سنسور مادون قرمز پسیو چیست؟
چکیده مطلب

سنسور مادون قرمز پسیو (passive infrared sensor) یکی از انواع سنسورهای درب اتوماتیک است که با استفاده از فناوری نوری، از تکنولوژی تشخیص تغییرات حرارتی برای تشخیص حرکت در مقابل درب استفاده می‌کنند. آنها در محدوده‌ی دید خود به تغییرات دمایی ناشی از وجود و حرکت افراد واکنش نشان می‌دهند و سیگنال مربوطه را به مرکز فرمان درب اتوماتیک ارسال می‌کنند. ما در ادامه این مطلب اطلاعات بیشتری درباره این محصول را در اختیار شما قرار خواهیم داد، پس تا انتها با ما همراه باشید.

سنسور مادون قرمز پسیو درب اتوماتیک

سنسور مادون قرمز پسیو (Passive Infrared Sensor) که به آن اختصاراً PIR Sensor هم گفته می‌شود، یک نوع سنسور حرکتی است که به طور گسترده در سیستم‌های درب اتوماتیک، سیستم های امنیتی و همچنین تجهیزات کنترل خودکار و سایر برنامه‌های تشخیص حرکت مورد استفاده قرار می‌گیرد. این سنسورها برای تشخیص تغییرات دما در محیط‌های اطراف خود استفاده می‌شوند و به‌ویژه برای تشخیص حرکت اشیاء و افراد در محدوده‌ی درب‌های اتوماتیک کاربرد دارند.

سنسور مادون قرمز پسیو درب سنسور مادون قرمز پسیو درب اتوماتیکاتوماتیک

عملکرد سنسور مادون قرمز پسیو به این شکل است که تابش مادون قرمز از بدن‌ و اشیاء در محدوده‌ی دید سنسور تشخیص داده می‌شود. این تابش مادون قرمز معمولاً توسط مقاطع مخصوصی از لنز سنسور انتقال داده می‌شود و در قسمت داخلی سنسور، یک حسگر تشخیص تغییرات دما به صورت پایه‌ی حرارتی قرار دارد و اگر تغییرات دما توسط حسگر، در نتیجه‌ی حرکت اشیاء یا افراد تشخیص داده شود، سنسور این اطلاعات را به مدار الکترونیکی داخلی خود منتقل می‌کند و مدارها باعث فعال شدن یک خروجی و ارسال سیگنال برای سیستم کنترل باکس یا مرکز فرمان می‌شوند.

مطلب مرتبط: سنسور مادون قرمز اکتیو

ویژگی‌های سنسورهای مادون قرمز پسیو

همانطور که گفته شد، سنسورهای مادون قرمز پسیو، از تکنولوژی تشخیص تغییرات حرارتی برای تشخیص حرکت استفاده می‌کنند. به این صورت که آنها به تابش مادون قرمزی که از اشیاء و افراد در محدوده‌ی دید آنها ارسال می‌شود واکنش نشان می‌دهند.

ویژگی‌های سنسورهای مادون قرمز پسیو

در زیر ویژگی‌های سنسور مادون قرمز پسیو را بررسی می‌کنیم:

 1. حساسیت به تغییرات دما
  سنسورهای PIR به تغییرات دمایی در محدوده‌ی تشخیص خود حساس هستند و این تغییرات ممکن است ناشی از حرکت اشیاء، افراد یا حیوانات باشند.
 2. زمان تاخیر
  برای جلوگیری از تشخیص نویز یا تغییرات تصادفی، بسیاری از سنسورهای PIR دارای یک زمان تاخیر هستند. این زمان تاخیر به معنی زمانی است که سنسور پس از تشخیص تغییرات دما صبر می‌کند تا اطمینان حاصل شود که اشیاء حرکت کننده از محدوده‌ی تشخیص عبور کرده‌اند.
 3. زاویه‌ی دید
  سنسورهای مادون قرمز پسیو معمولاً یک زاویه‌ی دید مشخص دارند که در آن تغییرات دما را تشخیص می‌دهند. این زاویه می‌تواند متغیر باشد و بسته به نوع سنسور و کاربرد آن متفاوت است.
 4. نصب و راه‌اندازی آسان
  سنسورهای PIR معمولاً به دلیل سادگی در نصب و راه‌اندازی آنها مورد توجه قرار دارند. آنها نیاز به تنظیمات پیچیده‌ای ندارند و معمولاً با استفاده از یک منبع تغذیه کم توان کار می‌کنند.

