درب اتوماتیک دست دوم | مزایا و معایب + [به همراه ویدئو]
چکیده مطلب

اکثر ما به ویژه در شرایط اقتصادی موجود، تلاش می کنیم با کمترین هزینه کالای مورد نیاز خود را خریداری کنیم و گاهی وقت ها ممکن است برای این صرفه جویی، به سمت خرید کالای دست دوم برویم. اگر به این فکر می کنید که درب اتوماتیک دست دوم برای خودتان تهیه کنید، با ما همراه باشید تا با بررسی این موضوع و نتایج آن، بهترین تصمیم را بگیرید.

درب برقی دست دوم

درب برقی اتوماتیک، مثل بسیاری از کالاهای دیگر مانند لوازم خانگی، تجهیزات اداری و … ، به عنوان کالایی بادوام شناخته می شود و از عمر نسبتا طولانی مدت برخوردار است. کالاهای بادوام معمولا پس از مدتی استفاده، بنا به دلایلی، به عنوان یک کالای مستعمل یا دست دوم در ردیف واگذاری قرار می گیرند و به عبارت دیگر، صاحبان این لوازم، تمایل به فروش و یا معاوضه آنها پیدا می کنند.

علت فروش درب اتوماتیک کارکرده

 1. خرابی اساسی درب برقی
 2. معیوب شدن درب اتوماتیک
 3. کاهش راندمان درب
 4. تغییر ناشی از تجملات فردی
 5. تصمیم به تغییر دکوراسیون و معماری محیط
 6. مستهلک شدن (صفر شدن دارایی بر اساس محاسبه استهلاک و پایان عمر مفید آن مطابق سرفصل حسابداری شرکتها و سازمانها)

نکته: دارایی های مستهلک شده معمولا در سازمان ها و ادارات عمومی و دولتی از طریق مزایده به فروش می رسند.

همانطور که مشاهده می کنید، مسئله مهمی که در خصوص خرید درب اتوماتیک دست دوم مطرح است اینکه هر دلیلی به غیر از دلایل ردیف 4 و 5 که باشد، تقریبا می توان گفت که موفقیت ما در خرید یک کالایی که بتواند برای ما کار کند و راه اندازی آن توجیه اقتصادی داشته باشد، نسبتا پایین است و به قول قدیمی ها ممکن است “آفتابه خرج لحیم باشد” یعنی؛ برای راه اندازی آن باید هزینه زیادی را متحمل بشوید، آن هم اگر خوب و مناسب کار کند و مسلما این هزینه اگر صرف خرید یک درب اتوماتیک نو میشد شاید خیلی خیلی بهتر بود.

درب اتوماتیک دست دوم

 

تشخیص اینکه چرا یک درب برقی به صورت دست دوم واگذار می شود و به کدام یک از دلایل فوق فروشنده، قصد فروش آن را داشته یا دارد، به جز در موارد خاص، کاری دشوار است و شما نمی توانید به راحتی این دلیل را کشف کنید. ولی به طور معمول درب اتوماتیک کالایی غیر ضروری و یا مصرفی نیست که صاحب آن، اضافه برای خودش خریده باشد و یا آن را بی دلیل بفروشد و اتفاقا توجه به نگهداری از درب های برقی به دلیل قیمت نسبتا بالای آنها، موضوعی است که کسانی که صاحب اینگونه درب ها هستند کاملا حواسشان هست.

با توجه به این که درب اتوماتیک به عنوان یک کالای بادوام تلقی شده و جزئی از ساختارهای مهم ساختمان تلقی می شود و به عبارتی، به راحتی و توسط هر کسی قابل جابجایی و نقل انتقال نیست، لذا فروش آن به عنوان یک کالای دست دوم، با فروش دیگر کالاهای بادوام مثل یخچال، تلویزیون، دوربین مداربسته، پرینتر و اقلام بسیار زیادی از این طیف، تفاوت زیادی دارد. این تفاوت به این دلیل است که کالاهایی نظیر آنچه گفته شد، جزء کالاهای عمومی محسوب می شوند و علاوه بر اینکه به سهولت قابل جابجایی هستند، در هر زمان و مکانی قابل استفاده بوده و مصرف کننده عمومی دارند، ولی در مورد درب اتوماتیک این جریان کاملا متفاوت است

درب برقی دست دوم شبیه چیست؟

به تعبیری می توان گفت که درب اتوماتیک شبیه یک کت و شلوار است که برای یک فرد به خصوص با سایزی اختصاصی دوخته شده است و هر کسی قادر به استفاده از آن نیست، مگر اینکه آن را شکافته و اصطلاحا برای فرد جدید سایز شود که این اقدام، به ندرت می تواند مقرون به صرفه و توجیه پذیر باشد و بیشتر اوقات کاملا غیر اقتصادی و غیر قابل توجیه است.

