخ خودروی نیسان متفاوت است و این تفاوت در ماشین های باری خاور بیشتر نیز خواهد بود.

 

6. جابجایی

هزینه جابجایی در مواقعی محاسبه میشود که ابعاد لت ها بزرگ و وزن آنها بیش از حد استاندارد باشد و برای جابجایی آن نیاز به تعدادی نیروی کار و یا حتی در مواردی نیاز به جرثقیل باشد، که در اینصورت هزینه آن به قیمت نهایی اضافه میشود.

حمل شیشه درب اتوماتیک

البته مواقعی وجود دارد که جابجایی و انتقال تجهیزات درب ها به طبقات ساختمان نیز مطرح است که در اینگونه مواقع نیز، هزینه این جابجایی به مبلغ کل افزوده میگردد، مگر اینکه کارفرما در محل پروژه، نیروی انسانی کافی داشته باشد تا این جابجایی توسط آنها انجام شود.

 

7. ایاب و ذهاب

هزینه رفت و آمد تیم نصاب جهت نصب و راه اندازی درب اتوماتیک، در پروژه هایی که در شهرستان اجرا میشود، مطرح است و این هزینه در شهر تهران موضوعیتی ندارد و محاسبه نمیشود.

نصب درب اتوماتیک

البته اگر بنا به درخواست کارفرما، تغییری در نحوه کارکرد درب، به صورت مجدد، مورد انتظار باشد، هزینه ایاب و ذهاب در تهران نیز محاسبه میشود.

 

8. اسکان و خوراک

این هزینه نیز غالبا در پروژه های بزرگ که در شهرستان اجرا میشود و مدت زمان نصب و راه اندازی آنها، بیش از یک روز به طول می انجامد مطرح میشود ولی در مجموع به توافقات اولیه بین تولید کننده و کارفرما و قرارداد طرفین نیز بستگی دارد.

نصب درب اتوماتیک

در نتیجه …

همانطور که دیدیم، عوامل متعددی در تعیین قیمت نهایی درب اتوماتیک موثر هستند که در بخش قطعات، مهمترین آنها فریم، شیشه، موتور، مرکز فرمان، سنسورها و تجهیزات کنترل تردد است که نوع، کیفیت و برند آنها، بر قیمت درب اتوماتیک بسیار تاثیر گذار است و در کنار آنها، هزینه های جانبی دیگری نیز وجود دارد که در نهایت قیمت درب را تعیین میکند و این هزینه ها شامل اجرت نصب و راه اندازی، بیمه شکستگی شیشه، آهن کشی، بسته بندی، حمل و نقل، جابجایی، ایاب و ذهاب و اسکان و خوراک تیم نصب می باشد.

برخی از هزینه های جانبی، به موقعیت جغرافیایی پروژه و حجم و اندازه آن بستگی دارد و معمولا در پروژه های نسبتا بزرگ مطرح میشود، مثل جابجایی و هزینه اسکان و خوراک تیم نصب که این هزینه ها در پروژه های کوچک و همچنین در تهران و حومه و شهرهای نزدیک، کاربردی ندارد و محاسبه نمیشود.

آریانسب با بیش از دو دهه سابقه و تجربه در زمینه تولید و اجرای درب اتوماتیک، به شما اطمینان میدهد که اولویت خود را بر منافع مشتریان و در جهت کاهش هزینه های شما عزیزان گرانقدر قرار داده و همواره تمام تلاش خود را برای ارائه محصولاتی باکیفیت و با پایین ترین قیمت بکار بسته است تا خیال تان از همه جهات آسوده و راحت باشد.

برای مشاوره رایگان و ثبت سفارش درب اتوماتیک با کارشناسان ما از طریق شماره 40333959 – 021 داخلی 102 یا 09339620339 تماس بگیرید.