نقاط ضعف سنسورهای مادون قرمز پسیو

این سنسور درب اتوماتیک با همه ویژگی‌های مطلوبی که دارد، دارای نقاط ضعف محدودی نیز هست که در برخی مواقع ممکن است اختلالاتی را در عملکرد سیستم درب اتوماتیک ایجاد کند. البته این ضعف‌ها دلیلی بر ناکارآمدی این سنسور تلقی نمی‌شود و در بسیاری از موارد، سنسورهای مادون قرمز پسیو به عنوان یک ابزار کارآمد و موثر در تشخیص حرکت استفاده می‌شوند.

نقاط ضعف سنسورهای مادون قرمز پسیو

در ادامه به بررسی این نقاط ضعف می‌پردازیم:

 1. الزامات محیط نصب
  این سنسور محدویت هایی در عملکرد در ارتفاع نصب، زاویه دید و فاصله‌ی دقیق تا اشیاء دارند و همه این موارد در کارکرد آنها موثر است.
 2. تمایز انسان و حیوانات
  بعضی از این سنسورها قابلیت تشخیص و تمایز بین حرکت انسان‌ها و حیوانات را ندارند و در نتیجه ممکن است باعث بروز خطا در تشخیص حیوانات خانگی شود.
 3. محدودیت‌ها
  سنسورهای PIR تنها به تغییرات حرارتی حساس هستند و از سایر معیارها مثل شکل، حجم یا ویژگی‌های رنگی اشیاء برای تشخیص استفاده نمی‌کنند. این محدودیت ممکن است در برخی موارد منجر به خطاهای تشخیص شود.

تکنولوژی سنسورهای مادون قرمز پسیو

همانطور که بیان شد، تکنولوژی کارکرد سنسور مادون قرمز پسیو به طور خلاصه به این صورت است که وقتی تابش مادون قرمز از اشیاء یا افراد در محدوده‌ی دید سنسور می‌رسد و تغییرات دما ایجاد می‌کند، حسگر تغییرات دما آن را تشخیص می‌دهد و اطلاعات به مدار الکترونیکی داخلی سنسور منتقل می‌شود. مدار الکترونیکی، با تحلیل اطلاعات دریافتی، در صورت تشخیص حرکت، خروجی مورد نیاز را اصطلاحا تریگر (trigger) می‌کند.

برای تولید این سنسورها از تکنولوژی‌ پیشرفته ای استفاده می‌شود و ساختار آن از قطعات مختلفی تشکیل شده‌ است. در ادامه، به طور کلی به تکنولوژی ساخت و قطعات بکار رفته در این سنسورها می‌پردازیم:

تکنولوژی سنسورهای مادون قرمز پسیو

 1. لنزها
  سنسورهای PIR دارای دو لنز پلاستیکی هستند که در برابر یکدیگر قرار گرفته‌اند. این لنزها وظیفه دارند تا تابش مادون قرمز از محیط‌های اطراف را به سمت حسگرهای داخلی سنسور هدایت کنند. لنزها برای بهبود کیفیت و دقت عملکرد سنسور استفاده می‌شوند و در بعضی مدل‌ها قابلیت تنظیم زاویه دید دارند.
 2. حسگر تغییرات دما
  در داخل سنسور، یک حسگر تغییرات دما وجود دارد که به عنوان “پایه‌ی حرارتی” نیز شناخته می‌شود. این حسگر به شکل مقطعی از ماده‌ی حساس به تغییرات حرارتی ساخته شده است. وقتی که تابش مادون قرمز از محیط، تغییرات حرارتی ایجاد می‌کند، حسگر تغییرات دما به دلیل تغییر دما در این مقطع ماده‌ی حساس، پاسخ می‌دهد.
 3. مدار الکترونیکی
  حسگرهای تغییرات دما اطلاعات حاصل از تغییرات را به مدار الکترونیکی داخلی سنسور منتقل می‌کنند. این مدارها با استفاده از پردازشگرها و مدارهای الکترونیکی دیگر، اطلاعات را تحلیل کرده و در صورت تشخیص حرکت مورد نظر، یک خروجی تریگر برای کاربردهای مختلف ایجاد می‌کنند.
 4. منبع تغذیه
  سنسورهای PIR برای کارکرد نیاز به منبع تغذیه‌ی کم توان دارند. از این رو، معمولاً از باتری‌ها، منبع تغذیه DC یا تغذیه‌های الکترونیکی با ولتاژ پایین استفاده می‌شود. این ویژگی باعث می‌شود که سنسورهای PIR برای استفاده در برنامه‌هایی که نیاز به مصرف انرژی کمی دارند، بسیار مناسب باشند.