درب برقی دست دوم

 

بنابرین اگر قرار باشد یک درب برقی را به عنوان کالای دست دوم خریداری کنید، باید بدانید که ریسک انجام این کار بالاست و امکان استفاده مجدد از آن بسیار پایین است.

شما می توانید، یک درب اتوماتیک دست دوم را خودتان مستقیما از مصرف کننده دیگری تهیه کنید (فرضا از سایت دیوار، شیپور و …) و یا آن را از فروشنده غیر متخصص در زمینه درهای اتوماتیک خریداری نمایید (فرضا از بازار کالای دست دوم که در تهران عبدل آباد و خلازیر است). هر کدام از این موارد که باشد، شما برای نصب و کارسازی مجدد آن نیاز به یک شرکت معتبر و تکنیسین ماهر دارید و چالشی که ممکن است در مواجهه با آن ایجاد شود این است که نظر آن شرکت درباره امکان نصب و بهره برداری مجدد از این درب دست دوم، منفی و غیر ممکن باشد!!!

درب برقی دست دوم

 

قطعا اگر نظر شرکت مربوطه نسبت به امکان راه اندازی درب دست دوم منفی باشد، این نظر به دلایل تخصصی و ملاحظات فنی است و پایه و اساس علمی و تجربی دارد. شاید بتوان از برخی ملاحظات فنی چشم پوشی کرد ولی در نهایت باز هم متاسفانه ضرر و زیان متوجه شماست و این شما هستید که ممکن است از این بابت متضرر شوید.

نتایج بدست آمده پس از خرید و نصب درب اتوماتیک دست دوم

برای درک بهتر مطلب، نمونه هایی از مواردی که اقدام به خرید درب اتوماتیک دست دوم شده و نتایج بدست آمده را با هم بررسی خواهیم کرد. توجه داشته باشید که در تمام موارد ذیل، خریدار بدون هماهنگی با مجموعه تخصصی، شخصا اقدام به خرید درب برقی کارکرده نموده و بعد از خرید، تقاضای نصب و راه اندازی آن را داشته است که با هم نتایج آن را مشاهده می کنیم:

کرکره برقی دست دوم

کرکره برقی

با ارزیابی به عمل آمده مشخص شد که تیغه های بکار رفته در کرکره برقی خریداری شده، از آلیاژ بسیار نامرغوبی تولید شده و حتی در ابتدای کار خود نیز از کیفیت لازم برخوردار نبوده است، لیکن بنا به تقاضا و اصرار مشتری، تیغه های مذکور متناسب با محل جدید اندازه گیری و برش داده شده و مجددا مونتاژ شده اند و در محل نصب گردیده اند. در اوایل کار درب با صدای بسیار ناهنجاری باز و بسته می شود و در نهایت به دلیل عدم کیفیت و ضعف در قسمت عصایی تیغه ها، درب از ناحیه رول به یکباره فرو می ریزد و نهایتا با چند بار عوض کردن تیغه های فوقانی از  آنجا که نتیجه مطلوب بدست نمی آید، بنا به درخواست مشتری تیغه ها به طور کامل تعویض می شوند. مجموع هزینه های انجام شده برای اصلاح این درب بیش از مبلغ خرید یک درب نو شد.

مطلب پیشنهادی: درب برقی برای پارکینگ

 

جک برقی دست دوم

جک پارکینگ

بر حسب بررسی های فنی انجام شده مشخص گردید که جک دست دوم خریداری شده از نوع الکترومکانیکی است و وزن درب با توان جک متناسب نبوده و بخش مکانیکی جک شامل پوسته، چرخ دنده و ماردون آن نیز دچار اشکالات اساسی است و بهتر است که از جک سالم و از نوع هیدرولیک برای درب استفاده شود، لیکن بنا به درخواست مصرّانه مشتری و تاکید بر اینکه این درب دو روز در هفته بیشتر استفاده نمی شود، این جک روی درب نصب شده و متاسفانه به دلیل ضعف در بخش مکانیکی جک، توان نگهداری و حمل درب را نداشته و در زمان باز شدن، پوسته جک متلاشی شده و درب سقوط کرده و با قسمت کاپوت خودرو برخورد می کند. با توجه به شکل حادثه و نوع خودروی حادثه دیده، خسارات ایجاد شده، معادل چهار برابر هزینه خرید یک جک هیدرولیک درجه یک اروپایی برآورد شده است.

محصول: جک پارکینگ

 

درب  اتوماتیک شیشه ای کشویی دست دوم

درب کشویی شیشه ای

با ارزیابی به عمل آمده مشخص شد که موتور درب اتوماتیک کشویی از نوع چینی نامرغوب و برد الکترونیکی آن نیز از نوع آنالوگ خیلی قدیمی است که مطلقا قابل برنامه ریزی مجدد نمی باشد و از طرفی نوع فریم آلومینیومی که شیشه با آن کلاف شده بود، از نوع پهن قدیمی است که با هیچ غلطکی سازگار نبوده و از آنجا که سازه آهنی برای نصب درب، متناسب با اندازه این شیشه ها جوشکاری شده بود و تابلوی روان بالای درب نیز بر همین اساس سفارش داده شده بود، متاسفانه مشتری مجبور شد علاوه بر هزینه خرید این درب، معادل شش برابر آن نیز هزینه کند تا درب جدید با ابعاد مورد نظر و اپراتوری که قادر به جابجایی آن ابعاد و وزن باشد در محل نصب و راه اندازی شود.

 

درب اتوماتیک سکشنال (زیر سقفی) دست دوم

درب اتوماتیک سکشنال

مشتری با این پیش فرض ذهنی که هر دربی با هر سایزی که خریداری کند، امکان اینکه بتوان آن را با ابعاد محل خودش تنظیم کرد، وجود دارد، اقدام به خرید یک درب سکشنال دست دوم می کند و آن را با هزینه بالایی، از تهران به شهرستان منتقل می‌نماید. پس از ارزیابی به عمل آمده، مشخص شد که عرض درب با عرض دهانه همخوانی ندارد و از آنجا که درب های سکشنال به صورت پنل های با ابعاد مشخص و معین متناسب با محل تولید می شوند و برش دستی آنها به دلیل بروز ناهماهنگی در چینش پنل ها و همچنین از بین رفتن آب بندی پلی یورتان تزریق شده در پنل ها، امکان پذیر نیست، در نتیجه درب مذکور روی محل مورد نظر مشتری نصب نشده و در ادامه، مشتری مجددا مجبور به تهیه یک درب جدید متناسب با ابعاد محل خود شد. ضمن اینکه ریل ها نیز به دلیل عدم سازگاری با سازه جدید بایستی تعویض می گردید، که خوب این نیز هزینه مضاعفی بر دوش مشتری تحمیل نمود.

 

درب اتوماتیک دست دوم بخریم؟

شاید یکی از راهکارهای موثر این باشد که قبل از اقدام به خرید نهایی، نظر شرکت ارائه کننده خدمات در زمینه دربهای اتوماتیک را نسبت به درب اتوماتیک دست دوم مورد نظر جویا شوید!

ولی قطعا این راهکار بهترین تصمیم نخواهد بود و  به جرأت می توان گفت که:

بهترین و مطلوب ترین راهکار این است که یک درب اتوماتیک نو و درجه یک بخریم و اصلا سراغ درب اتوماتیک دست دوم نرویم …

 

چرا بهتر است که یک درب اتوماتیک نو بخریم؟

قطعا شما پاسخ را بهتر از ما می دانید و ما صرفا برای مرور و تکرار مکررات این دلایل را بازگو می کنیم:

 1. ظاهر شیک و تمیز
 2. گارانتی و ضمانت درب
 3. سازگاری درب با ساختمان
 4. مدرن و به روز بودن تجهیزات
 5. کارکرد و عمر طولانی مدت درب
 6. هماهنگی درب با معماری محیط

درب برقی شیشه ای

با این اوصاف، اگر هنوز تردید دارید و بین خرید درب اتوماتیک دست دوم و نو به نتیجه نهایی نرسیدید، ما به شما پیشنهاد یک گپ دوستانه و کارشناسانه می دهیم و به سوالاتی که در ذهن شماست و هنوز جوابی برای آن نیافته اید، پاسخ می دهیم و مطمئن باشید که به شما برای اتخاذ تصمیم نهایی کمک خواهیم کرد.

ارتباط سریع: 09339620339

در نتیجه …

همانطور که بیان شد، خرید درب اتوماتیک دست دوم به دلایل مختلفی مثل خراب بودن، فرسوده بودن، معیوب بودن و مستهلک بودن ریسک بالایی دارد و احتمال اینکه در شرایط محل جدید غیر قابل استفاده باشد زیاد است و بهتر است قبل از خرید اینگونه درب ها، ارزیابی فنی و دقیقی نسبت به این کار داشته باشیم و ترجیحا به دلیل هزینه های تحمیلی، به سمت خرید و استفاده از درب های اتوماتیک دست دوم نرویم. البته ندرتا ممکن است درب اتوماتیک دست دوم خوبی هم برای خرید پیدا کنیم ولی همانطور که گفته شد این احتمال خیلی ضعیف است. مضافا اینکه درب اتوماتیک نو به دلایل متعدد، هم از نظر کیفی و هم از نظر اقتصادی مقرون به صرفه تر و توجیه پذیرتر است.

ما در این مقاله سعی کردیم تمام نکات مربوط به خرید درب اتوماتیک دست دوم را با شما در میان بگذاریم و امیدواریم که بهره لازم را از این مطلب برده باشید و اگر سوالی در این خصوص دارید، می توانید از طریق تماس با واحد پشتیبانی و یا پایین همین مقاله با ما در میان بگذارید.