البته در نظر داشته باشید که قطعات بکار رفته در سنسورهای مادون قرمز پسیو ممکن است بسته به سازنده و مدل سنسور متفاوت باشند. این لیست قطعات، فقط یک بررسی کلی است و ممکن است در طراحی و ساخت سنسورها تغییر کند. همچنین، تکنولوژی ساخت سنسورها نیز می‌تواند بسته به شرکت سازنده و نوآوری‌های جدید در این حوزه متفاوت باشد.

برندهای شناخته شده سنسور مادون قرمز پسیو

برندهای شناخته شده سنسور مادون قرمز پسیو

در بین تولید کنندگان سنسورها در سطح جهانی، برندهای معتبر و شناخته شده ای هستند که عملکرد محصولات تولیدی آنها بر اساس کیفیت، عملکرد و رضایتمندی کاربران، مورد تایید می‌باشد و ما در ادامه لیستی از این برندها را در اختیار شما قرار می‌دهیم. برخی از این برندها، به دلیل تحریم های ایجاد شده، متاسفانه در ایران عرضه نمی‌شود، ولی اطلاع از نوع و ماهیت این برندها به شما در شناخت کلی و انتخاب بهتر کمک شایانی خواهد کرد.

البته طیف محصولات این برندها صرفا محدود به سنسور مادون قرمز پسیو نیست و انواع سنسورهای کاربردی در زمینه های مختلف را شامل می‌شود:

سنسور BEA (بلژیک)Optex (ژاپن)Hotron (ژاپن) Balluff (آلمان)
IFM Electronic (آلمان)Turck (آلمان)Pepperl+Fuchs (آلمان)Carlo Gavazzi (سوئیس)
Schneider Group (فرانسه)SensoPart (آلمان)Leuze electronic (آلمان)Datalogic (ایتالیا)
Eaton (آمریکا)Honeywell (آمریکا)Omron (ژاپن)Panasonic (ژاپن)
Sick AG (آلمان)Rockwell (آمریکا)Keyence (ژاپن)Banner Engineering (آمریکا)
Baumer (سوئیس)Contrinex (سوئیس)Telco Sensors (دانمارک)Pulsotronic (آلمان)

((امیدواریم از این مطلب استفاده لازم را برده باشید و خواندن آن را به دوستان خود نیز پیشنهاد نمایید))

آریانسب؛ تولید کننده و مجری انواع درب اتوماتیک و شیشه ای با بیش از دو دهه سابقه و تجربه ارزشمند و برخورداری از تیم فنی متخصص و کارآمد، محصولات خود را با بهره گیری از ماشین آلات و تجهیزات مدرن و با استفاده از مرغوب ترین مواد اولیه و بکارگیری لوازم اصلی و اورجینال، تولید نموده و در اختیار هموطنان عزیز در سراسر کشور با بهترین قیمت قرار میدهد و مفتخر است که سالهاست به پشتوانه اعتماد شما مشتریان گرانقدر، پیشتاز صنعت درب های اتوماتیک و سازه های شیشه ای در کشور می باشد.

برای دریافت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر و سفارش سنسور مادون قرمز پسیو میتوانید از طریق تماس تلفنی با کارشناسان ما، و یا با استفاده از فرم ثبت سفارش در ذیل سایت سفارش خود را اعلام نمایید. در هر دو حالت فوق، با دریافت نقطه نظرات ارزشمند شما، سفارش نهایی را با شما هماهنگ میکنیم و در صورت تایید، جهت ارسال در سریعترین زمان ممکن اقدام خواهد شد.